PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oscar gecesinde ilkler yaşandı!


NOYAN
03-09-2010, 23:35
Oscar gecesinde ilkler yaşandı!
2010-03-08

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri Oscarlar bu sabaha karşı yapılan törenle dağıtıldı. Oscar tarihinde bir ilk yaşandı. İşte sonuçlar; http://www.sinemakeyfi.com/data/img/1268049960-news-1.jpg
Bir gün önce en kötü oyuncu seçildi. Bir gün sonra ise Oscar'da en iyi oyuncu ödülünü aldı. Sandra Bullock, hayatının sürprizini yaşadı. Bir diğer kadın ise Oscar'a adını yazdırdı. Kathryn Bigelow En İyi Yönetmen ödülünü de kazanarak Oscar tarihinde bu ödülü kazanan ilk kadın oldu.

Amerikan sinemasının en kötülerinin ödüllendirildiği Razzie Awards yani Ahududu Ödülleri'nde bu yıl Sandra Bullock'a, All About Steve filmindeki rolünden dolayı En Kötü Kadın Oyuncu ödülü verildi. Ahududu Ödülleri'nin dağıtım törenine genellikle katılmaktan kaçınan diğer adayların aksine Bullock da katıldı.

BİR GÜN SONRA İSE EN İYİ KADIN OYUNCU OSCAR'I GELDİ

Bullock, bir gün sonra hayatının en tatlı sürprizini yaşadı. Oscarlar açıklandı ve en iyi kadın oyuncu ünvanını aldı.

İŞTE OSCAR ÖDÜLLERİ

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri Oscarlar, ABD'nin Los Angeles kentindeki 3 bin 500 kişilik Kodak Tiyatrosu’nda bu sabaha karşı yapılan törenle dağıtıldı.

En İyi Film ödülünü Kathryn Bigelow'un yönettiği 'The Hurt Locker' kazanırken, Bigelow En İyi Yönetmen ödülünü de kazanarak Oscar tarihinde bu ödülü kazanan ilk kadın oldu.

Oyuncu ödüllerinde favori gösterilen isimler Oscar'ı kazandı. En İyi Erkek Oyuncu dalında ödüle ulaşan isim usta aktör Jeff Bridges olurken, En İyi Kadın Oyuncu dalında da 'The Blind Side' ile Sandra Bullock altın heykelciği kucaklayan isim oldu.

'YARDIMCI'LARDA DA SÜRPRİZ YOK

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorilerinde de bir sürpriz yaşanmadı. Bu kategorilerde ödülü beklendiği gibi 'Soysuzlar Çetesi' ile Christoph Waltz ve 'Precious' ile Mo'Nique kazandı.
İşte gecenin kazananları:- En İyi Film: The Hurt Locker

- En İyi Yönetmen: Kathryn Bigelow (The Hurt Locker)

- En İyi Erkek Oyuncu: Jeff Bridges (Crazy Heart)

- En İyi Kadın Oyuncu: Sandra Bullock (The Blind Side)

- En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christoph Waltz (Soysuzlar Çetesi)

- En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Mo'Nique (Precious)

- En İyi Orijinal Senaryo: The Hurt Locker (Mark Boal)

- En İyi Uyarlama Senaryo: Precious (Geoffrey Flechter)

- En İyi Animasyon: Up/ Yukarı Bak (Pete Docter)- En İyi Yabancı Film: El Secreto de sus Ojos (Arjantin)

- En İyi Görüntü Yönetmeni: Avatar (Mauro Fiore)- En İyi Sanat Yönetmeni: Avatar (Rick Carter, Robert Stromberg, Kim Sinclair)- En İyi Kostüm Tasarımı: The Young Victoria (Sandy Powell)

- En İyi Kurgu: The Hurt Locker (Bob Murawski, Chris Innis)

- En İyi Makyaj: Star Trek (Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow)

- En İyi Şarkı: The Weary Kind - Ryan Bingham ve T-Bone Burnett (Crazy Heart)- En İyi Müzik: Up (Michael Giacchino)

- En İyi Görsel Efekt: Avatar (Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andrew R. Jones)- En İyi Ses Kurgusu: The Hurt Locker (Paul N.J. Ottosson)- En İyi Ses Miksajı: The Hurt Locker (Paul N.J. Ottosson, Ray Beckett)- En İyi Belgesel (Uzun): The Cove (Louie Psihoyos)- En İyi Belgesel (Kısa): Music by Prudence (Roger Ross Williams ve Elinor Burkett)- En İyi Kısa Film: The New Tenants (Joachim Back and Tivi Magnusson)- En İyi Animasyon (Kısa): Logorama (Nicolas Schmerkin)

GECEDEN NOTLAR

Oscar Ödül Töreni her yıl olduğu 'Kırmızı Halı' seremonisiyle başladı. Ünlü yıldızların şıklık yarışına girdiği 'Kırmızı Halı' geçidinden sonra başlayan törenin sunuculuğunu iki ünlü aktör Steve Martin ile Alec Baldwin üstlendi.

Michelle Pfeiffer, Tim Robbins, Julianne Moore, Ben Stiller, Steve Carell, Robin Williams, Pedro Almodovar, Demi Moore, Robert Downey J.R., Barbra Streisand, Charlize Theron, Samuel L. Jackson, Queen Latifah, Tina Fey, Kristen Stewart ve Zac Efron gibi birçok ismin sunuculuk yaptığı gecede 2009 yılında hayatını kaybeden Karl Malden, Jennifer Jones, Patrick Swayze, Brittany Murphy, Ron Silver gibi sinemacılar James Taylor'ın müziği eşliğinde özel bir anıldı.

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden yönetmen John Hughes da bir anıldı. Onur ödülleri ise daha önce açıklandığı gibi Roger Corman, Gordon Wellis, Lauren Bacall ve John Calley'e verildi.

Törende korku ve gerilim sinemasının en önemli örneklerinin yer aldığı kolaj bir gösterilirken, gecenin en komik anlarından biri de Steve Martin ile Alec Baldwin'in yılın en çok konuşulan korku filmi 'Paranormal Activity' ile dalga geçtikleri bölüm oldu.