PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir Çift Güzel Ayak


Hasret
03-24-2009, 19:27
Zarif bir açık ayakkabı içinde, güzel ayaklara sahip bir kadın gördüğümüz zaman özeniyor, hiçbir zaman onunkiler gibi ayaklara sahip olamayacağımızı düşünüyoruz. Oysa düzenli bir bakımla biz de ayaklarımızı kusursuzlaştırabiliriz.

Yaz aylarında kadınların en çok dikkat etmesi gereken bölgelerin başında ayaklar gelir. Çünkü özellikle son yıllarda moda olan açık ayakkabılardan gün ışığına kavuşan ayaklar, hiç dikkat çekmedikleri kadar dikkat çeker hale geldiler. Pedikürü muntazaman yapılmış, topukları törpülenmiş, tırnakları fazla iddialı olmayan bir renk oje ile ojelenmiş, kremleniş en çirkin ayak bile temizliği ve bakımı sayesinde insana güzel görünebilir.

Güzel ayaklı bir kadın düşünün: Ne giyse yakışıyor; topuklu, topuksuz, kalın bantlı, ince bantlı, parlak, mat, renkli, siyah… Ayakları çok güzel olmamasına rağmen sanki dünyadaki en güzel ayak gibi duruyor. Nedeni sorluduğunda yanıtı çok basit; düzenli bir bakım!

Güzel ayak diye bir şey yok. Önemli olan ayağın bakımlı olması; En güzel ayak bile, bakımsızlıktan çirkinleşebilir. Kadınlar ‘ayaklarım çirkin’ diye bir şey yapmadan oturacaklarına kendileri de bi şeyler yapabilirler. Mesela ayak üzerinde var olan tüyleri alabilir, tırnak boyunu orantılı tutabilir, ayaklarını sürekli törpüleyebilirler. Ayrıca masaj… Nasıl sırtımızın masaja ihtiyacı oluyorsa, ayaklarımızın da var ve bu ihmal edilmemeli.

Kişiye özel bakım
Artık siz telefonla konuşurken, TV seyrederken ayağınıza pedikür yapılabiliyor. Bu sayede ayaklarınıza bakım yaptırmak vaktinizi almıyor. Salonlarda sıra beklemiyorsunuz, herkesin kullandığı malzemeleri kullanmak zorunda kalmıyorsunuz. Üstelik bir kuaförde ve ayak bakım merkezinde yaptırdığınız bakımdan ücret açısından pek büyük bir parkı da yok bu özel bakımın.

Bazıları bakımlıdır!
Bazı kadınlar nasıl ayakkabı tercih edeceklerini iyi biliyorlar, o veya bu nedenle pediküre gidemeseler bile kendileri yapıyorlar, pedikür yapamadıkları zaman da en azından bir oje sürüyorlar, krem kullanıyorlar, masaj yapıyorlar, çok sıcak günlerde kapalı ayakkabı giyip ayaklarını yıpratmıyorlar. Kısacası, ayaklarına bakan kadınlar, her erkeğin kalbine yaya gidildiğini biliyorlar.

Ayaklar ihmale gelmez…

Siz de dikkat edin. Klişeleri küçümsememek lazım; ne derler bilirsiniz: Dost başa, düşman ayağa bakar. Eh, o, eskidendi. Artık, dost, düşman, herkesin bakışları, dekolte ayakkabıların bu denli moda olması nedeniyle, ayaklarınıza odaklanmış durumda. Onlara biraz özen göstermenizin vakti geldi de geçiyor.

Mesela, ayaklarınız taraklıysa inca bantlı ayakkabı giymeyin. Oje sürmeyi unutmayın.

Topuklarınıza her gün krem sürün, topuk törpüsü kullanın.

Tırnaklarınızı biçimlendirin; biri uzun biri kısa olmasın. (Fazla uzatmamaya gayret edin, ayakta uzun tırnak hoş durmuyor).

Nasır yapacak ve parmaklarınızı sıkıştıracak ayakkabı giymeyin. Nasırlarınız varsa aldırın, ya da temizletin.

Tarak kemiğiniz büyüyorsa mutlaka bir doktora gidin ve ortak bir çözüm bulun. Çünkü kemik büyüdükçe parmaklarınız yana kayar ve brakın görüntüyü, canınız yanar; istediğiniz model ayakkabı bulamazsınız.

Ortopedik ayakkabı giymeye gayret edin. Her şey güzellik değil, rahat olmak da önemli. Ayağınıza göre rahat bir ayakkabı bulamıyorsanız, yaptırın.

Dümdüz tabanlı olanları giymeyin. Hem bir süre sonra ayağınız ağırmaya başlar, hem de görünümü pek güzel olmaz. Küçücük bir topuk bile ayağınızı daha kibar ve güzel gösterir.

Oje sürün ama tırnaklarınızı havasız bırakmayın, yoksa renk değiştirebilirler.

Yürüyüş ayakkabınızı iyi seçin. Topuklu bir ayakkabı ile yürüyüş yapmanız pek sağlıklı olmaz.

Ayak bakımının, bunlar gibi daha birçok yolu var. Bakımsızlık yüzünden ayaklarınızı en sıcak havalarda kapalı ayakkabıların içinde hapsetmeyin. Eğer isterseniz siz de mükemmel ayaklara sahip olabilirsiniz.

Kışın soğukla, yazın da sıcakla her an temas halinde olan eller ve tırnaklar, yaşınızı, yüzünüzden daha çabuk ele veriyor. Bunun yanı sıra, sürekli yapılan diyet kürleri de vücuttaki albümin ve mineralleri yok ederek, tırnaklarınızın kolayca kırılmasına ve yumuşamasına sebep oluyor. Ellerin ve tırnakların ültraviyole ışınlarına ve serbest radikallere karşı dayanıklı olmaları için bakımlarına özen gösterilmesi gerekiyor.

Yazın sık sık giyilen sandaletlerin içinde bakımlı ve sağlıklı ayaklara sahip olmak için, pediküre de ayrı bir önem verilmeli. Normal şartlarda dört hafta boyunca yeterli olan pedikür, yazın en fazla üç haftada bir yapılmalı.

Uzmanlar, manikür yapmanın en iyi zamanının, alınacak uzun ve ılık bir duş sonrası olduğunu bildiriyor. Tırnak etlerinin yumuşaması ve manikürden iyi bir sonuç alabilmek için, ellerin sabunlu suda bir müddet bekletilmesi gerektiğini belirten uzmanların diğer önerileri ise şöyle:


"Ojenizi temizledikten sonra yumuşaklık ve parlaklık kazanmaları için, tırnaklarınızı limonla ovun. Tırnak etlerinizi kesmek yerine, tırnak çubuğu ile dibe doğru itin ve temizleyin. Yumuşak ve sterilize edilmiş bir törpü ile tırnaklarınızı düzeltin. Ellerinize nemlendirici sürmeyi unutmayın. Ellerinizi son kez ılık suda duruladıktan sonra tekrar nemlendirici sürün. Tırnaklarınıza önce sertleştirici sürün. Böylece tırnaklarınız hem güçlenecek hem de kalıcı parlaklık kazanmış olacak.

Ojenizi sürdükten sonra, çabuk kurumasını istiyorsanız, ellerinizi buzlu suda bir müddet bekletin. Tırnaklarınızı ve ojenizin rengini korumak için, bir kat da tırnak koruyucusu sürebilirsiniz."

Şımarık ayaklar

Uzmanlar, yazın sık sık giyilen sandaletlerin içinde bakımlı ve sağlıklı ayaklara sahip olmak için, pediküre ayrı bir önem verilmesi gerektiğini de kaydediyor. Normal şartlarda dört hafta boyunca yeterli olan pedikürün, yazın en fazla üç haftada bir yapılmasını öneren uzmanlar, ojeleri iyice temizledikten sonra ayakların sabunlu ve limonlu suyun içinde yakl aşık 10 dakika kadar bekletilmesi gerektiğini vurguluyor.

Uzmanlar, deniz, kumsal gibi faktörlerden ayakların mikrop kapıp enfeksiyonlara maruz kalmaması için, tırnakların etlerin dibinden kesilmemesi gerektiğini hatırlatarak şu önerilerde bulunuyor:

"Tırnaklarınızı yuvarlak değil, düz kesmeye dikkat edin. Çabuk uzamaması için etlerinizi kesinlikle kesmeyin. Ayaklarınıza ponza taşı ile masaj yapın. Ağrıyan ve şişen ayak bileklerinizi, ılık suda dinlendirin. Kan dolaşımını düzene sokmak için ise ayak masajınızı ayaklardan dizlerinize doğru yapın. Ayaklarınızı suda bir müddet bekletin ve havluyla nemini alın. Daha sonra da dilediğiniz renkte bir oje sürün. Pedikürünüz bittikten sonra, ayaklarınıza bakım kremi sürün ve sprey sıkın."

Uzmanlar, çok yürüyen kişilerin ayaklarını mutlaka dinlendirmesi gerektiğini de ifade ederek, bunun için yapılacak işlemin çok basit olduğunu anlatıyor:

"Orta boy bir leğenin içine sıcak su doldurun, içine antiseptik veya deniz tuzu katarak erimesini bekleyin. Ayaklarınızı 15 dakika boyunca bu suyun içinde dinlendirin. Daha sonra ayaklarınızı sudan çıkarın, iyice kurulayın ve yorgunluk alıcı bir jel veya krem ile bir süre masaj yapın."El ve ayak bakımı nız ve için evde yapabileceğiniz, basit, kısa süreli ve etkili öneriler...

* Gece yatmadan önce ellerinizi bir kabın içine koyduğunuz zeytinyağına batırın. Yakl aşık 10 dakika kadar tutun. Çıkarın, kurulayın ve pamuklu bir eldiven giyerek yatın, sabah kalktığınızda yumuşacık olduğunu göreceksiniz.
* Bir kabın içine bir miktar susam yağı koyun ve bir limonun yarısını sıkın. İyice karıştırdıktan sonra tırnaklarınıza sürün, beslendiklerini, güçlendiklerinigöreceksiniz.
* Ilık suyun içine nane yapı, susam yağı ve bir miktar pudra dökün. Ayaklarınızı, bacaklarınızı bu karışımla ovun. Kuru ciltler için harika bir karışım.

the1
01-14-2020, 11:23
tebrikler

Alagöz
12-06-2020, 13:58
ayayklar önemli