PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Osmaniye Camileri


Fırtına_
02-19-2009, 11:40
Ağcabey Camisi (Bahçe)

http://www.kenthaber.com/Resimler/2006/04/07/00148439.jpgOsmaniye Bahçe ilçesinde, Belediye Meydanı’nda bulunan bu cami, Türkmen Ağalarından Ağcabey tarafından 1809 yılında yaptırılmıştır.

Kesme ve moloz taştan yapılan caminin içerisindeki ağaç işleri Beylikler dönemine tarihlendirilmektedir. Aynı zamanda minaresinin de Beylikler döneminden kaldığı ileri sürülmektedir. Caminin bulunduğu yerde daha önceki tarihlerde Beylikler döneminde yapılmış bir cami olduğu sanılmaktadır. Ancak bu cami ile ilgili herhangi bir bilgiye kaynaklarda rastlanmamıştır.

Cami kareye yakın dikdörtgen planlıdır. İç kısmında bezeme unsuru görülmemektedir. Caminin yanında bulunan minaresi taş kaide üzerine yuvarlak gövdeli olup, üzeri yivlerle hareketlendirilmiştir. Şerefe altı ise kabartma bezemelerle süslenmiştir. Camiyi yaptıran Ağcabey ve ailesine ait mezarlar şehir dışındaki mezarlıkta bulunmaktadır.


Ala Cami (Kadirli)

Osmaniye ili Kadirli ilçesinde bulunan bu cami, bir Roma mabedi üzerinde ve onun duvarlarından yararlanılarak yapılmıştır. Bizans döneminde bu mabet bazilika olarak kullanılmıştır. Osmanlıların bölgeyi ele geçirmesinden sonra, 1489’da camiye çevrilmiştir. Cami ismini Alaüddevle’den almıştır.

Cami günümüzde harap bir durumda olup, Osmanlı döneminden yalnızca minaresi ayakta kalabilmiştir. Caminin beden duvarları Roma döneminde yapılmış kesme taştandır. Dikdörtgen planlı olup, iç mekânının yuvarlak kemerli pencerelerle aydınlatıldığı kalıntılarından anlaşılmaktadır. Kalıntılarından anlaşıldığına göre üzeri kırma bir çatı ile örtülü idi.

Mabedin duvarları üzerlerine oturtulan minare yuvarlak gövdeli ve oldukça güdük, tek şerefelidir.


Hamidiye Camisi (Kadirli)

http://www.kenthaber.com/Resimler/2006/04/07/00148579.jpgOsmaniyer ili Kadirli ilçesinde bulunan bu cami XIX.yüzyılın ikinci yarısında, Sultan II.Abdülhamit döneminde yapılmış, bu yüzden de Hamidiye Camisi ismi ile anılmıştır.

Cami kesme taştan kare planlı olup, üzeri pandantifli merkezi bir kubbe ile örtülüdür. Kubbe kuzey ve güneyden ana duvarlara oturtulmuş, doğu ve batısındaki birer sütun üzerine kubbe ağırlığı bindirilmiştir. Önündeki üç bölümlü son cemaat yeri çapraz tonozla örtülüdür. Caminin iç mekânı duvarlarındaki ikişer yuvarlak kemerli pencere ile aydınlatılmıştır. İç mekânın bezemesi XIX.yüzyıl üslubunu yansıtan kalem işleri ile süslüdür.

Minaresi doğu duvarı üzerine oturtulmuş olup, 12 köşelidir. Şerefe altı taş bezeme ile süslenmiştir.