PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Baba Adayları Dikkat


GeceM
08-26-2010, 01:39
Baba Adayları Dikkat

Baba adayları mutlaka okumalı!
Eşiniz hamile ve sizin tüm bildiğiniz mide bulantıları, baş dönmeleri ve aşermelerin olacağı, karnının ve göğüslerinin büyüyeceği...


Oysa eşinizin vücudunda belki de hiç aklınıza gelmeyecek, daha önce hiç duymadığınız bazı değişimler de olacak.

Bunlarla karşılaştığınızda şaşırmamak ve bir çuval inciri berbat edecek şeyler yapmak istemiyorsanız bu yazıyı okumalısınız!

Tüylenme artabilir
Vücut tüyleri günlük sohbet konularınızdan biri olmadığı için eşinizin vücudunda beklenmedik değişimler başladığında büyük şaşkınlık yaşayabilirsiniz.

En geniş fikirli erkekler dahi bu durum karşısında hayrete düşebilirler, ancak ne olursa olsun eleştirmemeye dikkat gösterin. Kadınların çoğu değişen dış görünümleri konusunda hassastırlar ve kurt adama dönüşmesiyle ilgili esprileriniz ihtiyaç duydukları son şeydir.

Tüm vücut değişiklikleri konusundaki en iyi çözüm mümkün olduğunca bunlardan hoşlanmaya çalışmanız olacaktır. Bu değişimler sizi gerçekten rahatsız ediyorsa, tüm bunların geçici olduğunu ve çok da iyi bir nedene dayandığını düşünmeye gayret edin.

Saçlar ve tüylerde dökülme olabilir
Doğum sonrasında bazı kadınlarda saç dökülmesi olur. Bu dökülme belli bir noktanın kelleşmesinden ziyade genel bir saç dökülmesidir.

Vücut tüyleri ve saçlarının zayıfladığını fark edebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi düşünceli ve nazik davranmalı ve dökülen saçların yeniden çıkacağını hatırlamalısınız.

Uzağı görememeye başlayabilir(miyopluk)
Hamilelikte kadın vücudu sadece bebeğe yer açmakla kalmaz, aynı zamanda hormonlardaki değişimler nedeniyle tepeden tırnağa bir değişim geçirir.

Bu durum hamilelik sırasında çeşitli ufak tefek görme sorunlarına da neden olabilir. Ancak doğum sonrası hormonların yeniden düzene girmesi ile birlikte bu sorunlar da çoğunlukla kendiliğinden kaybolur.

Ancak görme ile ilgili ufak tefek bazı sorunlar beklenebilse de, görme bozuklukları bazen de diyabet ve yüksek tansiyon belirtisi olabileceğinden bu konuda çok kayıtsız olmamanız daha doğru olacaktır.

Sadece on kadından birinde doğum 'suyun gelmesi' ile başlar
Suyu gelmeye başladığında panik olmayın. Sadece filmlerde kadının suyu gelir ve hemen sonrasında birkaç çığlık ve ıkınmanın ardından bebek dünyaya gelir.

Gerçek yaşamda doğum bu kadar anlık bir olay değildir. Bazen doğum eylemi tam olarak başlayana kadar kadınların suyu gelmeyebilir veya doğumun tam olarak başlamasından saatler önce suyu gelebilir.

'Suların gelmesi' doktorunuza haber vermeniz gereken bir durum olmakla birlikte, hastaneye yetişemeden eşinizin doğum yapması çok düşük bir ihtimaldir.

Çoğunlukla suların gelmesinden sonraki 12-36 saat içerisinde bebeğin doğum kanalına itilmesini sağlayan kasılmalar başlar. Kasılmaların bu süre içerisinde başlamaması ve suni sancı verilerek doğumun başlatılması bile mümkündür

Göğüslerinden süt sızabilir
Erkeklerin çoğu hamilelik sırasında eşinin göğüslerinin büyümesini merakla beklerler. Daha küçük göğüslerden hoşlansanız bile bu değişimi ilginç bulabilirsiniz.

Ancak hamileliğin son üç ayında eşinizin emzirmeye hazırlanan göğüslerinden süt sızmaya başladığını fark edebilirsiniz.

Bazı kadınlarda arada sırada tişörtte küçük lekelenmelere yol açan hafif düzeyde bir sızıntı olabilirken, bazılarında da sürekli bir süt sızıntısı oluşabilir.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda iğrenerek başınızı çevirmemeye gayret edin. Kendi vücudunuzun bu kadar köklü değişimlerden geçmesinin nasıl olacağını tahayyül etmeye çalışarak, dehşete düşmek yerine ilgili davranmaya özen gösterin.

Görüntüsünü beğenmeyebilir
Her şeyin yolunda gitmesi durumunda onun değişen bedenini seveceksiniz ve ortaya çıkan her yeni 'kavis ve tümsek' sizi büyüleyecek. Ancak eşiniz görünümünden o kadar da memnun olmayabilir.

Cilt çatlakları, kilolar ve genel bir şişkinlik duygusu çoğu kadına kendini kötü hissettirir. En olumlu kadınlar bile zaman zaman kendini beğenmeme duygusu yaşar.

Böyle zamanlarda ona ne kadar güzel olduğunu söyleyin. Sözlerinizi hiç işitmiyormuş gibi gözükse bile, mutlaka olumlu etki yaratacaktır.

Dokuz ay bir ömür gibi gelebilir
Para biriktirmek, evi boyamak ya da bebek odasını hazırlamak açısından çok uzun bir süre gibi gözükmese de bu dokuz ay geçmek bilmeyebilir.

Her ikiniz de finale ulaşma konusunda sabırsızlandığınızdan son bir ya da iki ay özellikle çok yavaş ilerleyebilir.

Artık arkadaşlarınız ve ailenizin bahsettiği tek konunun hamilelik olması da durumunuzu güçleştirebilir. Esprili bir yaklaşım benimsemeye ve bunu korumaya gayret edin.

Uyuması güçleşebilir
Hamile bir vücutla yatakta dönmek oldukça zor bir iştir ve kadınların çoğunun uyanmasına neden olur.

Siz de onunla birlikte uyanabilirsiniz ve gece yaşanan tüm bu hareketlilik her ikinizin de uykusuz ve yorgun olmanıza neden olabilir. Yine de tüm bunların gelmekte olan asıl uykusuz geceler için bir antrenman olduğu konusunda sizi uyarmalıyız.

Eşinize fazladan birkaç yastık tedarik ederek ve belki de başka bir yatağa taşınarak rahat etmesini sağlayın ve sadece ikinizin uykusundan sorumlu olduğunuz bu son günlerin aslında o kadar da zor zamanlar olmadığını fark edebileceğiniz günlerin gelmekte olduğunu unutmayın!

Tatlı rüyalar
Kadınların çoğu hamilelik sırasında daha sık rüya görmeye başlar. Bunun nedeni kesin olarak bilinmese de, hormon değişiklikleri ve uyku düzeninin bozulmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bu rüyalar ise genellikle çok canlı ve doğurganlık ve doğumu temsil eden sembollerle doludur. Eşiniz sabahları rüyalarını size anlatırken sıkılma gafletine düşmeyin!

Tuvalet seyahatleri
Hamilelikte bebek eşinizin mesanesine baskı yapar ve bu da sürekli idrar çıkarma ihtiyacı duyarak tuvalete gitmesine neden olur.

Öte yandan hamilelik sırasında bol sıvı alınması da önemlidir, dolayısıyla sık sık tuvalete gitmekten başka yapabileceği bir şey yoktur.

Bu dönemde uzun süre tuvalete gitme olanağı bulamayacağı yerlerden ve uzun seyahatlerden kaçınmanız gerekebilir.

Unutkanlık ve konsantre olamama
Özellikle hamileliğin ilk üç ayında yorgunluk ve bulantılar birçok anne adayının bitkinlik ve zihinsel bir ağırlık hissetmesine neden olabilir.

Çok iyi dinlenen anne adayları dahi zaman zaman konsantre olmakta güçlük çeker ve unutkanlık dönemleri yaşarlar. Bunun bir nedeni zihnin aşırı ölçüde bebekle meşgul olması, diğer nedeni de hormonal değişimlerdir.

İş, faturalar, doktor randevuları da dahil olmak üzere herşey bebeğin ve yaklaşan doğumun yanında önemsiz gözükür.

Onun bu durumuna öfkelenmek yerine hatırlaması gereken tarih ve randevuları not ederek, evden çıkarken eşyalarını toplamasına yardım ederek, sizin yapabileceğiniz işleri devralarak yardımcı olmanız önemli aksaklıklar yaşamanızı önleyecektir.

Depresyona dikkat!
Hamileliğin heyecan verici ve mutlu bir süreç olması beklense de, bazı kadınlarda hamilelik depresyonu görülebilir.


Eşinizin onbeş günden daha uzun süre ile aşırı unutkan olması, konsantre olamaması; sürekli bir üzüntü hali içerisinde olması; çok az veya çok fazla uyuması; daha önce hoşlandığı aktivitelerden zevk alamaması; ölüm, intihar veya umutsuzluk düşüncelerini sürekli tekrarlaması; kaygı, suçluluk veya değersizlik duyguları yaşaması ve yeme alışkanlıklarının belirgin şekilde değişmesi durumunda mutlaka uzman yardımı almasını sağlamalısınız.

Seks isteğinde artış olabilir/bahsini bile etmek istemeyebilir
Birinci üç aylık evrede birçok kadının seks arzuları değişiklikler gösterir. Mide bulantıları nedeniyle anne yatak odasına girmenize dahi izin vermeyebilir.

Öte yandan değişen hormonlar ve doğum kontrol kaygısının bulunmayışı nedeniyle bir seks delisine de dönüşmüş olabilir.

Her iki halde de anne normaldir ancak sizinle aynı frekansta olmaması zorluklara neden olabilir.

Anlayışlı olun ve annenin hormonlarının onun ruh halini sürekli değiştirebildiğini unutmayın. Her ikiniz de aynı ruh hali içerisindeyseniz bunun keyfini çıkarın.

Birbirinizin duyguları konusunda bir tahmin oyunu oynamaktansa açık açık konuşmanız ise en doğru tutum olacaktır.

Ayakları büyüyebilir
Hamilelerin vücudundaki sıvı hacminin artması nedeniyle birçok kadının ayaklarında şişme olur ve ayakkabılarını bir ya da iki numara büyütme ihtiyacı hissederler.

Üstelik doğumdan sonra da ayaklarının bir numara büyük kalması söz konusu olabilir! Sizin ayakkabılarınızı giymesini teklif etmek yerine, anneler günü hediyesi olarak (istediğiniz herhangi bir günü anneler günü ilan edebilirsiniz!) yeni ayak numarasına uygun bir ya da iki çift rahat ve şık ayakkabı alabilirsiniz.ALINTI