PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hasta ziyaretinin önemi‏


Hasret
02-24-2009, 00:33
Hastayı ziyaret farz mıdır?
CEVAP
Farz değil, sünnettir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Müslümanın, müslüman üzerinde beş hakkı vardır: Selamını almak, hastalanınca ziyaret etmek, cenazesine gitmek, davetine icabet etmek, aksırıp da elhamdülillah dediği zaman, yerhamükallah demektir.) [Müslim]

(Biri ile arkadaş olunca, kimliğini öğren! Hasta olursa ziyaretine, ölürse cenazesine gidersin.)
(Hasta ziyareti için bir mil, iki kişinin arasını düzeltmek için iki mil, Allah için dost edindiğin birini ziyaret için üç mil uzakta da olsa git!) [İbni Ebiddünya]

(Allahü teâlâ birine, (Ben hastalandım, beni ziyarete gelmedin) [B]buyurur. O kimse, (Ya Rabbi, seni nasıl ziyaret edeceğimi bilmiyorum) deyince de, (Falanca müslüman hastalandığında, ziyaret etseydin, beni bulurdun) buyurur.) [Müslim]

(Hasta ziyareti güzel iştir.) [Taberani]
Birisi hastalanınca hemen ziyarete gidilmez. Sık sık gitmek de doğru değildir. En fazla iki günde bir gidilebilir. Peygamber efendimiz, (Hastayı ziyaret üç günden sonradır. Ziyareti de seyrek yapın. Dalgınsa ziyaret gerekmez) buyurmuştur. (Deylemi)

Ziyareti ganimet bilmeli

Hastayı ziyaret etmeyi ganimet bilmelidir! Çünkü çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Hasta ziyaret eden kimse için, yetmiş bin melek, ertesi gün aynı vakte kadar istiğfar eder.) [Şirazi]
(Hasta ziyaretine giden kimse, Allahın rahmetine girer, onun yanında oturunca da bu rahmete gömülmüş olur.)

(Bir hastayı ziyaret edip, yanında bir miktar oturan müslümana, bir an günah işlenmemiş bir yıllık amel sevabı verilir.) [Ebu Nuaym]
(Bir günde şu beş şeyi yapan cennet ehli olur: Hastayı ziyaret, cenazeye gitmek, cuma günü oruçlu olmak, cumaya gitmek, sadaka vermek.) [E.Yala]
[Cuma günü oruç tutmak isteyen, perşembe ile veya cumartesi günü ile beraber tutmalıdır!]

Peygamber efendimiz, ziyaretçiye çok sevap verildiğini bildirince, oradakiler, hastaya da sevap olup olmadığını sordular. [B](Hastaya kat kat daha çok sevap verilir) buyurdu. (Taberani)

Ziyarete yeni elbise ile değil, her gün giyindiği elbise ile gitmelidir! Hastanın başucunda değil, ayak ucunda oturmayı tercih etmelidir!

Hastanın yüzüne bakmayıp, sağa sola bakmak veya önüne bakmak uygun olmadığı gibi, devamlı olarak hastanın yüzüne bakmak da uygun değildir.

Hastanın yanında asık suratla durmamalıdır! Güzel şeylerden bahsetmeli, iyileşmesi için dua etmelidir! Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
(Hastayı ziyaret eden kimse, müsafeha etsin ve elini hastanın alnına koyup, halini sorsun ve onun için şifa ve uzun ömür dilesin, ondan dua da istesin. Çünkü hastanın duası meleklerin duası gibidir.)

Peygamber efendimiz, bir hastayı ziyaret edince, [B](Bir şeyin yok, inşaallah bu rahatsızlığın, günahlarını temizler) buyururdu. (Buhari)

Ziyarette hastanın yanında çok oturmak, uygun değildir. Peygamber efendimiz, (Hasta ziyaretini kısa tutmak sevaptır) buyurmuştur. (Bezzar)

Hasta da, halinden şikayet etmemelidir! Peygamber efendimiz, (Sadakayı gizli veren, musibetini gizleyen, halini Allaha arz eden için, Allahü teâlâ buyurur ki: Kulum verdiğim belaya sabretti. Ziyaretçilere beni şikayet etmedi. Ben de onun vücudunu daha sıhhatli kılarım. Günahsız olarak iyileşir. Ölürse rahmetime kavuşur) buyuruyor. (Taberani)

Hasta hâlinden şikayet etmediği gibi, "Beni ziyarete gelmiyorlar" diye de şikayet etmemelidir! Kendisini ziyarete gelmeyenin bir mazeretinin olabileceğini düşünmeli, ona suizan etmemeli, küsmemelidir! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Birbirinizle münasebeti kesmeyin! Müslüman kardeşine üç günden çok dargın durmak helal değildir.)
(Müslüman kardeşine, üç günden fazla dargın duran kimse, ölünce Cehenneme gider.) [Nesai]

Hasta ziyaretine giderken çiçek götürmek hıristiyan âdeti midir?
CEVAP
Mubah işlerde gayrı müslimlerin âdetine uymak günah olmaz. (Hadika)
Ziyarete giderken çiçek götürmek günah değildir. Hadis-i şeriflerde, [B](Kime güzel kokulu çiçek ikram edilirse reddetmesin, onu alıp koklasın) ve (Kırmızı gülü koklayıp da bana salevat getirmeyen, bana eziyet etmiş olur) buyuruldu. (Şir'a)--
Kalbinde insanlara merhamet duygusu olmayan (Allah'ın kalbine insanlara karşı merhamet duygusu koymadığı) kimse haybet ve hüsran (yani en büyük kayıp) içindedir. (Acluni, Keşfu'l-Hafâ, 1/372)

CanDostu
02-26-2009, 23:30
Efendimiz (s.a.v.),hasta ziyaretine önem verirdi.

Sahabe-i Kiram’ın büyük-küçük hepsiyle ilgilenir,

durumlarını sorar ve hasta olanları ziyaret ederdi.

Hasta ziyaretinde kadın-erkek ve çocuk ayrımı yapmazdı.

Ensar’dan Ümmü A’la,Resullah’ın (s.a.v.),

hasta iken kendisini ziyaret ettiğini ve, “Ey Ümmü’l-Ala,

sana müjdeler olsun; çünkü nasıl ki ateş,

altın ve gümüşün pasını giderirse,

bir Müslüman’ın hastalığı da onun günahlarını giderir.

”buyurduğunu söylemiştir.(Ebu Davud,Cenaiz, 2)

http://img508.imageshack.us/img508/1890/neslinursema3602fe1pp0wf5.gif