PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Öfkesini yenmek isteyenler bunu okusun


Hasret
06-14-2009, 20:49
insanlar bu zamanda çabuk öfkeleniyor ve bunun sonucunda başlarına kötü şeyler geliyo.Nitekim Efendimiz (s.a.v);
"En büyük zafer savaş meydanlarında kazanılan değil insanın nefsine öfkesine hakim olmasıdır." buyurmuş.

insan öfkelendiği zaman aklını tam kullanamaz.Akıl gider deli olur.Veli iken deli olur.Kızdığımız öfkelendiğimiz zaman kırıcı oluruz, yaptığımıza biz bile inanmayız.çünkü akıl o anda gidiyo.Kendimizi nefsimizi, irademizi kontrol edemez hale geliyoruz.Yine bir hadiste şöyle rivayet edilir;
"Öfkelendiği zaman kavga anında haklı olsun olmasın kendini kontrol edip oradan uzaklaşırsak veya karşılık vermezsek bunun karşılığında cennette bir köşk vericeği müjdelenmiştir."

Peki insan öfkesini nasıl yener.yada yumuşak huylu nasıl olur.Tabiki biranda olmaz ama çeşitli yöntemleri vardır.Pisikoloğa gitmek gibi.Amam bence eniyi ilaç ne biliyomusunuz.ALLAH 'ın isimlerinden olan El HALİM ism-i şerifini hergün zikretmek.

---El HALİM--- Yaratıklarına son derece yumuşak muamele eden, aşırıya giden kullarına karşı sabreden ve onların tevbe etmelerini pişman olmalarını bekleyen onların günahlarına karşılık hemen ceza vermeyen, cezalandırmada acele etmeyendir.Kısaca el-HALİM: Acele etmeyen, günahkârların cezasını vermeye güç yetirdiği halde bunu acele yapmayıp, onlara yumuşak davranarak cezalarını geriye bırakandır.

ASLINDA ALLAH 'ın bütün isimleri insana huzur veriyo yeterki Onları anlayalım dilimizden düşürmeyelim.Göreceksiniz hayatınıza huzur gelecek.Dualarımızı onlarla süsüleyelim.Şimdi doktorlar bile hastalığın cinsine göre ALLAH 'ın isimlerini öneriyolar hastalara.En iyi reçete bence.

“Allah insanları haksızlıklarından ötürü yakalayacak olsaydı, yeryüzünde canlı bırakmazdı. Fakat onları belirli bir süreye kadar erteler. Süresi dolunca onu ne bir saat geciktirebilirler, ne de öne alabilirler.” Nahl;16/61

ALLAH 'ım EL- HALÎM isminle beni de etrafındakileri dağıtan kaba, katı biri değil tatlı bir su gibi etrafında toplanılan yumuşak biri kıl ve öfkesini yenenlerden eyle.

kont
06-17-2009, 12:33
Allah(cc) senden razı olsun, güzel konu