PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sidney


Fırtına_
02-20-2009, 11:20
SİDNEY BİLGİLERİ

Uçuş süresi : Aktarmalı 17-24 saat (İyi Yolculuklar)
Para birimi : Avusturalya Doları
Yüzölçümü : 1580 kilometrekare
Saat farkı : Doğusu 5 saat batısı 7 saat ileridir.
Resmi dil : İngilizce
Sıcaklık : Haziran-ağustos ayları arası süren kış aylarında sıcaklık ortalama 14°C -15°C aralık-şubat arası yaz mevsiminde ise ortalama 20°C -35°C aralığındadır.
Nüfus : Yaklaşık 3879400
Vize : Konsolosluktan vize alınması gerekmektedir.

ÖNEMLİ TELEFONLAR

Nasıl telefon edilir : 00+90+alan kodu+telefon numarası.(Cep telefonları çalışmamaktadır)
Türk konsolosluğu : 66 Ocean Street P.O. Box 222 Wollahra Sidney Tel: (2) 328 1155
Telefon kodu : 61 (ülke kodu) 2 (şehir kodu)
Ambulans : 000
Polis : 000

Sidney'in Kısa Tarihi

Yaklaşık 30000 yıl önce Asya'dan adaya göç eden ve 'Aborijin' adı verilen halkın bu medeniyetin temellerini attığı söylenmektedir. Avusturalya adası 1770 senesinde İngiltere'ye bağlanmış; önceleri mahkumların ve İngiltere'de istenmeyenlerin gönderildiği bir yer iken 19. yüzyılın yarısında altın madenlerinin keşfiyle dünyanın değişik yörelerinden büyük göçler almıştır. Kolonilerin oluşumunun ardından 1901 senesinde "Avusturalya Milletler Topluluğu" adını almıştır.

Endüstrileşmeyle beraber 20. yüzyıl boyunca sürekli gelişen Sidney Avrupa'dan ve Asya'dan göçlerle kozmopolit bir nüfus yapısına sahip olmuştur.

Sidney'de Nereyi Gezmeli?

Avusturalya'nın en eski şehri olan Sidney; kültürü dünyanın en büyük doğal limanı olan Sidney Limanı ve sahilleriyle gidilebilecek en güzel turistik şehirlerden biri olarak kabul edilmektedir. Avusturalya'nın resmi başkenti olmamasına karşın birçok açıdan ülkenin en önemli kentidir.

2000 Dünya Yaz Olimpiyatlarına da evsahipliği yaparak popülaritesini biraz daha arttırmış ve kendinden başarıyla söz ettirmeyi başarmıştır.

Sidney Opera Evi: Uzun yıllar boyunca şehrin gemicilik merkezi olan Circular Rıhtım'da bulunur ve 20. yüzyılın en ünlü ve değişik yapılarından kabul ediliyor. Operaya ilgi duymayanları bile ilginç mimarisiyle kendisine çekmeyi başarmıştır. Mevsimlik opera gösterimlerinin yanında; bale tiyatro film ve klasik müzik performanslarına da evsahipliği yapmaktadır.

Sidney Köprüsü: Sidney'i ve Avusturalya'yı simgeleyen en önemli yapılardan biridir. Resmi olarak 19 Mart 1932 tarihinde açılmıştır ve o tarihten bu yana çeşitli onarımlarla yenilenmiştir.

Sidney Kulesi: Ziyaretçilere açık olan gözlem kısmı yerden 250 m. yüksekliktedir. Bir alışveriş merkezinin üzerinde konumlanmıştır.

Sidney Limanı: Şehrin en ünlü yerlerinden biridir ve tadını çıkartmanın birçok yolu vardır; bir yat gezisi yaparak limanı dolaşmak yemek yerken manzaraya hayran kalmak veya feribotla suyun üstünden limanı seyre dalmak bunlardan sadece bazılarıdır.

Darling Limanı : Avrupalıların Avusturalya'ya yerleşmelerinin 200. yılına rastlayan 1988 senesinde yeniden düzenlenmiştir. Sidney Eğlence Merkezi Sidney Çin Bahçeleri Tumbalong Parkı Ulusal Deniz Müzesi ve Sidney Akvaryumu gibi çeşitli binaların bulunduğu alandır. Şehir merkezinin batı kısmında yer alır.

Kayalar (The Rocks): Eski Şehir Merkezi olan bu bölge; şehrin en tarihi ve en eski bölgesidir Sidney Gözlemevi haftasonu pazarı ve çeşitli sanat galerilerine evsahipliği yapmaktadır. Dar kaldırımlı sokakları ve tarihi binalarıyla ilginizi çekebilir.

Botanik Bahçeler: Şehrin ve limanın manzarasını seyredebileceğiniz en güzel alanlardan biridir. Kıtanın ilk ekilip biçilen toprağının bulunduğu bu bahçelerde ayrıca camdan yapılmış piramit ev gül bahçesi duvarla çevrilmiş bir kaktüs ve doğuya özgü bir bahçe de ziyaret edilebilir.

Denizin Tadını Çıkartmak İçin

Bondi Plajı: Sidney'in sahip olduğu 70'den fazla plajdan en önemlisi olan Bondi Plajı; şehrin doğu kesminde şehir merkezinden birkaç kilometre uzaklıkta bulunuyor. Noel ve Yılbaşı tatillerinde burası dolup taşıyor!
Herhangi bir tehliaaae karşı köpekbalığı ağına sahip olan bu plaj sörf tutkunlarının da önemli merkezlerinden biridir. Her yıl düzenlenen sörf yarışlarının son durağı olan bu plaj ayrıca 2000 Yaz Olimpiyatları'nda voleybol maçlarına da evsahipliği yapmıştır.

Balmoral Plajı: Okyanusun tadıını çıkartabilmenizin yanında piknik ve barbekü istkeklerinize karşılık verebilecek imkanları da bünyesinde barındırıyor.

Sidney Mutfağının Zevkine Varmanın Yolları

Avusturalya mutfağına Amerikan mutfağının bir benzeri olarak bakabiliriz. Tarihinden günümüze biraraya yaşamayı başaran çok çeşitli etnik grupların hepsi günümüzde de geleneklerini sürdürmektedirler. Çin mutfağı İtalyan mutfağı ve Fransız mutfağı Sidney'de bulabileceğiniz uluslararası mutfaklar arasındadır. Londra Restoran Magazini tarafından dünyanın en güzel 10 restoranından 2'si seçilen Tetsuya ve Rockpool Sidney şehrinde yer alıyor.

Yerel mutfaktan denemenizi önereceğimiz tatlardan biri 'çalı dolması'dır. Tadına doyamayacağınız 'Haagen Daaz' adı verilen enfes dondurmayı Darling Limanın'da denemeden sakın Sidney'i terk etmeyin!

Avusturalyalılar genellikle sosis domates domuz pastırması ve yanında özel ekmeklerden oluşan bir kahvaltıyla güne erken başlıyorlar. Öğle ve akşam yemekleri arasında ise çay ve kahve içiyorlar. Kahveye verdikleri önemin yanında Avusturalya'da bira da önemli içecekler arasında yer alıyor.

Sidney'de Alışveriş

Sidney pahalı ürünlerden günlük kullanımda gerekli olabilecek ucuz ürünlere kadar geniş yelpazesiyle size aradığınız her şeyi bulma imkanı veriyor. Çin Mahallesi'ne uğramak ve pazarları gezmek ilgi çekici olabilir. Paddington'da butikleri gezebilir liman kenarında turistik alışveriş yapabilirsiniz.

Amerika'nın ünlü markalarının satışı yerine Sidney'de önem özellikle yerel üreticilere ve yerel markaralara verilmiştir. Bu yüzden de fiyatlar çok uygundur. Oxford ve King Caddesi en önemli alışveriş bölgeleri arasında yer alıyor. Strand Arcade'e de uğramadan geçmeyin burası Sidney'in en ünlü alışveriş merkezi sayılıyor.

Rocks bölgesinde doldurulmuş Koala bebekler ilginç hediye seçeneklerinden olabilir.

Sidney'de Eğlence Zamanı

Avusturalya'nın başkenti olmamasına rağmen Sidney birçok açıdan ülkenin en önemli kenti sayılır. Bu açılardan biri de gece hayatının renkliliğidir. Sidney'de gece hayatı hiç bitmez. Aynı gecede sakın bir yerde kalarak zamanınızı geçirmeyin! Uğrayacak o kadar çok yer dans edecek o kadar çok pist ve dinleyecek o kadar değişik müzik bulacaksınız ki... Eğer sıkılırsanız üzülmeyin otobüs seferleri gece boyunca da devam ediyor. Ortamdan sıkılırsanız ya da kendinizi yorgun hissederseniz otelinize dönemeniz hiç zor olmayacaktır.

Özellikle Oxford Caddesi gece hayatının en eğlenceli geçtiği yerlerden biridir. Gecenize bir 'pub'da başlayabilir devamını cadde üzerindeki seçtiğiniz gece klüplerinden birinde çılgınlar gibi dans ederek ya da sevdiğiniz müziğin tadını çıkartarak geçirebilirsiniz.

Vermemiz gereken küçük bir tavsiye; Sidney'de yeni açılan klüpler her zaman dolup taşar. Sidney'in gece hayatına düşkün insanlarını ögrmek istiyorsanız ve de yeni açılmış bir yere gitme şansınız varsa sakın kaçırmayın! Sidney'in eğlenceli doğasını işte o zaman anlayabilirsiniz.

Havada Uzun Bir Yolculuk - Sidney'e Gidiş

Sidney'in önemli bir dezavantajı ülkemizden çok uzakta bulunmasından kaynaklanıyor. Ne yazık ki direk uçuş da yok aktarmalı uçmak zorundasınız. Singapur İtalya veya Hong Kong aktarmalarıyla değişik havayolları firmaları Sidney'e ulaşmanızı mümkün kılıyor.

Sidney'in güzelliklerinin tadını çıkartmak istiyorsanız uzun ve yorucu bir yolculuğa hazırlıklı olmanız gerekiyor. Aktarmalı olarak 24 saatlik bir uçak yolculuğu büyük ihtimalle sizi yoracaktır. Uçakların konforunun havayolu şirketlerine göre değişmesine rağmen yine de yanınızda kitap ya da oyalanabileceğiniz bir şeyler bulundurmanızı öneriyoruz.

Şehiriçi Ulaşım

Havalimanından şehir merkezlerinde önemli noktalara servis yapılmaktadır. Havalimanından otelinize ya da kalacağınız yere gitmeniz için bir diğer seçenek de taksiler olabilir.

Sidney; şehrin tüm kısımlarına ulaşımı mümkün kılan tren otobüs ve feribot ağlarıyla kaplıdır. Bu yüzden ulaşım konusunda hiçbir zorluk yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Şehirde ulaşmak istediğiniz yere en hızlı olarak metroyla ulaşabilirsiniz.

Feribot: Yerli halkın genelde işe gidiş-dönüş amacıyla kullandıkları bu ulaşım aracı size çok zevkli bir gezi sunabilir. Haftanın 7 günü hizmet veren feribotlar Paramatta Nehri'ne kadar limanın tüm noktalarına gidiş-gelişi sağlamaktadır.
Otobüs: Şehrin tüm bölgelerine ulaşmanızın en kolay ve en ucuz yoludur.
Su Taksisi: Kesinlikle Sidney'e özgü ulaşım araçlarıdır! Genellikle Circular Rıhtımı ya da Darling Limanın'dan binebilirsiniz.
Taksi: Diğer ulaşım yollarına göre daha pahalı olmasına karşın çok rahattır. Taksinin içinde ücretlendirme listesi bulunur ve taksiciyi rahatsız etmeden (ya da fazla para istemelerine olanak bırakmadan!) yolculuğunuzun güvenle geçmesini sağlar.
Metro: Tren İstasyonu'ndan başlayarak Çin Mahallesi Darling Limanı Star City Kumarhanesi ve son durak olarak da Lilyfield güzergahını izler.

Size gereken ulaşım zamanlarını öğrenmek için 131 500 numaralı telefonu arayarak Şehir Taşımacılık Bilgi Hattı'na ulaşmanız mümkündür.

İç: Avusturalya'nın enfes şaraplarından iç
Gez: Eski Şehir Merkezi'nde haftasonu pazarını gez
Yüz: Sidney Limanı'nda Nielsen Parkı'nda yüz
Dene: Centennial Parkı'nda ata binmeyi dene
Hayran kal: Olimpiyat tarihinin en büyük açıkhava stadyumu 'Avusturalya Stadyumu'na hayran kal
Zevkine var Yunuslarla yüzmenin zevkine var
Tadını çıkar: Sidney Limanını'nı yat gezisiyle görmenin tadını çıkar.