PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : iPhone kilitlerini kırmak suç mu, değil mi?


Hasret
02-17-2009, 09:07
iPhone'un kırılmaz denilen kilidi sürekli kırılıyor; Apple bu duruma köpürmeye devam ediyor...

Apple, iPhone'lara yerleştirdiği özel bir kilit sayesinde cihazda sadece kendi ve AT&T gibi özel partnerlerinin izin verdiği uygulamaları ve hizmetlerin kullanılmasını sağlıyor. Fakat iPhone'ların çok güvenilen bu özel kilit sistemi ilk olarak 2007'nin yaz aylarında kırılmıştı bile. Şimdi ise Apple, bu kilidin yasalarla korunmasını için kolları sıvadı. Karşılarında ise bu tip kısıtlamalara karşı olan Electronic Frontier Foundation (EFF) adlı bir grup var.
Apple kilidin kırılmasının hem iPhone içerisindeki yasal yazılımların da kırılması ve telif haklarının çiğnenmesi anlamına geldiği, hem de kilidi kırılmış iPhone'ların zararlı fiziksel sorunlar doğrurabileceğini iddia ediyor. EFF ise bir örnekle karşı çıkıyor. EFF; "otomobillerde belli bir marka arabanın motorunu bir başka motorla değiştirmenin zararlı veya performans düşürücü olacağını biliyoruz ama benim garajımdayken bu benim sorunum olur" diyor ve isteyenlerin para verip aldıkları iPhone'larına istedikleri programı yükleyebilmeleri ve istedikleri operatör ile kullanabilmeleri gerektiğini iddia ediyorlar.
İki taraf da kendi açısından haklı gibi görünse de asıl sorun bunu önlemenin zorluğu. Apple sürekli yayınladığı yeni firmware'lerle kilitleri tekrar kapatmaya çalışıyor ama sadece bir kaç gün içinde yeni firmware de kırılıp, internette nasıl yapılacağını anlatan bilgiler dolaşmaya başlıyor.CHIP Online (http://www.chip.com.tr/)