PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : saclarınıza önem verin


ExLoNy
12-05-2009, 11:20
Saç dökülmesi erkek ve bayanlarda görülen olağan bir süreçtir. Uzmanlarhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif saç dökülmesinin sadece dökülmeye sebep olan etkeni bilip ona karşı bir önlem aldığında durdurulabileceğini belirtiyor. İşte saç dökülmesinin nedenleri ve uzmanların çözüm önerileri…

Genetik nedenler de etkin

Genetik özelliklerhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif bilinçsiz kozmetik kullanımıhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif yanlış saç bakım yöntemlerihttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif streshttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif mevsimsel dökülmeler gibi sebeplerden dolayı saç köklerinde meydana gelen tahribatlar saç tellerinde incelmeyehttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif saçların dökülmesine neden olur.

Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Demir eksikliği ve buna bağlı kansızlık veya başka sebeplerle kansızlık (anemi)http://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif tiroit hastalıklarıhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif yumurtalıklara bağlı hormonel düzensizlikler gibi sebepler genel olarak daha sıktır. Fakat kronik stres faktörleri ve ailevi yatkınlık da saç dökülmesinde önemli faktörlerdir.

Kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi kalıtımın etkisi vardır fakat erkeklerde görülen sıklıkta ortaya çıkmaz. Kalıtsal faktörlerin etkisi ile ortaya çıkar ve “kadında erkek tipi saç dökülmesi” olarak Türkçeleştirebileceğimiz tabloda saçlar zaman içinde giderek incelirhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif tüysüzleşir ve bu incelme ile giderek alına yakın tepe bölgesinde seyrelme başlar. Çok ileri vardığı durumlarda kadında da tepede erkekteki gibi kellik tablosu ortaya çıkabilir.

Her gün belli miktarda saç kaybederiz. Bunlar doğal yaşam sürelerini tamamlamış ve dökülmeleri gereken saçlardır. Yerlerine yenileri çıkar. Çeşitli kaynaklara göre değişkenlik gösterse de günde 100 adete kadar saç kaybı normal kabul edilir.

Doğru ürün seçimi

Fönhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif permahttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif boya gibi işlemlerde saçlar kopuphttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif kırılabilir. Zamanla cansızhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif kuru ve mat görünmeye başlayabilirler. Buna rağmen saç kökleri zarar görmez. Biz gene de doğru ve kaliteli ürünler kullanmaya özen göstermeliyiz.

Saçlarımızın sağlığı tüm bedenimizin sağlığı ve yaşamımızdaki psikolojik faktörlerle de ilgilidir. Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için gayret göstererek saçlarımıza yardımcı olabiliriz. Ne yaparsak yapalım değiştiremeyeceğimiz kalıtsal faktörlere gelincehttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif eğer bunlarla ilgili bir saç problemi yaşıyorsak mutlaka bir dermatologa görünmeliyiz.

Beslenme önemli bir faktör

Beslenme tüm vücut sağlığımız için olduğu gibi saçlarımız için de önem taşır. Beslenmenin dengeli olması çok önemlidir. Kilo verme veya ince kalma kaygısı ile yapılan diyetler bazen saçlarımıza zarar verebilmektedir. Hatta bazı kadınlardaki sürekli saç dökülmesinin sebebi dengesiz beslenmeleridir. Hiç yağ yememekhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif çok düşük kalorili rejimler yapmak ya da proteinden fakir beslenmek sonucunda saç dökülmesi kaçınılmazdır.

Bilimsel tedavi gerekebilir

Saç dökülmesinihttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif sadece dökülmeye sebep olan etkeni bilip ona karşı bir önlem aldığınızda durdurabilirsiniz. Örneğin demir eksikliğine bağlı bir kansızlıktan dolayı saç dökülmesi problemi yaşıyorsanızhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif saçınıza herhangi bir yağ ya da başka bir ürün sürerek bu problemi çözemezsinizhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif demir almanızhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif eksik demir depolarınızı doldurmanız gerekmektedir. Kısmen eczanelerde de satılan bu tür bakım amaçlı ürünler saçlarınızın daha parlak ve bazen de daha hacimli görünmesini sağlayabilir ancak eğer gerçek bir saç dökülmesi probleminiz varsa bunu engelleyemezler. En başta da söylediğimiz gibi önce bir uzman durumu değerlendirmelihttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif gerekli görürse tetkikler istemeli ve sonrasında tedaviyi sürdürmelidir.

Çoğu kadını sadece estetik bir kaygıya yönelten saç dökülmesinin arkasında bazen bir hastalık gizlenebildiğini unutmamalıyız. Saçlarımızın olağandışı bir şekilde döküldüğünü düşünüyorsak etraftan duyduğumuz tavsiyelere kulak asmamalı ve önce bir uzmanla görüşmeliyiz.