PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalbi katılaşana tavsiye


Melancholy
10-20-2010, 13:20
Sahabelerden birisi, bir gün Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin huzuruna çıkarak: "Ey Allah'ın Resulü" dedi. "Kalbim katılaştı. Ne duygulanabiliyor ne de ağlayabiliyorum. Ne tavsiye buyurursunuz?" Hz. Peygamber (sav), ona şöyle tavsiyede bulundu: "Bir yetimin başını okşa. İçinde bir şeylerin kımıldadığını hissedeceksin."

http://medya.milligazete.com.tr/haberler/2010/10/20/179693/kalbi-katilasana-tavsiye-medium-0.jpg
Cehaletin çözümü

Hz. Cabir (ra) anlatıyor: "Arkadaşlarımla beraber sefere çıkmıştık. Sefer sırasında içimizden birinin başına bir taş isabet etti ve yaralandı. Arkadaşımızın kafası yarılmıştı. Daha sonra dinlenme vaktinde, aynı adam uykuda ihtilam olup, yıkanması gerektiği için arkadaşlarına: "Teyemmüm edebilir miyim, bu hususta benim için bir kolaylık, bir izin var mıdır?" diye sordu.
Arkadaşları da: "Hayır, su bulundukça teyemmüme izin yoktur" diye cevap verdiler.
Bunun üzerine o şahıs, mecburen su ile abdest aldı ve açık yaradan içeriye giren su münasebetiyle vefat etti. Hz. Peygamber aleyhisselamın yanına geldiğimiz zaman, kendisine bu olayı anlattılar.
Bunun üzerine Efendimiz (sav): "Adamı öldürmüşler, Allah da onları öldürsün" buyurdu. Ve: "Bilmiyorlarsa sorsaydılar ya; cehaletin ilacı sormaktır. O adama teyemmüm etmek yeterdi. İlle de su ile temizlenmek istiyorsa, yarasının üzerine bir bez parçası koyup, onun üzerine meshedip sıvazlardı. Ve vücudunun diğer yerlerini de böylece yıkamış olurdu"
Çocuklarınıza eşit davranın

Sahabelerden birisi, Resulullah'ın yanında otururken, oğullarından birisi geldi. Adam, oğlunu öptü ve dizinin üstüne oturttu. Az sonra, aynı adamın küçük kızı çıkıp geldi. Adam kızını öpmeden diğer dizine oturttu. Bu hadiseyi gören Allah'ın Resulü, şöyle buyurdu: "Aralarında eşit davranmıyor musun?"
Hasan ve Hüseyin

Bir gün Allah'ın Peygamberi, Hz. Ali'nin evini ziyarete gitti ve o gece orada misafir kaldı. Sevgili torunları, Hz. Hasan ve Hüseyin (ra) uyuyorlardı. Bir ara Hasan su istedi. Derhal kalkan Resulullah aleyhisselam, su kırbasından bardağa su doldurarak, Hasan'a vermek için getirdiğinde bir de gördü ki, Hz. Hüseyin uyanmış, suyu görünce o da içmek istemişti. Peygamber aleyhisselam suyu, ona vermeyip önce Hasan'a vermişti.
Bu durumu gören Hz. Fatıma annemiz: "Hasan'ı, Hüseyin'den daha çok seviyor gibisiniz?" dedi. Efendimiz (sav) bunun üzerine: "Hayır fakat daha önce o istedi" cevabını verdi.
"Aldatan bizden değildir"

Hz. Peygamber aleyhisselam, bir gün çarşıda yiyecek bir şeyler satan bir adama uğramıştı. Ona: "ne satıyorsun" diye buyurdu. Adam da ne sattığını anlattı.
Efendimiz (sav) yiyecek çuvalının içine elini soktuğunda o şeyin alt kısımlarının ıslak olduğunu gördü. Bunun üzerine: "Ey satıcı, bu yiyeceğin hali ne" buyurdu. Satıcı adam: "Yağmur isabet etti, ey Allah'ın Resulü" diye cevap verdi. Bu cevap üzerine Resulullah efendimiz (sav): "Yaş olan tarafını çuvalın üstüne koysaydın ya insanlar alacakları malın iç yüzünü görselerdi" dedi.
En sonunda da şöyle buyurdu: "Bizi aldatan bizden değildir"
"Merhamet etmeyene merhamet olunmaz"

Efendimiz (sav) bir gün torunu Hz. Hasan'ı kucakladı ve onu öptü. O sırada Efendimizin yanında, sahabelerden Akra bin Habis Teymi oturmaktaydı. Efendimiz (sav)'ın Hasan'ı öptüğünü gören Akra: "Benim on tane evladım var, bunlardan hiçbirini öpmedim" dedi. Peygamber efendimiz (sav), Akra'ya baktı ve şöyle buyurdu: "Merhamet etmeyene merhamet olunmaz" buyurdu.
Cehennemden bir kor

Delilleri ve şahitleri olmayan iki kişi, kendilerine ait bir miras davasının halledilip hükme bağlanması için Efendimiz (sav)'a geldiler. Resulullah (sav) onlara; "Kime, diğer kardeşinin hakkından fazla bir şey vermeye hükmedersem, onu sakın almasın. Çünkü, o kendisine ancak cehennemden bir parça olur" buyurdu.
Efendimizin bu sözlerini dinleyen davalılar, ağlamaya başladılar. Ve her ikisi de birbirlerine: "Benim hakkım senin olsun" dediler.
Efendimiz (sav): "Aranızda kura çektikten sonra mirasınızı ayırın. Hakkınız neyse onu arayın. Payınıza düşeni aldıktan sonra da birbirinizle helalleşin" buyurdu.
"Bir kavmin efendisi, ona hizmet edendir"

Peygamberimiz (sav) bir gün sahabelere verdiği bir ziyaret sırasında, onlara hizmet ederken, uzaklardan geldiği anlaşılan bir atlı, Efendimizin meclisine yaklaşıp: "Bu kavmin efendisi kimdir?" diye sordu. "Bu kavmin efendisini arıyorum" dedi.
Peygamber aleyhisselam, 'benim' demedi. O sırada sahabelerine hizmet etmekte olduğundan, atlıya şöyle muhteşem bir cevap verdi: "Bir kavmin efendisi, ona hizmet edendir"

Milligazete