PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bakışlarınızı Yönetin


Hasret
02-12-2009, 21:36
Bakışlarınızı yönetin

Birisiyle konuşurken zaman zaman nereye bakacağımızı şaşırırırz. Kimi zaman doğrudan gözlerehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif kimi zaman dudaklara bakarız ama içimiz de bir türlü rahat etmez. Allan Peasehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif “Bedenr Dili” adlı kitabında konuşurken vermek istediğiniz mesaja göre “bakış taktikleri” veriyor...

GÖZLERİN EN ÇOK ZORLANDIĞI NOKTA: İŞ GÖRÜŞMELERİ
İş tartışmaları yaparken karşınızdakinin alnında bir üçgen olduğunu hayal edin. Bakışlarınızı bu bölgeye yönelterek ciddi bir ortam yaratırsanız karşınızdaki sizin iş yapmak konusunda ciddi olduğunuzu anlar. Bakışlarınızın karşınızdakinin göz seviyesinin altına düşmemesi koşuluyla etkileşimi kontrol edebilirsiniz.

BİR SOSYAL YAKINLAŞMA ARACI OLARAK GÖZLER
Bakış karşınızdakinin göz seviyesinin altına düştüğünde sosyal bir ortam oluşur. Bakışlarla ilgili yapılan deneylerden ortaya çıkan önemli bir sonuç ta şu: Karşınızdaki kişinin gözleriyle ağız arasındaki bir üçgene baktığınızda sosyal bir etkileşim oluşur.

İLGİ VE SALDIRGANLIK NASIL İFADE EDİLİR ?
Yan bakışhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif ilgi veya saldırganlık iletmekte kullanılır. Hafif kalkmış kaşlar ve bir gülümsemeyle birlikteyse ilgi anlamına gelip flört işareti olarak yaygın şekilde kullanılır. Aşağıya dönük kaşlarhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif çatık alın veya aşağıya dönük ağız köşeleriyle birlikte şüphelihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif saldırgan veya eleştirel bir tavır anlamına gelir.

DIŞARIDAN BAKMA ?
Karşılaştığımız en sinir bozucu insanlardan bazıları konuşurken gözle dışarıda bırakma hareketini kullanırlar. Bu hareket bilinçsizce yapılır ve o kişinin sizden sıkılması veya artık ilgilenmemesi ya da kendini sizden üstün görmesi nedeniyle sizi görmemeye çalışmasından oluşur.

Kaynak:BEDENİN DİLİhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Allan Pease

_CeYLaN_
08-13-2009, 15:37
sağol tatlım :)