PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ::..Maskeler..::


morciii
11-12-2007, 04:08
Yüz Maskeleri

Bezelyeden patlıcana kadar birçok sebzenin,cildimiz içinbirer cansimidine dönüşebileceğini biliyor musunuz?Sebzeler vücudumuzaolduğu kadar cildimiz üzerinde de olumlu etkilere sahip.Hazırlanmasıçok kolay olan bu maskeleri uygulayarak pürüzsüz ve sağlıklıbir cilde kavuşabilirsiniz.

1.SALATALIK MASKESİ : İki tutam çuha çiçeği kurutularak,dövülüptoz haline getirilir.Kabukları soyulmuş yarım salatalık,birfincan pirinç unu,çuha çiçeği tozu ile birlikte on dakikaateşte pişirilir.Elde edilen karışım bulamaç halinegetirilir.Hazırlanan bulamaça yarım fincan elma suyu,bir çorbakaşığı saf zeytinyağı ilave edilerek krem haline getirilir.

ETKİSİ : Yüz ve boyuna uygulanan bu maske cildin canlı ve sağlıklıgözükmesini sağlar.Yüzde yarım saat beklettikten sonra ılıksu ile yıkanır ve gül suyu sürülür.

2.BAL MASKESİ : Civan perçemi çiçeği,saf suda on dakika kaynatıldıktansonra sıkılarak süzülür.Bir fincan su soğutulur.Elde edilenposa ezildikten sonra,yarım fincan limon suyu,bir çorba kaşığızeytinyağı,bir tatlı kaşığı bal ve çırpılmış yumurtasarısı ile karıştırılır.Hazırlanan karışıma soğukcivan perçemi suyu ilave edilir.Maske kıvamına gelinceye kadaryulaf unu
eklenir.

ETKİSİ : Yüzdeki çöküntü ve kırışıklıklarıngiderilmesini önler.Bu maske bir hafta uygulanmalıdır.Yüzdebir saat kalması gereklidir.

3.YUMURTA MASKESİ : İki avuç buğday,iki bardak suda ezilir.İkiyumurta sarısı ve bir çorba kaşığı badem yağı konulur.Yüzesürülür ve kurumaya başlayınca yıkanır ve gülsuyu sürülür.

ETKİSİ : Kızıl lekelerin ve sivilcilerin giderilmesini sağlar.Sabahve akşam olmak üzere günde iki defa uygulanır.Bu maske şampuanolarak kullanılabilir,saçların parlamasını sağlar.

4.BEZELYE MASKESİ : İki su bardağı taze bezelye,ezildiktensonra üzüm pekmezi ile karıştırılır.Yumurta akı ve yarımfincan ayçiçek yağı ilave edilir.Bir miktar un konularakmaske kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.

ETKİSİ : Ten dokusu üzerinde parlaklık sağlar,gece yatmadanuygulanmalıdır.Sabah cilt temizlenir.

5.ÇİLEK MASKESİ : Bir avuç taze çilek ezilip,yulaf unu ile karıştırılır.Biradet yumurta sarısı ile iki çrba kaşığı yoğurt çırpılır,kremkıvamına getirilir.

ETKİSİ : Kuru ciltler için besleyici olan bu maske 20 dakikaciltte kaldıktan sonra ılık su ile yıkanır.Çilek maskesi özelliklegözaltlarındaki kırışıklıkların azalmasında önemli roloynar.

6.PATLICAN MASKESİ : Dilimlenmiş yarım patlıcan iki bardak sudakaynatılır.Hazırlanan karışıma bir diş sarımsak eklenereklapa haline getirilir.Buna kaymak katılarak krem halinegetirilir.Bu karışım iki ay boyunca hergün tekrarlanmalıdır.

ETKİSİ : Tendeki mikropları arındırmada ve yüze canlı bir görünümkazandırmada etkindir.

7.KAYISI MASKESİ : Üç tutam defne yaprağı,bir tutam tarçınkayısı suyunda pişirilir.Bir adet yumurta ve yarım fincan sütkarıştırılarak krem haline getirilir.

ETKİSİ : Yüzdeki sivilcelerigidermek ve tene tazelik kazandırır.Saçauygulandığında dökülmeyi durdurur ve saçın geç ağarmasınısağlar.

• YULAF MASKESİ İLE SİYAH NOKTALARDAN KURTULUN

Yulaf ezmesi, cildin derinlemesine temizlenmesi ve siyah noktalarınyok edilmesini sağlayan bir maskedir. Bu maske ayrıca cildin içindedolaşan pislikleri temizleyip, cildin fazla yağlanmasını daengeller. Bu nedenle kuru ciltli kişiler tarafından pek fazlakullanılmamalıdır. Yulaf ezmesi maskesinin yapımı son derecebasittir. Pişirdiğiniz yulafları süzdükten sonra, bunlarıgeniş bir kabın içinde bir kaç dakika ezin. Hazırladığınızbu yulaf ezmesini yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika kadarbekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla temizleyin. Bumaskeyi vücudunuza da uygulayarak, şaşırtıcı sonuca ulaşabilirisiniz.

Evde yapabileceğiniz yüz maskeler

• Yumurta, bal, yoğurt evimizde hemen her zaman bulunanyiyecekler. Ama bu kez bunları yemek pişirirken değil, güzellikmaskeleri uygularken kullanacağız. Hazır mısınız? O zamantariflerimize başlıyoruz! Besleyici maske İçinde bulunanbadem yağı ve yumurta sarısı sayesinde cildi sanki yeni doğmuşbir bebeğinki gibi yumuşacık yapan bu besleyici maskeyi aydabir kez uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

3 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş badem

1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı

1 tatlı kaşığı krema

1 adet yumurta sarısı

Hazırlanışı : Yoğun bir kıvama gelinceye kadar tümMalzemeleri bir kasede karıştırın.

Uygulaması Gözlerin etrafına gelmeyecek şekilde maskeyi yüzünüzesürün. 15 20 dakika dinlenmeye bırakın. Ilık suyla durulayın.

Sonuç Kırışıkları gerilmiş, daha pürüzsüz bir cilt.

• Onarıcı maske Özellikle yaz aylarında uzun süreli güneşbanyolarının ardından uygulamak için ideal. Balın vegliserinin yumuşatıcı etkileri sayesinde cildin nem oranınıartıran bir maske.

Malzemeler

1 adet limon

3 çorba kaşığı bal

Gliserin

Hazırlanışı : Limon suyuyla balı hızlı hareketlerle iyicekarıştırın. 15 gram gliserini ilave edin. Özlü bir karışımelde edinceye kadar karıştırın.

Uygulaması Hazırladığınız maskeyi masaj yapmadan yüzünüzeve boynunuza yayın. 15 dakika kadar yüzünüzde dinlendirdiktensonra ılık suyla
temizleyin.

Sonuç Cildi derinlemesine nemlendiriyor.

• Dinlendirici maske Bu maske aynı zamanda yüzünüzün dahakolay bronzlaşmasını sağlar. Karışımdaki Malzemeler cildibesler ve aynı zamanda pürüzsüz bir görünüm almasına yardımcıolur.

Malzemeler

1 adet yumurta sarısı

1 kase yoğurt

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

5 damla havuç yağı

Hazırlanışı : 1 adet yumurta sarısını 2 tatlı kaşığı yoğurtlaçırpın. Zeytinyağını ve havuç yağını ekleyin.

Uygulaması Karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. 20dakika kadar dinlendirip, ılık suyla temizleyin.

Sonuç Cildi, özellikle güneşin zararlı etkilerine karşıkoruyan ama bronzlaşmayı da artıran bu maskenin nemlendiricive besleyici etkisi kendini hemen gösteriyor.

• Evde yapabileceğiniz vücut maskeleri

Yukarıda evde yapabileceğiniz yüz maskeleri'nin tariflerinivermiştik. Şimdi sıra vücut için yapılabilecek maskelerde...Eğer ipek gibi bir ten istiyorsanız, bu iki maskeyi mutlakauygulayın!

Peeling Kremi Bu peeling kremini ayda bir kez uygulayın. Ölü hücreleritemizler ve vücudun yumuşak, pürüzsüz olmasını sağlar.

Malzemeler

1 çorba kaşığı deniz tuzu

3 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı : Küçük parçalara ayrılmış deniz tuzunu,zeytinyağı ile iyice karıştırın.

Uygulaması Ilık bir duş alın. Hazırladığınız karışımı,dairesel hareketlerle masaj yaparak vücudunuza sürün. Bu karışımıözellikle topuklar, dirsek, diz gibi bölgelere yoğunlaşarakuygulayın. Ilık suyla durulayın.

Sonuç Gözenekleri tıkayan ölü deri temizleniyor ve cilt yapılacakbakıma hazır hale geliyor.

• Bal Maskesiyle epilasyon Cildin hassas olduğu noktalarauygulanabilecek balla yapılan epilasyon.

Malzemeler

1 kase bal

Limon suyu

Bez parçaları (eski çarşafları kesebilirsiniz)

Hazırlanışı : Kısık ateşte balı ısıtın. Yoğun bir kıvamageldiğinde birkaç damla limon suyu ekleyin. Soğumaya bırakın.

Uygulaması Hazırladığınız karışımı tüylerin bulunduğubölgeye yayıp, birkaç saniye bekletin. Ağdanın üzerine birbez parçası yapıştırıp, üzerini düzeltin. Tüylerin tersiyönünde tek hamlede çekin. Ağda bittikten sonra soğuk suylatemizleyin.

Sonuç Pürüzsüz, ipek gibi bir ten!

YÜZ GÜZELLİÃ�İNİZİ DEVAM ETTİRME USULLERİ

Bitkisel maskeler

1) Kuru Ciltler İçin Maskeler :

• Yulaf İçi Maskesi :2 çorba kaşığı yulaf içi, suda veyasütde 15 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra mahlülle bir kaşıkbal ilave edilir. Hafif sıcak vaziyette yüze sürülüp, 15dakika bekletilir. Yüz ılık su ile yıkanır.

• Kabak Maskesi : Pişirilmiş kabaktan 2 çorba kaşığı iyicekarıştırıldıktan sonra, içerisine 1 çorba kaşığızeytin yağı veya badem yağı karıştırılır. Elde edilenkarışım yüze sürülür, 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

• Havuç Maskesi : 2 havuç rendelenir, yumurta akı ile çırpılır,1 tatlı kaşığı zeytin yağı veya süt ve az miktarda nişastakarıştırılır. Sonra yüz boyun ile birlikte yağlanır. 30dakika sonra ılık su ile yıkanır.

• Marul Maskesi : Marul yaprakları ince ince kıyılır, üzerinezeytin yağı ve birkaç damla limon suyu sıkılır (lapa halinegelmesi için). Yüze sürülür. 20 dakika sonra yavaş yavaşevvela sıcak su ile, sonra soğuk su ile yıkanır. Marulyerine, rendelenmiş turp veya patates püresi de kullanılabilir.

• Muz Maskesi : Bir adet muz iyice dövüldükten sonra, içerisine1 tatlı kaşığı süt veya kaymak katılarak karıştırılır.Sonra yüze sürülür. 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

• Elma Maskesi : Bir elma iyice rendelendikten sonra, içerisinebir çorba kaşığı zeytin yağı, süt veya kaymak karıştırılır.Yüz ve boyuna sürülür. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılıksu ile yıkanır.

• Şeftali Maskesi : OIgun bir şeftali iyice ezildikten sonra, haşlamapapatya suyu ile lapa haline gelinceye kadar karıştırılır.Sonra yüze sürülür. 20 dakika bekletildikten sonra yüz, sıcaksu ile yıkanır.

• Hıyar (salatalık) Maskesi : Rendelenmiş hıyara birkaç damlalimon suyu damlatılır. Yüz ve boyuna sürülür. 20 dakikasonra bir mendil veya bir bezle iyice temizlenir, yüz yıkanmalıdır.

2) Yağlı Ciltler İçin Maskeler :

• Badem Maskesi : Papatya, Ihlamur çiçeği, lavanta, mürver ağacıçiçeği ve çam filiz uçlarından eşit miktarda alınıp karıştırılır.Bu karışımdan 2 çorba kaşığı alınıp 150 g. kaynar su içindehaşlanır. Bu haşlamaya (50 grama 1 çorba kaşığı badem içigelecek şekilde) badem içi ilave edilip, haşlamaya devamedilir. Sonra haşlanmış terkibe (1 tatlı kaşığı un ve yarımtatlı kaşığı bal ilave edilir. Sıcak vaziyette yüze sürülür.(Sıcaklık dayanılacak gibi olmalıdır.) 30 dakika beklediktensonra, evvela sıcak sonra soğuk su ile yıkanmalıdır.

• Elma Maskesi : 12 elma rendeledikten sonra, iyice çırpılmışyumurta akı ile karıştırılır. Elde edilen karışım yüzeve boyna sürülüp 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.

KOZMETİKDE KULLANILAN DİÃ�ER BİTKİLER

• Hatmi Tentürü : 2 çorba kaşığı hatmi yaprağı veya incekıyılmış kökü 300 g. soğuk suda 1 saat bekletilip, süzülür.Elde edilen tentür mantarlarla ve kuru cilde karşı kompres şeklindekullanılır.

• Karahindiba Haşlaması : Bitkiden 2 çorba kaşığı 300 g.suda 10 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür. Eldeedilen mayi ile sabah akşam yüz yıkanır. Yüzdeki küçüksiyah lekeleri ve çilleri giderir.

• Nane haşlaması : 100 g. nane yarım kova kaynar suda yarımsaat bırakıldıktan sonra yorgunluktan dolayı şişmişayaklara banyo şeklinde uygulanır.

• Gül Yaprakları İle Tütsülenmek (İnhalasyon) : Hafif ateşüzerinde, su kaynatılan bir kab üzerine kevgir veya elek kapatılır.Eleğin kaidesine gül yaprakları serilir. Yüz gül yapraklarına1520 cm. kadar yaklaştırılır, baş bir havlu ile örtülür.Güldeki eterik yağ cildi sağlamlaştırır ve yüze canlılıkve tazelik verir.

• Yüzde Beliren Mantarlar : Tuzlu su ve kızıl ağaç veya huşağacı yapraklarının haşlaması ile giderilir. Satimantarlarda ise : Atkuyruğu veya büyük kuzukulağı haşlamasıylakompres yapılır.

• Dudaklarda Meydana Gelen Uçuklarda : Meşe kabuğu veya menekşehaşlanarak kompres yapılır.

• Yüzde Çıkan Siyah Lekecikler : 2 çorba kaşığı mısırunu veya yulaf unu 1 yumurta akı ile köpükleninceye kadar çırpılır.Yüzdeki siyah lekelere sürülür. Kuruduktan sonra kuru,pamuklu bir bezle silinir. Sonra soğuk su ile yıkanır.Yüzezeytin yağı ile hafif masaj yapılması tavsiye olunur. Yüzmasajdan evvel, sabun kullanmadan sıcak su ile yıkanır ve soğuksu ile durulanır. Sonra da zeytin yağı ile yüze hafif masajyapılır ve 20 dakika bekletildikten sonra tekrar sabun kullanılmadansıcak su ile yıkanır, soğuk su ile de durulanır. Zeytinyağıdirsek ve tırnaklar içinde yararlıdır. Zeytin yağına tazefesleğen (100 g. fesleğen 1/2 It. zeytin yağı) karıştırılır.Bir hafta bekletilerek yapılırsa çok yararlıdır.

• Yüzde beliren lekeler (siyah ve sarı lekeler). Taze (hıyar)salatalık püresi yüze devamlı sürülerek giderilir. Ciltyumuşak ve pürüzsüz olur.