PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Milano


Fırtına_
02-20-2009, 11:19
YOLCULUK ÖNCESİ
Lombardia Bölgesinin başkenti İtalya'nın ikinci büyük şehridir. Şöhretli mağazalarından gökdelenlerine kadar kentsel heyecanın nabzının attığı mali ve ticari merkezidir.
Şimdiye kadar bazı eski ve su götürmez bir şekilde önemli sanat ve mimarisinin evi olmuş Milano sahip olduğu şöhretini modernizm aşıklarına borçludur.
Milano ülkenin iletişim ve ulaşım merkezidir. Şehrin prestij sahibi kültürel geleneklerini sayısı dörtten fazla olan üniversiteleri Müzik Konservatuarı Sanat Akademisi dünyanın en meşhur opera binalarından birisi olan La Scala meşhur sanat galerileri ve kütüphanelerine emanet edilmiştir. Milano ayrıca İtalyan basın yayınının başkentidir. İtalya'nın en modern kenti olan Milano'da hayatın yoğun olarak yaşandığı iki bulvar bulunmaktadır: Bu bulvarlardan daha kısa olanı bugün kuzeyde Porta Ticinese ve güneyde Porta Nuova olmak üzere bazı kalıntılarına rastlanan 14. yüzyıl rampalarının yerini almıştır. Kale şehrin savunma sistemlerinin bir parçası durumundaydı.
Geçmişin artistik gerçeğinin yanı sıra Milano modern kent planı ile övünç duymaktadır. Modern binalar özellikle Piazza Cavour Via Turati Piazza della Repubblica (30'dan fazla katlı) ve çevresinde yeni iş merkezleri kurulmakta olan 36 katlı Pirelli gökdeleninin bulunduğu Piazza Duca d'Aosta'da caddelerinde görülebilir. 1964 yılından beri hizmet veren yeraltı metrosu bugün 3 hatlıdır.
Bir Avrupa ticaret merkezi olan Milano ev sahipliği yaptığı uluslararası fuarlarına her yıl onbinlerce işadamını konuk etmektedir. İpek ticaretinde Lyon'u gerilerde bırakan Milano'da Ortaçağ Avrupasının meşhur Lombardia'lı sarraf ve faizcileri yerlerini bugün sayısı 465 olan banka ve şubelerine bırakmıştır.
Milano modanın en önemli merkezlerinden biridir. İtalya’nın bu önenli kenti futbol ve moda ile anılır ama esas olarak ayrıntıların kentidir burası. Baktıkça keşfeder keşfettikçe daha çok seversiniz. İnsanlar çocuklar binalar saraylar bahçeler parklar keşfedilmeyi bekleyen ilginçliklerle ve sürprizlerle dolu. Milano size ilk anda gördüklerinizden daha fazlasını verecektir.
Saat Farkı:
Milano Türkiye’den bir saat geridedir.
İklim:
Milano’nun iklimi soğuk kışlar ve sıcak yazlarla karasal iklim özelliği göstermektedir. Aralık ve Şubat ayları arasında yağan kar şehre büyüleyici bir görünüm vermektedir. Şehir özellikle soğuk kış gecelerinde binaları yutar gibi içine alan bir sisle örtülmektedir. Kıyafet olarak yanınızda rahat ve hafif giysiler bulundurmanızda yarar var. Rahat ayakkabılar akşam için kalın üstler ve bir yağmurluk da seyahatiniz esnasında çok işinize yarayacaktır.
Aylara Göre Ortalama Sıcaklıklar
Ocak: 1 °C
Şubat: 4 °C
Mart: 8.5 °C
Nisan: 13.5 °C
Mayıs: 17 °C
Haziran: 22 °C
Temmuz: 24.5 °C
Ağustos: 23.5 °C
Eylül: 19 °C
Ekim: 14 °C
Kasım: 7 °C
Aralık: 3 °C
Sağlık:
Ülaaae giriş yapmadan önce herhangi bir koruyucu aşıya ihtiyaç yok. Ancak Avrupa Birliğine üye olmayan ülke vatandaşlarının sağlık hizmetlerinden indirimli olarak faydalanma olanağı olmadığından seyahate çıkmadan önce sağlık ve seyahat sigortası yapılmasında fayda vardır.
Türk Konsolosluğu:
Via San Barnaba 30 20122 - Milano
Tel : +39 - 02 - 551 33 70 / Faks : +39 - 02 - 551 818 11
E-mail : Linkleri Üyelerimiz Görebilir. UslanmaM Üyeliği İçin Tıklayın
Haberleşme:
Türkiye’den Milano’yu ararken: 00 + 39 + 02 + numara
Milano’dan Türkiye’yi ararken: 00 + 90 + şehir kodu + numara

Ulaşım:
Alitalia Hava Yolları Her gün saat 05.55’de direkt uçuyor.
Türk Hava Yolları – Her gün saat 07.50’de direkt uçuyor.
Yabancı havayollarının hemen hepsinin aktarmalı olarak Milano’ya uçuşları bulunmaktadır.
Havaalanları:
Milano’ya uçan uçaklar iki ayrı havaalanına inmektedir. Malpensa Havaalanı şehrin 48 km. kuzeybatısında yeralır ve Milano’nun en büyük havaalanıdır. Linate Havaalanı ise Milano’nun 7 km. doğusundadır ve şehre kolay ulaşımı sebebiyle İtalyan ve diğer Avrupalı işadamları tarafından daha çok tercih edilir. 1998 yılında birçok büyük havayolu şirketi Malpensa’ya taşınmış olmasına karşın Linate Havaalanı halen yılda 7 milyon yolcuya hizmet vermektedir.
Malpensa Havaalanı > Milano şehir merkezi
Tren (Malpensa Exspress) / Her 30 dakikada bir Malpensa’dan Cadorna İstasyonu’na gider / Milano Bovisa Politecnico ve Saronno Centro’da durur. / Hergün 07:45 - 21:45 / Süre ~ 40 dakika
Malpensa Shuttle / 06:40 - 00:30 saatleri arasında her 20 dakikada bir sonraki saatlerde uçak varış saatlerine göre Malpensa’dan Merkez İstasyona ya da Porta Galibaldi İstasyonuna gider.
Air Pullman otobüs servisi / 05:20 - 21:00 saatleri arasında her 20 dakikada bir 21:00 - 00:15 saatleri arasında her 30 dakikada bir Malpensa’dan Merkez İstasyonuna Fiera Lampugnano ve Piazza Castello’ya gider. / Süre ~ 1 saat
Taksi
Malpensa > Linate
Malpensa Shuttle / 08:00 - 21:30 saatleri arasında her 90 dakikada bir Malpensa’dan Linate Havaalanı’na gider / Süre ~ 70 dakika
Air Pullman otobüs servisi / Günde 10 servis ile Malpensa’dan Linate’ye gider / Süre ~ 1 saat 15 dakika
Linate > Milano şehir merkezi
STAM Shuttle Service / 05:00 - 21:00 saatleri arasında her 20 dakikada bir Merkez İstasyonuna gider / Süre ~ 15 - 30 dakika
73 no.lu Otobüs / 05:30 - 00:50 saatleri arasında her 15 dakikada bir Piazza San Babila’ya gider
Taksi / Süre ~ 30 dakika
Dikkat! Yasak:
İtalya’ya ***** ve cephanelik uyuşturucu madde aaaaagrafik yayınlar sahte para soyu tükenmek üzere olan canlı türleri bitkiler ve sebze ürünleri sokulması yasaktır.
Bir yıl ve daha uzun süreden beri sahip olunan tekrar satışı amaçlanmayan ve çok miktarda olmayan mobilya hediyelik eşya değerli aaaal objeler elektronik eşyalar antika resim ve halılar vergi ve gümrüğe tabii olmak üzere ülaaae sokulabilir.
İtalya’ya gümrüksüz olarak sokulabilecek ürünler şu şekilde sınırlandırılmıştır; 200 adet sigara veya 100 adet sigarillo veya 50 adet puro veya 250 gram tütün; 2 litre şarap ve 1 litre alkol oranı %22’nin üzerinde içecek veya 2 litre hafif alkollü içecek veya şampanya; 50 gr. parfüm ve 250 ml. kolonya; 500 gram kahve veya 200 gram kahve ekstresi; 100 gram çay veya 40 gram çay ekstresi; değeri € 175’i geçmeyen hediyelik eşyalar.
Aklınızda Bulunsun:
İtalya’da standart elektrik voltajı 220V olduğundan Türkiye’den götürdüğünüz elektrikli cihazları rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Milano seyahatiniz süresince herhangi bir eşyanız kaybolduğu takdirde aşağıdaki adreste bulunan kayıp eşya ofisine başuvurabilirsiniz;
Ufficio Oggetti Rinvenuti Via Friuli 30 Milano Tel : +39 - 02 - 546 52 99 / 546 81 18
KENTİ GEZERKEN
Kent İçi Ulaşım:
Milano’da Azienda Transporti Milanesi (ATM) tarafından işletilen kapsamlı ve etkin bir ulaşım sistemi vardır. Entegre biletleme sistemi sayesinde metro otobüs tramvay ve troleybüsler arasında geçişli olarak tek bir biletle seyahat etmek mümkündür. € 0.80 tutarındaki bilet 75 dakika içerisinde otobüs ve tramvaylarda limitsiz kullanım ve metroda da tek biniş hakkı sağlamaktadır.
Metro sistemi kırmızı MM1 yeşil MM2 ve sarı MM3 olmak üzere üç hattan oluşmaktadır. Bu hatlar Duomo Centrale FS Loreto ve Cadorna’da kesişmektedir. Kullanılmadan önce otobüslerde ve metro istasyonlarında bulunan SITAM makinalarında onaylanması gereken biletler tek olarak ya da 10’luk karneler halinde tütün dükkanlarından cafélerden ya da ana otobüs duraklarındaki otomatik bilet makinalarından satın alınabilir.
Ayrıca 1 ya da 2 günlük ulaşım kartlarını da Cadorna Centrale FS Duomo Loreto ve Romolo’daki ATM demiryolu ofislerinden temin etmek mümkündür. Bu kartlar özellikle Pazar günleri tek bir pasonun ebeveynler ve çocuklar için geçerli olması sebebiyle oldukça uygundur.
Taksiler çoğunlukla beyaz renklidir. Taksiler yolda işaret edilerek durdurulabilir ya da tren istasyonlarının önlerindeki taksi duraklarından binilebilir. Bagaj için ek ücret talep edildiği gibi geceleri ve Pazar günleri farklı tarife uygulanmaktadır.
Araba kiralamak isteyenlerin en az 23 yaşında olması ve Uluslararası Sürücü izin Belgesi bulundurmaları gerekiyor. Milano şehir merkezinde park problemi yaşanmaktadır. Otel parklarının ve özel garajların oldukça pahalı olduğu Milano’da mavi çizgilerle belirlenmiş sosta a pagamento (pay to stop - ödemeli park) yazan yerlerde en fazla 2 saate kadar park yapılması mümkündür. En iyi seçenek ATM tarafından işletilen ve metro bağlantısı bulunan otoparklara parketmektir. Bu otoparklar 07:00 - 20:00 saatleri arasında açıktır.
Milano’nun düz bir şehir olması ve bisiklet yollarının bulunması sebebiyle bisikletle şehir turu yapmak ideal bir fikir gibi görünmekle birlikte yoğun trafik çok hızlı araba kullanan şehir sakinleri ile tramvay yolları bisikletçiler için problem ve tehlike yaratmaktadır.
Kent Turu:
Duomo (Cathedral)
Piazza del Duomo 18 / +39 - 02 - 7202 2656 /www.internetlanda.com/duomo
Açılış saatleri : Hergün 07:00 - 19:00
Ulaşım : Metro ya da 2 3 8 15 18 19 no.lu otobüs ile Duomo
Milan’ın merkezinde yer alan ve dünyanın en büyük Gotik katedrali olan Katedral’in yapımı 1386 yılında başlanmış ve sonraki her yüzyılda binaya eklemeler yapılmıştır. Milano’nun en önemli kutsal emaneti olan İsa’nın çarmıhından bir çivi 1461 yılından bu yana Katedral’deki yüksek bir altarda sergilenmekte ve yılda iki kez Mayıs ve Eylül aylarında piskopos tarafından aşağıya indirilmektedir. Ziyaretçilerin görmesi gereken diğer kısımlar ise Katedral’in altındaki Borromeo’nun mezarının bulunduğu sekizgen salon ve Katedral’in yan tarafındaki Duomo Müzesi’dir.
Museo Teatrale alla Scala (Theatre Museum at La Scala)
Piazza della Scala / +39 - 02 - 805 34 18 /www.lascala.milano.it
Açılış saatleri : Hergün 09:00 - 12:30 ve 14:00 - 17:30 saatleri arasında Kasım - Nisan ayları arasında Pazar günleri kapalı.
Ulaşım : Metro ile Duomo; 1 2 veya 27 no.lu tramvay ya da 50 58 61 veya 73 no.lu otobüs ile Montenapoleone
Dünyanın en ünlü opera binası olan La Scala 1776 - 1778 yılları arasında Giuseppe Piermarini tarafından inşa edilmiştir. Bina Santa Maria della Scala kilisesinin kalıntıları üzerine inşa edilmiş ve ismini de yine bu kiliseden almıştır. Neoklasik mimarinin bir örneği olan opera binasında Verdi’ye ayrılmış iki salonda bestecinin ilk olarak çalmaya başladığı spinet ile Aida operasının resepsiyonunda kendisine armağan edilen mücevher işlemeli bir asa sergilenmektedir.
Santa Maria Delle Grazie
Piazza Santa Maria delle Grazie 2 Corso Magenta / +39 - 02 - 8942 1146
Açılış saatleri : Salı - Cmt. 09:00 - 19:00 Pazar 09:00 - 20:00
Önemli not: Ziyaretler 20 kişilik gruplar halinde ve 15 dakika ile sınırlandırılmış olup önceden rezervasyon yapılması zorunludur.
Ulaşım : Metro ile ya da 20 24 29 30 no.lu tramvaylar ile Cadorna
1940 yılında ağırbaşlı bir Gotik tarzının örneği olarak inşa edilen kilise ve bitişiğindeki manastır şimdi Rönesans Milano’sunun ihtişamının bir sembolü gibidir. Fresklerin boyanması için Leonardo da Vinci’nin görevlendirildiği kilisenin bitişiğindeki Dominik yemek salonunun duvarını İsa’nın 12 havarisiyle yediği son yemeğin resmedildiği Last Supper isimli eser süslemektedir.
Pinacoteca di Brera ( Brera Picture Gallery)
Via Brera 28 / +39 - 02 - 8942 1146 /http://lettere.unipv.it/brera
Açılış saatleri : Salı - Cmt 09:00 - 19:30 Pazar 09:00 - 12:30
Ulaşım : Metro ile Cairoli Lanza ya da Montenapoleone; 1 4 8 12 14 ya da 27 no.lu tramvay ile ; 61 veya 97 no.lu otobüs ile.
1809 yılında Napolyon tarafından açılan Brera Resim Galerisi’nde savaşlarda el konan eserlerle zenginleşmiş büyük bir koleksiyon yer almaktadır. 15. ve 18. yüzyıllara ait Mantegna Giovanni Bellini Piero della Francesca ve Raphael gibi ünlü sanatçıların değerli eserlerinin yer aldığı galerinin bahçesinde ziyaretçileri Antonio Canova’nın bronz Napolyon heykeli selamlamaktadır.
Ne Yenir?
Milano’ya özgü yemeklerin başında Risotto alla milanese (safran ve beyaz şarapla pişirilmiş pilav) gelir. Bundan başka zuppa pavese (haşlanmış yumurtadan yapılmış bir tür çorba) minestrone (doğranmış sebzelerle yapılmış yoğun bir tür çorba) osso buco (domates sosu ile pişirilip pilavla servis edilen dana inciği) panetto (kuru üzüm ve meyve şekerli Christmas keki) diğer bilinen Milano lezzetleridir. İtalya’ya özgü diğer tatlar ise şöyledir;
Makarna & Pizza - İtalyan mutfağının sembolü olan ve çok çeşitli şekillerde pişirilen makarnalardan en bilinen ve sevilenleri Ravioli Tortellini Lasagne Tagliatelle ve Spaghetti Bolognese’dir. Pizza da İtalyan mutfağının temel yemeklerindendir.
Et - İtalya’da en çok tüketilen et olan dana etiyle yapılan Costoletta (ekmek kırıntılarına sarılarak kızartılmış pirzola) Vitella Tonnato (ton balığı soslu dana eti) Fiorentina (ıspanak soslu dana eti) ve Osso Buco (dana inciği güveci) en bilinen et yemekleridir.
Balık - En çok tüketilen levrek fenerbalığı ve kılıç balığı genellikle kızartma ızgara ya da buğulama olarak yenir.
Sebze - En gözde sebzeler arasındaki enginar Roma usulü ya da Yahudi usulünde pişirilir. Diğer tipik sebze yemekleri ise domuz sucuklu lima fasulyesi ançüez soslu çiğ hindiba soğanla sote edilmiş kırmızı ve yeşil biber ve domuz pastırması sarımsak ve maydonozla doldurulup üzeri peynir kaplanmış mantar olarak sayılabilir.
Tatlı - İtalya’nın en ünlü tatlısı tabii ki tam bir krema kıvamında yapılan dondurmadır.
İçecek - İtalya’da yaygın olarak üretilen şarabın yanı sıra Campari ve Punt e Mes de en bilinen aperitiflerdendir. Anason aromalı bir içecek olan ve içine kahve çekirdeği konarak servis edilen Sambuca mutlaka denemesi gereken bir içecek. Ayrıca Valtellina Sassella Grumello ve Inferno da Milano’nun favori şaraplarındandır.
Nerede Kalınır ?
Grand Hotel et de Milan *****
Via Manzoni 29 20121 Milan
Hotel Carrobbio ****
Via Medici 3 Milan 20123
Starhotel Rosa ****
Via Pattari 5 Milan 20122
Hotel Hermitage****
Via Messina 10 Milan 20154
Una Hotel Cusani****
Via Cusani 13 Milan 20121
Ne Alınır ?
Milano’nun ticari zenginliği özellikle Via Monte Napoleone’de yoğunlaşan şık ve zarif mağazalarla kendisini göstermektedir. Fiyatlar diğer büyük şehirlere oranla daha yüksektir. Milano’da kaliteli mağazaların ve hoş café ve restoranların yoğun olarak bulunduğu diğer yerler Piazza San Babilla Saint Andrea Via della Spiga Via Manzoni ve Piazza della Scala olarak sıralanabilir.
Antika meraklıları için ise Piazza Formentini Via Fiori Chiari ve Via Madonnina’da her ayın üçüncü pazarı 10:00 - 19:00 saatleri arasında kurulan Brera Market veya her ayın son Pazar günü Naviglio Grande in RipaTicinese ve Alzaia Naviglio Grande’de kurulan büyük antika pazarı ilgi çekici olabilir