PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir Saatte Bembeyaz Dişler!...


morciii
03-13-2008, 00:59
Bir Saatte Bembeyaz Dişler!...
http://www.ailem.com/images/news/mansetresimleri/dis1(4).jpg Dünyanın en güzel kadını, en yakışıklı erkeği bile olsanız, lekeli ve sararmış dişlerle güldüğünüzde tüm cazibeniz söner. Oysa, gülümseme; karşıdaki kişi üzerinde bırakılan ilk etkidir... Harika bir gülüşe sahip olmanın sırrı; inci gibi bembeyaz sıralanmış dişlerde gizlidir. Ve günümüzde artık öğle tatili operasyonlarında sararmış dişleriniz bir saatlik basit bir işlemle bembeyaz oluyor. Bleaching yöntemi sayesinde (diş beyazlatma) beyazlamış dişlerinizle siz de bir saat sonra iş yerinize daha mutlu bir insan olarak dönüyorsunuz.
Diş muayenehanelerinde bir saat içinde diş beyazlatmak mümkün. Genellikle sarı diş renklerini muayenehanelerde bir saat içinde üç dört hatta daha fazla renk skalası kadar beyazlatmak mümkün. Fakat bazı dişler vardır ki; örneğin çocukluğunda diş gelişimi sırasında 'tetrasiklin' grubu antibiyotik kullananlarda veya florlu su içenlerde, dişlerin rengi koyu gri ve çok koyu sarı renkte olabilir. Böyle dişler beyazlatmaya karşı inatçıdır ve sonuç alınmayabilir. Böyle durumlarda daha uzun süreli tedavi yapılmalı, mesela ev tipi beyazlatmayla desteklenmeli. Kalıcı ve geri dönmeyen bir beyazlatma isteniyorsa o zaman da 'lamina' adı verilen, ince bir porselen uygulanabilir. Bu tip bir tedavide dişin sadece ön yüzeyi aşındırılır ve ölçü alınarak hastaya uygun diş rengi, şekli ve formuna göre laminalar hazırlanıp yapıştırılır. Estetik beklentinin yüksek olduğu ya da çok sayıdaki dişin şekil ve renk değişimini sağlamak gerektiğinde, porselen lamina kullanılıyor.


http://www.ailem.com/images/news/Haftanın%20uzman%20konuğu/onurozturk(1).jpg Bleaching'e İlgi Artıyor...
Bembeyaz dişlere sahip olmak için uygulanan diş beyazlatma işlemi (bleaching) özellikle son zamanlarda pek çok kişinin tercihi. Konu hakkındaki bilgileri Plusdent Diş Kliniği'nden Diş Hekimi Onur Öztürk veriyor. Diş beyazlatma işlemi iki şekilde yapılabiliyor. Bunlardan birincisi ofis tipi beyazlatma diğeri ise ev tipi beyazlatma...
Her iki yöntemde etkin olmasına rağmen tercih, renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekimin görüşüne bağlıdır. Dişlerin beyazlaşmaları öncelikle başlangıç renkleri ile ilgilidir. Sarı tonu dişler kolaylıkla 6-8 ton beyazlayabilirken, yeşil-gri tonundaki dişlerin beyazlaması daha zor olmaktadır. Kısacası beyazlama miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte hekiminiz ilk seansta dişlerinizin ne kadar beyazlayabileceği hakkında yaklaşık bir bilgi verecektir.
Ofis Tipi Beyazlatma: Mutlaka diş hekimi kontrolü altında klinik koşullarında yapılması gereken bir işlemdir. Beyazlatma jelinin dişe uygulandıktan sonra bu jelin ultraviyole ışık ya da lazerle aktive edilmesi sonucu dişin içindeki renkli sıvının dişten uzaklaştırılmasıyla elde edilir. Bu işlemde kullanılan etkin madde hidrojen peroksit ya da türevi olan karbamit peroksittir.
Ofis tipi beyazlatma işleminde 1 seans ya da 2 seansta istenilen beyazlık genelde sağlanır.
Elde edilen beyazlık 1 senelik periyotlarla kontrolü yapıldığı takdirde 3-4 sene kadar korunabilir. Bu süreç sigara, kahve ve renklendirici gıdaları çok kullananlarda kısalabilir ancak 6 ayda bir yapılacak kontrollerle ve beyazlatma işleminin bir seans tekrarlanmasıyla beyazlığın 3-4 yıl korunması sağlanabilir.
Ev Tipi Beyazlatma: Genelde ofis beyazlatma işleminde kullanılan solüsyonların daha düşük derişimli olanlarının evde kullanılması ile yapılan beyazlatma işlemidir. Hastanın ağzından alınan kayıtlara göre özel olarak hazırlanmış diş kılıflarının içine bu jellerin konularak dişler üzerine uygulanması ve ağız ortamında 2 - 3 saat kadar tutulması ile uygulanır. Bu işlem ile elde edilen beyazlık ofis tipine nazaran daha uzun sürede elde edilir. Tercih olarak uygulama zamanı, kılıflarla konuşma güçleştiği ve yemek yerken problem yaşanacağı için akşam saatleridir. Ev tipi beyazlatma işlemi diş rengi çok koyu olan ya da dirençli vakalarda ofis beyazlatma işlemi ile beraber kombine uygulanabilir.
Beyazlatma İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
- Beyazlatma işlemi sırasında dişlerin beyazlatılması kullanılan jellerin ağız içerisindeki yumuşak dokularla (dudak. Yanak gibi) temasından kaçınılmalıdır. Aksi takdirde tahrişler oluşabilir.
- Beyazlatma işleminden sonra özellikle 2 hafta kadar çay, kahve, yoğun renkleştirici içeren meyve suları ve kırmızı şarap gibi içeceklerin yanı sıra salçalı besinlerin de az tüketilmesi gerekir. Sık tüketilmesi sararmanın daha çabuk geri dönmesini sağlayacaktır. Ayrıca sigara ve benzeri tütünlü ürünlerden de uzak durmanız gerekir.
- Diş beyazlatmanın bilinen en yaygın yan etkisi diş hassasiyetidir, yine bunda da diş hekiminizin uygulayacağı veya önereceği hassasiyet giderici ürünler bunun azalmasını sağlayacaktır. 24 saat süreyle çok sıcak-soğuk besinleri tüketmeniz hassasiyetinizi arttırabilir.
(www.plusdent.com.tr (http://www.plusdent.com.tr/) )