PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÖSS'de boy ve kilo ayarı


Fırtına_
03-09-2008, 10:46
ÖSS'de boy ve kilo ayarı
03 Mart 2008 Pazartesi 16:35
Türbanlıların sınava girip girmeyeceği 13'ünde belli olacak ancak bu sene ÖSS kılavuzunda yeni kurallar yer aldı.

İNTERNETHABER

ÖSS'de bu yıl adaylar için bir takım yenilikler ve değişiklikler yapıldı. 2008-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu’nda bir takım yeni kurallar yer aldı.

KAÇ KİLOSUN?

İlk değişiklik sınav formuna eklenen boy ve kilo bilgileri oldu. ÖSS’ye bu yıl başvuracak adaylar, sınav sırasında rahat etmek için boy ve kilolarını da başvuru formunda belirtecekler. Bu yeni uygulamayla adayların boy ve kilolarına uygun sıralarda oturtulması amaçlanıyor.

RANDEVU SİSTEMİ DEĞİŞTİ

Bu yıldan itibaren uygulamaya konulan bir diğer yenilik ise randevu sisteminde. Adaylar önceki yıllardaki gibi bankaya sınav ücretini yatırdıktan ancak 2 gün sonra başvuru randevusu almak yerine artık başvuru randevusundan hemen önce sınav ücretini yatırabilecekler. Böylece ÖSS’ye başvurmak için 2 gün beklemeye gerek kalmayacak.

CEP TELEFONUNA KESİN YASAK!

Cep telefonlarıyla ilgili sıkıntı yaşayan ÖSYM, bu yıldan itibaren "kesin çözüm getiren" bir uygulama yapacak. ÖSYM, kılavuza "Cep telefonu yanında olan adaylar 2008-ÖSS’de kesinlikle sınav binalarına alınmayacaklardır" uyarısı koydu. 2008-ÖSS kılavuzunda bu yasağa uymadığı saptanan adayların sınavlarının iptal edileceği bildirildi.

TÜRBANA İZİN BELLİ DEĞİL

Kılavuzda eski yıllarda olduğu gibi türbana izin yok. Ancak bu henüz kesinleşmemiş bir durum. 13 Mart’ta yapılacak olan YÖK Genel Kurul’unda türbanlı öğrencilerin sınava girip girmeyeceği kesinleşecek. Eğer türbana izin çıkarsa YÖK Başkanlığı, ÖSYM Başkanı’na kılavuzdaki "başı açık" ibaresinin kaldırılması için ek bir açıklama gönderecek.


PUAN TÜRÜ DEĞİŞİKLİĞİ

2008-ÖSS’de bazı yükseköğretim programlarının puan türleri de değiştirildi. İşletme Bilgi Yönetimi’nin EA-2 olan puan türü EA-1, Reklamcılık programının EA-2 olan puan türü SÖZ-2, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi programının EA-1 olan puan türü EA-2, Arkeoloji programının SÖZ-2 olan puan türü EA-2 olarak değiştirildi.

Bu arada, Dünya Dinleri (SÖZ-2), Gastronomi (SÖZ-1), İnsan Kaynakları Yönetimi (SAY-1, SAY-2), Yaygın Din Öğretimi ve Uygulamaları (SÖZ-1), Sanat Tarihi ve Müzecilik (SÖZ-2), İnsan Kaynakları Yönetimi (EA-1, EA-2) yeni programlar olarak kılavuzda yer aldı.