PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eşinizin sizi sevmediğini düşünüyorsanız..


Hasret
03-21-2009, 10:17
Kıskançlığın arka planındaki duygu budur. Eşinin aileye bağlılığı konusunda kafasında sorular uyanmıştır. Eşi eskisi gibi ona sarılmıyordur.

Cinsellik azalmıştır. Sevgi ile bakmıyordur. Konuşmaktan kaçınıyordur kısaca ona olan ilgisinin azaldığını düşünmektedir. Düz mantıkla baktığında “Hayatında birisi var artık onu seviyor” kuşkusu kafasında uyanacaktı...


En zedeleyici duygu KISKANÇLIK

İnsanın yaşayan ruhu üzerinde en zedeleyici duygulardan belki birincisi kıskançlıktır. Kıskançlık duygusu altında sahip olma, kendisine öncelik verme istekleri yatar. Sahip olduklarını kaybetme korkusu kıskançlık duygularını ayaklandırır.

Paranoya nasıl ortaya çıkar?

Kıskançlık duygularını ayaklandıran başlıca şeyler eşlerin düşüncesizce yaptığı eylemlerdir. Bir de kıskançlık hezeyanı vardır ki, gece eşini uykudan uyandırıp rüyanda kimi görüyordun diye soran eşler biliyoruz. Telefona geç cevap verse, kapıyı geç açsa yanlış yorumlarla evde kavga çıkaran, TV seyrettirmeyen gazete okutmayan eşler evde psikolojik terör estirirler. Somut hiçbir dayanağı olmayan böyle suçlamalar genelde kıskançlık paranoyasının belirtileridir. Bu bir hastalıktır. İlaç tedavisi gerektirir.

Önlenebilir mi?

Asıl üzerinde durulması gereken şey kıskançlığın bu boyuta gelmeden önce yapılacak şeyleri iyi değerlendirmektir.

Evliliğin yıkılmasını engeller mi?

Kıskanç bir tipseniz kıskançlığınızın patalojik (marazi) olup olmadığını sorgulayın. Patolojik kıskançlık somut olay ve gerçeklere dayanmaz. Hayali aldatılma korkuları vardır ve ihtimalleri olmuş gibi kabul eder. Kuşku fırtınası oluşturan kıskançlık evliliğe zarar verir. Ancak hafif bir kıskançlık evlilikte harç özelliği taşır. Sevgi ve ilginin bir ifadesidir. Suçlayıcı ve saldırgan olmayan kıskanç bir eş eşini yüceltir, kimseyle paylaşmaz ama onu da incitmez. Böyle kıskançlıklar faydalıdır.

Hangi kıskançlık evliliği yıkar?

Patalojik kıskançlık evde kıskançlık patlamaları ve kuşku fırtınası estirecektir. Bu durum da kavga demektir. Sürekli suçlanan bir eş savunmaya geçecektir. Böyle durumda eş ne yapmalıdır? Kesinlikle açık ve dürüst olmalıdır. Şaka bile olsa yalan söylememelidir. Marazi kıskançlık tedavi gerektiren bir durumdur.

Mutlaka profesyonel yardım alınmalıdır. Aile terapisi ile birlikte ilaç tedavisi de gerekir. Beyinde kıskançlıkla ilgili hücre gruplarının kimyasal dengesinin bozulması söz konusudur. Bu tedavisi olan bir durumdur. Psikoterapi ve uyuşturucu olmayan ilaçlarla tedavi bir arada böyle hastalara yardım edilebilir. Kapıcıyla görüşmeyi, telefonda uzun konuşmayı sorun yapan bir eşle hayat zor geçer.

‘Hayatında birisi var artık onu seviyor’

Kıskançlığın arka planındaki duygu budur. Eşinin aileye bağlılığı konusunda kafasında sorular uyanmıştır. Eşi eskisi gibi ona sarılmıyordur. Cinsellik azalmıştır. Güler yüzle sevgi ile bakmıyordur. Konuşmaktan kaçınıyordur kısaca ona olan ilgisinin azaldığını düşünmektedir. Düz mantıkla baktığında "Hayatında birisi var, artık onu seviyor " kuşkusu kafasında uyanacaktır.

Böyle durumlarda eşinin kendisini sevip sevmediğini kontrol etmek için bilinç dışı testler yapacaktır. Kızdıracak ters sorular soracak, yalan söyleyip söylemediğini kontrol edecektir. Çok evlilikte böyle dönemler olmuştur. Eşini seven dürüst ve içten bir eş böyle durumda eşine ısrarla ve tekrarla yanıldığını söyleyecektir. Kızıp tersleyecek değil ama sabır ve ikna yöntemleri ile kaygılarını giderecektir. Böyle durumlarda şaka bile olsa yalan söylememek gerekir.

Güler yüz ve birkaç güzel söz

Kıskançlığın arkasında ilgi azalmasının yattığı bilinirse çözüm kolaydır. Sevgi dolu bir balayı güler yüz ve birkaç güzel söz... Cezaevlerinde, aile içi kıskançlığa bağlı cinayet olguları o kadar çok ki özellikle Karadenizli ailelerde bu çok yaygın. Başlangıçta çözüm kolay. Tek yolu kıskançlığın arkasındaki mesajı iyi anlamaktır. Kıskanç eşin her dediği yapılırsa büyük risktir. İkiyüzlülükle suçlanır, çıldırabilirsiniz.

Cinsel yaşamınız nasıl?

Bir kadının kocasının başka bir kadına bakıyor olmasından rahatsız olması doğaldır. Bu duyarlılıktan taviz vermemelidir. Aksi takdirde kocasının elinden kaydığını görecektir.

Eşler ne yapıyor?

Birinci uygulama eşini seksten yoksun etme. Onu tehdit edecek, öfke, gözyaşı düşmanlıkla fırtınalar esecektir. Çoğu kadın bu davranışı gösterir. Sonuçta evlilik ilişkisi derin yara alır. Erkek eve yönelse de ikiyüzlülüğü seçecektir

denizbayraktar
02-06-2016, 12:28
Bence ilişkilerin bitmesinin temelinde cinsel monotonluk ve cinselliğin bitmesi geliyor. Cinsel monotonluk başlayınca erkek aldatmaya başlıyor. Aldatma ile evlilik bitiyor.
Cinselliğin nasıl yaşanacağı hakkında destek almak (http://www.veyseldanis.com/cinsel-yasam-kocu/) kaç eşin aklına geliyor! Oysa günümüzde cinsel mutluluk koçu (http://www.veyseldanis.com/cinsel-mutluluk-kocu/) hizmeti verenler var ülkemizde. Fakat insanlar cinselliklerini, mutluluklarını utangaçlıklarına kurban ediyorlar Bence cinsellik doğal birşey ve evlilikler utanmaya fefa edilmemeli... :hz:

denizci
01-06-2017, 17:48
teşekkürler.