PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Colosseum Anfitiyatrosu - İtalya


Fırtına_
02-20-2009, 11:48
Tag: Colosseum Anfitiyatrosu - İtalya resimleri Colosseum Anfitiyatrosu - İtalya izle http://www.tarihiveturistik.com/resimler/colosseum_coliseum_kolezyum_anfitiyatrosu_3.jpg

Colosseum Roma‘ nın sembolü haline gelmiş bir anfitiyatrodur. Asıl adı Flavium Amfitiyatrosu‘ dur. Colosseum adı eskiden bu eserin yakınında bulunan Nero‘ nun çok büyük bir heykelinden dolayı verilmiştir. Colosse “çok büyük” anlamına gelir.
70 yılında imparator Vespanianus tarafından başlatılan inşaa işlemi 82 yılında Titus tarafından bitirilmiştir.
Colosseum Amfitiyatro‘ su çevresi 527 metre olan bir elips şeklindedir. 4 katlı olan yapının yüksekliği 50 metredir. En alt katı yerden 4 metre yüksektir. Yapının imparator için ayrılan ve diğerlerinden daha geniş olan dört ana giriş haricinde 80 adet girişi vardır. Colosseum 50 - 55.000 kişi alabiliyordu. Girişler bu kalabalığı 5 dakikada boşaltabilecek şekilde dizayn edilmiştir.
Yapının dışında traverten iç kesimindeyse tüf ve tuğla kullanılmıştır. İçerisi üç ana kısma ayrılmıştır. Bunlar; arena podyum ve mahzen kısımlarıdır.
Roma İmparatorluğu devrinde sirk oyunları araba yarışları ve gladyatör gösterileri yapılan Colosseum 19. yüzyıla kadar dünyanın en büyük anfitiyatrosu idi. Günümüzde bile modern stadyumların mimarilerinde örnek olarak alınmaktadır.
Colosseum Anfitiyatrosu İle İlgili Makale

http://www.tarihiveturistik.com/resimler/colosseum_coliseum_kolezyum_anfitiyatrosu_2.jpg
Turist otobüslerinin çevresine sıram sıram dizildikleri Colosseum‘ un tarihi iki bin yıl gerilere uzanıyor. 50 bin seyircilik bu amfitiyatro Roma‘ nın sembolü ve en büyük anıtı
Roma‘ nın kuruluşunun bininci yıldönümü nedeniyle İ.S. 249 yılında düzenlenen şenliklerde işte bu amfitiyatroda yüzlerce hayvan dövüştürülmek suretiyle öldürülmüş. Filden aslana kaplandan su aygırına zebradan zürafaya kadar yüzlerce hayvan Roma‘ nın bininci yılı şerefine alkışlar arasında parça parça edilmiş.

Bininci yıl kutlamalarında öldürülenler sadece aslan kaplanla da sınırlı kalmamış. Gladyatör dövüşlerinde de iki bin gladyatör çığlıklar arasında ölüme yollanmış! Roma kenti bin yıl ayakta kalmayı başardı diye sen gel iki bin çaresiz insanı birbirine kırdır! Roma ahalisi Colosseum‘ daki bu kan deryasını izledikten sonra eve gelip çoluk çocuğuna “E bugün bir eğlendik bir kutladık ki demeyin gitsin! Ne hayvan kaldı ne insan!” mı diyorlardır acaba diye merak etmemek elde değil doğrusu!..
Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ ndan Biri


http://www.tarihiveturistik.com/resimler/colosseum_coliseum_kolezyum_anfitiyatrosu.jpg

İsviçre merkezli New7Wonders Vakfı dünyanın yeni 7 harikasını belirlemek için başlattığı yarışmaya 21 finalist eser katıldı. Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 100 milyon kişi cep telefonu ve yeni yedi harika adlı internet sitesinde 6 yıl boyunca oy kullanarak dünyanın yeni 7 harikasını seçti.
Cep telefonu ve internet oylarıyla belirlenen dünyanın yeni 7 harikası Portekiz’ in başkenti Lizbon’ da ilan edildi. Dünyanın yeni 7 harikası; Ürdün’ deki Petra Antik Kenti Çin Seddi Brezilya’ daki Kurtarıcı İsa Heykeli Peru’ daki Machu Picchu Antik Kenti Meksika’ daki Chichen Itza Piramidi İtalya’ nın Roma kentindeki Kolezyum ve Hindistan’ daki Taç Mahal anıt mezarı şeklinde sıralandı.