PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Loğusa Bakımı - Loğusa Dönemi


Hasret
09-10-2009, 19:16
Öncelikle loğusanın sakin bir ortamda rahatça dinlenebilmesi sağlanmalıdır.. Bebek bakımında loğusaya yardımcı olunmalıdır.

Ayrıca kaybettikleri*nin yerine konması ve emzirebilmesi için dengeli beslenmesi ve bol sıvı alması gerekir.

Yavaşlayan barsak ha*reketlerine bağlı olu*şan kabızlığı gidermek için bol lifli gıda*larla beslenmelidir.

Demir ve vitaminden zengin gıdalara beslenmede ağırlık verilmelidir.
Ağır kaldırmadan ve yorucu işlerden sakı*narak düzenli yürüyüşler yapmalıdır.
Ayrıca gevşeyen vücut kaslarının ve cildin tekrar eski haline kavuşması için bazı eg*zersizlere başlamasına yardım edilmelidir’.

Normal doğumdan 24 saat sonra, sezaryenden hekime danışarak yaklaşık 20-30 gün sonra egzersizlere başlanabilir.

Loğusalıkta duygulanım değişikliklerine ve ağlama krizlerine sık rastlanır ve dep*resyona eğilim artar. Bu durumda loğusa*lara anlayışla destek vermelidir. Gerekti*ğinde depresyon için psikiyatri uzmanın*dan yardım alınmalıdır.

Gebelik boyunca ağırlık artışı nasıl olmalıdır ?Tüm gebelik boyunca gebelerin ortalama 10-15 kg alması normaldir. Bunun alt sınırı 8 kg.a kadar; üst sınırı da 16 kg.a kadar normal kabul edilebilir. 8 kg.dan daha az veya 16 kg.dan daha fazla alınma*sı, bazı sakıncalara yol açabilir veya bir so*run belirtisi olabilir.

Gebeliğin ilk üç ayın*da gebeler 1-3 kilo almalıdır. Ancak ağır*lık artışı yerine ilk ay*larda 4 kg.a kadar kilo kaybedebilir. Üçüncü aydan itibaren her ay ortalama 1-1.5 kg al*maları gerekir.

Fazla kilo alınması aşırı kalori alındığını veya vücutta tuz ve su tutulduğunu gös*terir. Aşırı kilo alan kadınlarda doğum güçlüklerine daha sık rastlanır. Özellikle gebeliğin ikinci yarısından sonra bir hafta*da 1 kg.dan fazla alınması, tansiyon yük*selmesi açısından risk altında olduğunu işaret edebilir.

Az kilo alınması ise beslenme yetersizli*ğini gösterir. Annede beslenme yetersizli*ği mevcut ise bebekte gelişme geriliği oluşur.
Tüm bunlarla birlikte annenin gebelik öncesi kilosu da gebelikte alınan kilo ile ilişkilidir. Zayıf bir anne 17-18 kilo alması, sorun oluşturmayacağı gibi; şiş*man bir anne de 5-6 kilo almasına rağ*men sağlıklı bir bebek doğurabilir.