PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Keşkül


tomqoliq
02-06-2009, 15:06
Malzemeler :
8 bardak süt
1 1/4 bardak toz şeker
1 bardak hindistan cevizi tozu
1 çay bardağı pirinç unu
1 bardak iç badem
Tuz

Hazırlanışı :
Bir havana, iki üç defa da olmak üzere elinizdeki toz hindistan cevizi ile azar azar 1 çay bardağı sütü koyarak dövün. Toz hindistan cevizlerinin iyice ezilmesini sağlayın, sonra da toz hindistan cevizi olan sütü 10 dakika kadar karıştırarak kaynatın. Sonra hindistan cevizli sütü bir tülbentten geçirerek başka bir tencereye aktardıktan sonra toz şekerle bir tutam tuzu katın ve sütü tekrar kaynamaya bırakın.

Diğer taraftan başka bir kaba pirinç ununu koyarak bunun üstüne 1 bardak suyu sicim gibi akıtın ve bir taraftan da karıştırarak pirinç ununu su içinde eritin. Sonra da bu karışımı kaynamakta olan şekerli süte yine sicim gibi akıtarak ve bir yandan da hızlıca karıştırarak iyice yedirin. Sonra içinde pirinç unu olan sütü, hafif bir düğün çorbası kıvamına gelinceye dek durmadan karıştırın pişince tencereyi ateşten alarak hemen büyük bir tabağa veya küçük tatlı kaselerine bölün ve iyice soğumaya bırakın.

Soğuyunca tam ortalarına, kaynar suya sokulup çıkartılarak kabukları soyulmuş ve dövülmüş 1 bardak badem içi serpilerek servis yapılır.