PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sözlü sınavda torpil bitiyor


ALONE53
02-18-2009, 10:59
Sözlü sınavda torpil bitiyor
18 Şubat 2009 07:53
http://www.memurlar.net/haber/132178/
GÖKÇER TAHİNCİOĞLU

Danıştay, kaymakam alımlarına ilişkin sözlü sınavlara, “torpil” iddialarını ortadan kaldırabilecek kriterler getirdi

Sözlüde, adaylara yöneltilecek soruların toplu olarak önceden belirlenmesi, hangi adaya hangi sorunun yöneltileceği konusunda kura çekilmesi ve sınavın mutlaka kamera ile kayda alınması gerektiği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’nca gerçekleştirilen kaymakamlık sınavının sözlü aşamasında, 40 puan alarak elenen bir kaymakam adayı, Kaymakam Adayları Yönetmeliği’nin bazı hükümlerinin iptali istemiyle Danıştay’da dava açmıştı.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yönetmeliğin, yazılı sınavda sınav barajı olan 70 ve üzerinde puan alan adaylardan hangilerinin sözlü sınava çağrılacağına ilişkin hükmünün yürütmesini durdurdu.

Hukuka aykırı

Kurul, yazılı sınavda barajı aşan adaylardan, açılan kadro sayısının 4 katı kadar adayın sözlü sınava çağrılmasının hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Sözlü sınava fazla sayıda aday çağrılmasının, yazılı sınavın nesnel sonuçlarını ortadan kaldırdığı vurgulandı.

Bunun da idarenin takdir yetkisi üzerinde öznel nedenlerin etkili olmasına yol açtığı belirtildi. Kararda, sözlü sınava yazılıyı geçen adayların “bir katı kadar” adayın çağrılması gerektiği belirtildi. Sözlüye yüksek puan alanların gireceği vurgulandı.

Kararda, sözlü sınavın kayda alınması ve komisyonun hangi adaya, hangi notu, neden verdiklerini açıklaması gerektiği kaydedildi.

Milliyet
--------------------------------------------------------------------------------

‘Mülakat=torpil’ anlayışına son!

Emsal bir karara imza atan Danıştay, sözlü sınavların sesli ve görüntülü kayıt altına alınması gerektiğine hükmetti. Ayrıca yargısal denetim için soru ve cevapların komisyon üyelerince tutanağa bağlanması gerektiğini kaydetti.

DANIŞTAY İdari Dava Daireleri Kurulu, sözlü sınavların sesli ve görüntülü kayıt altına alınması yönünde bir karara imza attı. Kurul, yasa ve yönetmeliklerde olmamasına rağmen, teknolojik bir imkanın kullanılmamasının hukuk devleti ilkesinin ihlali olacağını belirtti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun kararı, tüm mülakat sınavları için emsal teşkil edecek.

Mehmet Yavuz adlı öğrenci kaymakamlık sınavlarında başarısız olunca sınavın iptali için Danıştay 12. Dairesi’ne başvurdu. Daire, Yavuz’un sözlü sınavlarda başarısız olduğuna ilişkin işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Ayrıca, sınavlarla ilgili yargısal denetim yapılabilmesi için sözlü sınav komisyonu üyelerinin her biri tarafından yapılan değerlendirmenin tutanağa bağlanmış olması gerektiğini, soru ve yanıtların neler olduğunun, bu yanıtlara komisyon üyelerince takdir edilen notun gerekçeleriyle ortaya konulması gerektiğini ifade etti. Mülakatta verilen yanıtların sesli ve görüntülü olarak kaydedilmemiş olması nedeniyle Yavuz’un sözlü sınavda başarısız sayılmasının hukuka aykırı olduğunu kaydetti. İçişleri Bakanlığı’nın karara itirazını görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, dairenin kararını onarken şöyle dedi: ‘Davacının sözlü sınavda başarısız sayılmasına ilişkin işlemde, sınav öncesinde soruların ve yanıtlarının hazırlanmamış olması, sözlü sınavın sesli ve görüntülü kayıt yapılmak suretiyle gerçekleştirilmemesi, ayrıca komisyon üyelerince takdir edilen notun gerekçeleriyle ortaya konulmaması nedenleriyle hukuka uyarlık bulunmamaktadır.’

Star

morciii
02-18-2009, 15:45
hiç sanmam...

ALONE53
02-20-2009, 14:02
bende pek sanmıyorum ama en azından azaltılabilir

MetinCeylan
02-20-2009, 18:29
her sekilde olur kesin