PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İşte en dayanıklı cep telefonu pilleri


Hasret
05-17-2009, 18:04
Ceplerde işlevler artıyor, ekranlar dokunmatik oluyor. Peki ya pil ömürleri?

Yeni özellikler, dokunmatik ekranlar derken cep telefonlarımız her geçen gün daha fazla enerji tüketmeye başladı. Peki ya pil ömürleri? Kimi zaman eklenen bu yeni özellikler telefonu ikide bir şarja takmak zorunda olduğunuz, bir çeşit duvara bağlı telefon haline sokabiliyor.
Dokunmatik ekranlar günümüzün modası. Her gün yeni bir dokunmatik ekranlı telefon karşımıza çıkıyor. Ama kimi üreticiler bu yeni dokunmatik ekranların enerji tüketimlerini hesaba katmayı unutuyor ve telefonların pil ömrü bir iki gün ile sınırlanıyor. Bu yüzden çoğu standart ekranlı telefon, eş özellikli dokunmatik kardeşlerine oranla daha uzun dayanıyor.
Yenilikler
Kimi üreticiler bu sorunun farkında. Samsung enerji sorununu hem daha parlak ve güzel görüntü sağlayan, hem de daha az enerji tüketen AMOLED ekran teknolojisi ile çözmeye çalışıyor. HTC ise Windows Mobile işletim sistemine sahip güncel telefonlarını çok daha güçlü pillerle donatıyor.
Fotoğraf galerimizde ve ilerleyen sayfalarımızda hem dokunmatik ekranlı, hem de standart ekranlı telefonların en dayanıklılarını sizlere tanıtmaya çalışacağız. Gelin şimdi bu uzun soluklu telefonların listesi göz atalım.
Samsung SGH-i780
Samsung SGH-i780'in konuşma süresi ise 6 saat. Sanki bu yetmezmiş gibi Samsung telefonun kutu içeriğine bir de yedek pil eklemiş.
Samsung Omnia
Düşük performanslı işlemcisi ve zor tepki veren ekranı ile kullanıcıların pek de memnun olmadıkları Ominanin pil ömrü oldukça uzun.
HTC Tytn II
HTC Tytn II'nin tam bir tuş takımı var. Konuşma süresi 4 saat 24 dakika.
Nokia 5800 XpressMusic
Nokia 5800 XM sadece çok işlevli olmakla kalmıyor, bunları uzun süre yapabiliyor da. 4 saat 22 dakikalık görüşme süresi müzik hastalarına yeterince doyuracak cinsten
Apple iPhone 3G 16GB
Listemizin beşinci sırasında ise Apple'ın iPhone 3G'si var. Hala cep telefonu tutkunlarının gördüklerinde nefeslerini kesen telefon 4 saat 4 dakika kesintisiz telefon görüşmesine olanak tanıyor.
Samsung M8800 Pixon
M8800 Pixon sekiz megapiksellik fotoğraflar çekebiliyor.
Apple iPhone 3G
8 GB belleği ile çoğumuzun gözdesi. Ama konuşma süresi açısından büyük kardeşinden biraz geride
LG KB770
LG KB770'in en eğlenceli yanı bütünleşik televizyon alıcısı. Ama pilinizin daha uzun dayanmasını istiyorsanız bu işlevi çok sık kullanmamanızı öneririz.
HTC Touch 3G
Windows Mobile deneyimi yaşamak isteyen, ama büyük telefonları da istemeyenler için bulunmaz bir fırsat. Hem pil ömrü de uzun.
Samsung SGH-F490
Aslında dokunmatik ekranı pek hassas değil. Ama pil düşkünü olmadığı da bir gerçek.
BlackBerry Storm 9500
BlackBerry'ler genellikle bütün gün ofis dışında olan işadamları tarafından tercih ediliyor. Peki, BlackBerry Storm'un 3,5 saatlik konuşma süresi bu kullanıcılar için yeterli mi?
HTC Touch Cruise
HTC Touch Cruise, GPS özellikli telefon arayanlar için uygun fiyatlı bir çözüm olabilir.
T-Mobile G1
T-Mobile G1 maraton koşucusu sayılmasa da uzun mesafeler koşabiliyor.
HTC Advantage
Aslında HTC Advantage'ın telefondan daha çok küçük bir bilgisayar olduğunu söyleyebiliriz.
Sony Ericsson W960i
Sony Ericsson'un Walkman telefonları artık kendi geliştirdiği UIQ sistemiyle çalışmıyor. Ama 8GB belleği ve uzun pil ömrü ile göz dolduruyor.
Nokia E61i
Nokia bir üst modeli olan E71'i çıkarmış olsa da hem fiyatı hem de özellikleri ile E61i hala iş telefonu kullanıcılarının gözdesi
Nokia 6650
2008'in sonunda piyasaya çıkan 6550, hem ileri işlevleri hem de uygun fiyatı kapaklı bir telefonda birleştiren bir model olmuştu.
Samsung innov8 i8510
Ekim ayında piyasaya çıktığında listeleri altüst eden ve zirveye yerleşen Samsung innov8 i8510 bu listemizin üçüncüsü. Telefon bir çoklu ortam telefonu için oldukça uzun sayılabilecek bir konuşma süresine sahip: 5 saat 26 dakika.
HP iPAQ 614 Business Navigator
iPAQ 614 Windows Mobile işletim sistemine sahip. Bu sayede gelişmiş ofis işlevlerinden ve düzenli bir rehberden faydalanabiliyorsunuz.
Samsung SGH-F300
İlk bakışta standart bir telefon gibi gözüken SGH-F300 aslında Samsung'un en yeni konseptlerinden.
Samsung G600
İşte bir Samsung daha. 5 megapiksel kameralı. Hem pil ömrü de uzun: 4 saat 48 dakika
Samsung i7110 Pilot
İşte Samsung'dan tam bir akıllı telefon. GPS'ten kablosuz ağa isteyebileceğiniz herşey var.
Samsung M7500 Emporio Armani
Samsung M7500 Emporio Armani ile yaklaşık dört buçuk saat konuşabiliyorsunuz. Ama ne yazık ki akıllı telefon işlevleri görüntüsü kadar insanın hoşuna gitmiyor.