PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Göz Makyajının Kuralları


morciii
03-30-2009, 21:04
............


Göz makyajında en önemli nokta, göz oranıdır. Bunu belirlemek için, gözünüzün enlemesine mesafesine bakın. İki gözün ortasındaki alana, üçüncü göz koyduğunuzu hayal edin. Eğer oraya sığmıyorsa, gözleriniz birbirine yakın; daha aralık kalıyorsa, gözleriniz
Göz Makyajının Kuralları
http://estb.msn.com/i/6D/323CC58C80D8DB23CEB74152606242.jpg

Birbirine yakın gözlerde önemli olan, bu yakınlığın açık tonlarla genişletilmesi ve iki kaş arasının temiz tutulmasıdır. Birbirine uzak olan gözlerde ise, gözün iç kısmına koyu far sürülür. Böylece aradaki mesafe daraltılmış olur. Bu gözlerde makyaj, gözün ortalarına doğru daha yoğun yapılmalıdır.
Çok belirgin olan gözler, göz kapağının tamamına koyu renk uygulanarak, göz kapağının küçültülmesi sağlanır. Yukarı kısımlara açık renk far uygulanır ve göz kapağı kıvrımı yine koyu renk sürerek vurgulanır.
Küçük gözlerde, göz kapağının iç kısmı aydınlatılır ve far göz kapağının yukarısına doğru dağıtılır. Dış kısmına koyu renk far sürülür, böylece belirginleştirilmiş olur. Gözün üst kısmı inceden kalına doğru bir kalemle çerçeve gibi belirlenir. Gözün alt kısmında ise, gözün ortasından dışa doğru kalınlaşan bir çizgi kullanılır.
Çukur gözler için göz kapaklarından kaşlara kadar uçuk renkli farlar kullanılır. Göz kapağı çizgisinin üzerinden eyeliner bir ince çizgi olarak çekilir.
Aşağı meyilli gözler için göz kuyruğunun yukarı doğru kaldırılması gerekir. Kalemle uçlara ve yukarı doğru bir çizgi çekilir, kuyruğa doğru yükseltilir. Farla gölge yapılır. Gölgenin kanat şeklinde olması ve farın ucunun kaşa denk gelmesi sağlanır.
Genellikle cilt rengi koyulaştıkça, göz rengi de koyulaşır. Bunun sebebi ise, koyu renkli ciltler, renkleri içine alarak hapsedeler. Göz rengine göre far seçmek çok önemlidir. Gözlerle aynı renk far kullanmamak gerekir. Gözler için, altın rengi, koyu gri, mor, kızıl kahve, bakır ve kahverengi gibi zengin renkleri kullanmak iyi sonuç verir. Uçuk pembe ve bej, vurguyu arttıran ve ışık veren renklerdir.
Mavi renkte gözler için, göz rengini daha çok ortaya çıkaracak renkler seçilmelidir. Bunlar, açık ya da koyu gri, kahve ve pembenin karışımıdır.
Yeşil renkte gözler, toprak tonları, mor, koyu gri, şeftali ve kahverengi ile iyi sonuç elde ederler.
Kahverengi gözler, koyu yeşil, mavi, kızıl ve toprak tonlarını tercih etmelidirler.
Ela gözlerde en başarılı renk, kahverenginin kendi içindeki tonları birbiri ile kullanmakla elde edilir.
Doğal gölgeler, gözleri en güzel gösteren tonlardır. Göz makyajı rimel sürülerek tamamlanır. Ancak dikkat edilmesi gereken konu kirpiklerin iç içe girmemesidir. Birbirine yapışan kirpiklerin üstüne rimel sürerseniz, bütün emekleriniz boşa gidecektir. Bunu engellemek için, maskaradan önce kirpik tarağı ile ayırın. Maskarayı kullanmadan önce fırçayı temizlemek de kirpiklerin yapışmamasını sağlar. Mümkün olduğunca suya dayanıklı ürünler almaya özen gösterin. Kirpiklerinizin daha güzel ve volümlü görünmesi için, kirpik bigudisi kullanabilirsiniz. Eğer kullanmadan önce avucunuzun içinde biraz ısıtırsanız, çok daha iyi sonuç elde edersiniz.
Göz makyajı sırasında, kadınların en zorlandıkları konu, kalem çekmektir. Gözünüzü gergin şekilde tutarak çekerseniz, bu işinizi kolaylaştırır. Ayrıca göz makyajı yaparkenağzınızı açık tutarak, göz kırmanızı en aza indirmiş olursunuz. Göz kalemini kısa ve hafif fırça dokunuşlarıyla uygulayın. Göz kalemini kullanmakta çok zorlanırsanız, bunun yerine göz farı da aynı işi görecektir. Elinizin titremesini azaltmak için, dirseğinizi masaya dayayarak sabitlemeniz faydalı olacaktır.