PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boleyn Kızı - Philippa Gregory


Hasret
01-22-2009, 00:02
Boleyn Kızı - Philippa Gregory


http://img236.imageshack.us/img236/944/000000022865931fp5.jpg

ÖZET:

Mary Boleyn (Scarlett Johansson), on dört yaşında, masum bir kız olarak kraliyet sarayına geldiğinde Kral VII. Henry’nin (Eric Bana) gözlerini kamaştırır. Kralın sonsuz ilgisi karşısında tüm varlığı alt üst olan Mary’nin krala olan aşkı her geçen gün artarken, apaçık yaşanan bu aşkın beraberinde sarayın taçsız kraliçesi olarak görülmeye başlanır. Zamanla kralın ilgisini kaybetmeye başlayan Mary, karşısında rakip olur kardeşi Anne (Natalie Portman)’i bulacaktır. Tüm bunlar karşısında, ailesinin hırslı oyunlarında bir piyon haline gelmiş olduğunu ve saray hayatının tehlikeli entrikalarını fark eden Mary, ailesinin isteği üzerine kardeşinin krala yakınlaşmasına yardım eder ve olanları soğukkanlılıkla izlemeye devam eder; Anne’i kraliçeliğe götürecek yolda bile sesini çıkarmayacaktır. Mary’nin krala karşı tutkulu aşkı ve Anne’in içten sevgisi arasında rekabet artarken, İngiltere de bu ikircikli aşkın ortasında ikiye bölünme yolundadır. Dramatik bu ilişkiler ağına rağmen sadakat ve gücü yine de birbirlerinde bulan Boleyn kızlarının birbirine olan bağı, geride bıraktıkları dağılmış bir ülke, tatminsiz bir aile ve tükenmeyen aşklarına rağmen artar. Onları nasıl tehlikelerin beklediği ise kralın insafına kalacaktır.


........İskoçya’nın Son Kralı’nın senaryo yazarı Peter Morgan tarafından kaleme alınan Boleyn Kızı, ihtişamlı bir entrika, şehvet, iktidar oyunları, aşk ve ihanet hikâyesi. Film aynı zamanda, ailelerinin kör hırsı yüzünden yakışıklı ve tutkulu kral 8. Henry’nin aşkı için rekabet eden iki güzel kız kardeşin, Anne ve Mary Boleyn’in hikâyesini anlatıyor. Her iki kadın da kralın yatağını paylaşacaklardır, fakat yalnızca biri, kısa ve fırtınalı bir saltanat için tahta çıkacaktır; bu saltanat da celladın kılıcıyla trajik bir biçimde son bulacaktır.Kitabını çok beğenmiştim.Gerçi filmler kitaptaki kadar etkili olmuyor ama filmde güzel olsa gerek.

“Gregory'nin artistik ehliyeti sağlam yerden, bu belli, bir kurmaca yazarı olarak ortaya çıkaramayacağı hikâye yok.”

-Times

“Tarihi romanslara düşkün okur için nefis bir deneyim olacak.”

-Publishers Weekly“Tudor Hanedanı’nı ortaya seren, sürükleyici bir roman. Hatta son yılların en çarpıcı tarihi romanı!”

Daily MailArtemis Yayınları
Gerçekten okunması gerekilen bir eser

tomqoliq
01-23-2009, 11:49
hiç tavsiye etmiorum bi ktbı okumain :D amacını aşmış yha ayrıca bnce kitpta verilen konu ''bir kraln aşkı için brbiriyle savaşan iki kz kardş '' de yanlş bi tanımlama mary kralı sewmioki sadce aile baskısı annede sewmio o da üstünlk hiyerrşisi ve savaşmiolar yhane anne direk elinden alio adamı :D herneyse yaşnmş bir roman ingiltre kralıçesi 2.elizbht anne in kızı :) şaka maka fena deil sürklyici bi ktp ama 18 yaş üzerine tavsiye ediorm :D