PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kırıkkale Doğal Güzellikleri


Fırtına_
02-19-2009, 13:56
Sulu Mağara (Keskin)

Kırıkkale Keskin ilçesinde bulunan Sulu Mağara’nın bir yer altı şehri olduğu sanılmaktadır. İlk kez 1996 yılında MTA tarafından mağara ile ilgilenmiş ve bir haritası çıkarılmıştır. Bu mağaranın erken Bizans döneminde bir yerleşim yeri olduğu sanılmaktadır. Bunun dışında yayınlarda bu mağaranın ismine rastlanmamıştır.

Keskin Ceritkale Köyü’nde bir kaya yerleşimi de bulunmaktadır. Yeterince incelenmemiş olan bu yerleşimin MÖ.1.500 yıllarına kadar indiği sanılmaktadır.

Mesire ve Piknik Alanları

Kırıkkale’de başlıca mesire yeri olarak; Kızılırmak ve Vadisi, Delice Irmağı ve Vadisi; Ballışeyh’te Pehlivanlı Yaylası, Azgın Yaylası, Gümüşpınar Yaylası, Suludere Yaylası, Yeşilkaya Yaylası, Hodar Yaylası; Bahşılı’da Bedesten Yaylası, Kamışlı Yaylası, Sarıkaya Yaylası; Delice’de Koçu Yaylası bulunmaktadır. Ayrıca Balışeyh’te Delikli Taş Orman İçi Mesire Yeri, Karababa Mesire Yeri vardır.

http://www.kenthaber.com/Resimler/2006/01/02/00091422.jpgKırıkkale Belediye’sinin düzenlediği Kültür Park da yöre halkının dinlenme ve mesire yerlerindendir. Kültür Parkına anıtsal nitelikli üç kapıdan giriş yapılmaktadır. Bu kapılarda Selçuklu taş dekorasyonu, taş ve seramik olarak bir bütün halindedir. Bu parktaki Cumhuriyet Anıtı, Türk Cumhuriyeti ve Türk Devletini sembolize etmektedir. Park içerisindeki Mega Akvaryum, Türkiye de ilk kez yapılan mega akvaryum izleme, arıtma, soğuk ve sıcağa karşı otomatik ısı ayarlı göstergelidir. Konser ve diğer faaliyetlere uygun şekilde tasarlanan antik tiyatroda sanatçı odası, sahne, özel kemer girişli localar bulunmaktadır. Oturma düzeni izleyicinin bütün koşullarda hareket edebileceği biçimde ve sıralar arası ulaşımı kolay şekilde dizayn edilmiştir.