PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Scientologistler (Bilim Kilisesi) (Dünya Dinleri)


Cady
01-16-2012, 20:26
Batı dünyasının en büyük kültlerinden (ki artık yeni bir din olma aşamasına geçmiş bulunuyor)birisi olan Scientologistler, 1954 Şubat ında, Los Angeles te, 1911 Tilden, Nebraska doğumlu, Lafayette Ronald Hubbard ve on sekiz havarisi tarafından kuruldu. Hubbard, iki yüzden fazla bilim kurgu, gerilim, polisiye, macera romanı ve bir o kadar da makalesi olan bir yazar. Dianetics ve Scientology araştırmalarının temelini 1938 de kaleme aldığı Excalibur başlıklı makalesi teşkil etmektedir. Excalibur, efsanevi Britanya Kralı, Yuvarlak Masa şövalyelerinin başı King Arthur un kayadan çekip çıkarttığı güç sembolü bir kılıcın adı. Bizim kültürümüzdeki, örneğin, zülfikâr olarak düşünülebilir.

Akımın Kurucusu L.Ronald Hubbard

Scientologistler, Zihin Kontrolü nü Auditor dedikleri Denetçi ler aracılığı ile uyguluyorlar. Denetçiler, külte katılmak isteyenlere kişiye özel istişare programları hazırlıyorlar. İstişarenin amacı, taliplinin hayatını gözden geçirmesi, kendisiyle yüzleşme yeteneği kazanması. Üye adayı, böylece hayatına damgasını vurmuş olan enigmaların/olayların etkisinden kurtuluyor ve Clear yani Berrak oluyor. Berraklık mertebesine erişen talibin bir sonraki aşaması müridlik. Buradan OT dedikleri mertebeye geçiliyor. OT bedenini ve zihnini terk edebilen Thetan, yani ruh. Thetan, bakmadan görebiliyor, işitmeden duyabiliyor, vs. Bu çerçevede, Scientology de kitaplı dinlerin İsa dahil tüm peygamberleri ve Buda gibi diğer büyük dinî liderler, Berraklık mertebesinin biraz üstüne çıkmış insanlar olarak kabul görüyorlar. Allah ın varlığına inandıklarını ifade ediyorlar, ancak sıfatlarını belirtmiyorlar. Cennet, cehennem yok. Reenkarnasyon var. Berraklık mertebesine ulaşan kişinin doğum ölüm silsilesinden kurtulacağı telkin ediliyor. Denetçi nin uyguladığı program, ayrıntılı ve ödünsüz. Seanslarda Elektro psikometre denilen bir özel bir aygıt kullanılıyor. Elektro psikometre nin patenti Volny Mathieson isimli bir kült üyesi tarafından 1966 yılında alınmış. Aygıt, denetçiler tarafından üyelerin ruhsal sıkıntı merkezlerini saptamak için kullanıyor.

Hubbard, 2. Dünya Savaşı nda Deniz Kuvvetleri nde görev yaptı ve hemen ardından Gönüllüler İdaresi ne intihar eğiliminden ve ciddi olarak zarar görmüş hafızasından yakındı. Bununla birlikte, Hubbard orta derecede başarılı ikinci sınıf bir bilim kurgu yazarıydı. Yıllar sonra, kilisesinin broşürleri onu yanlış olarak savaşta harekatlar sırasında sakatlanmış ve kör olmuş, iki kez öldüğü duyurulmuş ve mucize sonucu Scientology sayesinde şifa bulmuş aşırı başarılı bir 2. Dünya Savaşı kahramanı olarak tanımlıyordu.

Hubbard, 1950 de, tarikatın kutsal metinlerinden biri olan Dianetics: Modern Akıl Sağlığı Bilimi ni yazdı. İçinde dinleme dediği kaba psikoterapatik bir tekniği tanıtıyordu. Ayrıca konuşulan konular geçmişlerini çağrıştırırken deride oluşan elektriksel değişimleri ölçmek için dizayn edilmiş ( E metre denilen) basitleştirilmiş bir yalan makinesi icat etti. Hubbard mutsuzluğun eski travmaların neden olduğu zihinsel aberasyonlardan (ya da engramlar dan) türediğini iddia ediyordu. E metreyle yapılan danışmanlık seanslarının engramları ortadan kaldıracağını, körlüğü tedavi edeceğini, hatta kişinin zekasını ve görüntüsünü de geliştirebileceğini iddia ediyordu. Hubbard takipçileri için her biri daha da pahalı olan yeni basamaklar üretmeyi sürdürdü. 1960 larda insanların 75 milyon yıl kadar önce Xenu adlı zalim bir galaktik hükümdar tarafından dünyaya sürülen ruh kümelerinden (ya da tetanlardan ) yapıldığı kararını yayımladı. 1967 de çalışan bir Dahili Gelir Servisi, tarikatın ana kilisesinin vergi muafiyetini ortaya çıkardı. 1971 de bir federal mahkeme Hubbard ın tıbbi tezlerinin uydurma olduğuna ve E metre dinlemenin artık bilimsel bir müdahale olarak adlandırılamayacağına hüküm verdi. Hubbard buna tümüyle dine yönelerek, tarikatın ilginç ayinlerine ilk düzenleme koruması arayarak karşılık verdi. Kiliseler inşa edildi, ayrıcalıklar misyon , bağışlar sabit bağış ve Hubbard ın karikatür kitabındaki kozmolojisi kutsal metinler oldular.

Günümüzde Scientologistler

Scientologistler in sekiz milyon üyesi olduğu hesaplanıyor. Üç bin kiliseleri, yüz yirmi ülkede misyoner irtibat ofisleri var. Grubun beyanına göre Scientology nin 50.000 aktif üyesi bulunuyor. Scientology, bugün 40 yaşındaki, liseden terk ve ikinci kuşak bir kilise üyesi olan David Miscavige tarafından yönetiliyor.

Scientology Kilisesi takipçilerinden bir kısmı Hollywood da da güçlü bir ekip kurdu. Taraftarlar arasında ; Tom Cruise ve John Travolta, aktrisler Kirstie Alley, Mimi Rogers ve Anne Archer, Palm Springs işletmecisi ve göstericisi olan Sonny Bono, jazzcı Chick Corea ve hatta çizgi karakter Bart Simpson ın sesi Nancy Cartwright gibi ünlülerde bulunmaktadır.

Yakın zamanlarda uzun yıllar tarikat yandaşı olan yüzlercesi pek çoğu ruhen ve bedenen kötüye kullanıldıklarından şikâyet ettiler kiliseden ayrıldılar eleştirilerini dile getirdiler. Bazıları Scientology kilisesini dava etti ve kazandı; diğerleri 500.000 $ lık kefaletlerle davadan vazgeçtiler. Pek çok davada yargıçlar kiliseyi şizofren ve paranoyak ve ahlaksız, fesat ve tehlikeli olarak etiketlediler. Günümüzde halen akımın bir çok üyesi finansal yolsuzluk yapmakla (bu yolsuzlukların miktarı bazen 500 milyon $ civarındadır) yargılanırken bir yandan da akım gittikçe güç kazanmakta taraftar sayısını arttırmaktadır.