PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akşehir - Konya


Hasret
01-21-2009, 22:45
http://konyailceleri.com/konya_resimleri/aksehir1.jpgAkşehir, Konya ilinin bir ilçesidir. Nasrettin Hoca'nın türbesi bu ilçede bulunur.

İlçe yüzölçümü 1442 km²’dir. Denizden yüksekliği 1050 m’dir. Güneybatı kesiminde yer alan Konya iline bağlı Akşehir ilçesi, Konya-Afyon karayolu üzerinde olup Konya iline 135 km. Afyon iline 90 km. mesafededir.

Tarih boyunca hep önemli bir yerleşim, ticaret, kültür merkezi olan Akşehir'e ait ilk arkeolojik bulgular Neolitik Dönem'e kadar uzanıyor. Etiler zamanında Akşehir'in adı THYMBRİON'dur. Zamanla Frigya egemenliğine daha sonra Anadolu'da egemenlik kuran Lidyalılar'ın yönetiminde kalan Akşehir'in önemi daha da artmıştır. "Krallar Yolu" Akşehir'den geçmektedir. Akşehir, İ.Ö. III. yüzyılda, PHİLOMELİUM "Bal Sevenler" adıyla anılmaya başlanmıştır. Pers ve Hellenistik dönemlerden sonra kent, Roma daha sonra da Bizans egemenliğine geçer.

Araplar Akşehir'i, beyaz çiçek açmış elma ve erik ağaçlarının görüntüsünden dolayı "Belde-i Beyza" (Beyaz Şehir) olarak anmışlardır. Ancak sonra Anadolu'ya yayılan Türkler, Kutalmışoğlu Süleyman Şah komutasında kenti almışlardır. Haçlı Seferleri, Selçuklu taht kavgaları, Moğol istilası sıralarında sürekli savaşlar yaşayan Akşehir (Akşar) büyük yıkımlar yaşamak zorunda kalmıştır. 1381 yılında Padişah Murat Hüdavendigâr'a satılarak Osmanlı egemenliğine girerse de Y. Beyazit'in Timur'a yenilmesi ile Moğollar'ın, Fetret döneminden sonra Karamanoğulları'nın eline geçer. Nihayet Fatih Sultan Mehmet 1467 yılında Akşehir'i fethederek Osmanlı topraklarına katar. 19. YY. sonlarında Akşehir’de Kaymakanlık yapan Bereketzade İsmail Hakkı’nın Hatıralarında verdiği bilgilere göre; Akşehir’in çevre kasabalarıyla birlikte 100.000'den fazla nüfusu vardır. Türkler, Yörükler, Kürtler, Ermeniler, Rumlar vd. diğer milliyetlerden insanların birarada yaşadığı sosyal ve ekonomik bakımdan canlı, bir merkezî yerleşme birimidir. Ayrıca İlçenin sınırları içinde bulunan Karahüyük Kasabasında Hz.Mevlana'nın kızının da mezarı bulunmaktadır.

Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktası Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra, 18 Kasım 1921 tarihinden itibaren Garp (Batı) cephesi karargahı Akşehir'e yerleşir. Kumandan İsmet (İnönü) Paşa TBMM'den ve Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'dan aldığı emirlerle "Büyük Taarruz"un hazırlıklarını 9 ay boyunca Akşehir'de yapar. Akşehir, bir anlamda sinesinde Büyük Taarruz'u doğuma hazırlar. M. Kemal Paşa'nın da katılımıyla son hazırlıklar tamamlanır ve 24 Ağustos 1922 tarihinde, Batı Cephesi Karargahı ve bağlı kuvvetlerimiz Büyük Taarruz için Akşehir'den Afyon'a doğru hareket ederler. Ünlü yazarımız, hemşehrimiz merhum Tarık Buğra, Küçük Ağa romanında işte o günlerin Akşehir'ini anlatmıştır. 24 Ağustos her yıl Akşehir Onur Günü olarak coşkuyla kutlanır. En büyük ve tanınmış beldesi; vişne ,elma ve özellikle yaş sebzesi ile ünlü olan Karahüyük Kasabası dır.Ayrıca dünya'da NAPOLYON KİRAZI olarak da bilinen kirazı da meşhurdur...Özellikle İngiltere kraliçesi bu kiraza bayılır(bir rivayete göre).bu kirazla ilgili meşhur bir sözde... bu kirazı bi ingiltere kraliçesi bi de biz yiyoz(akşehirde yaşayanlar söyler...Türkiye'de sadece Akşehirde yaşayanlar yiyebilir bu meyveyi)...

Bu ilçede bulunan Nasreddin Hocanın maya çaldığı Akşehir Gölü ve bugün hemen hemen kurumuş olan göl, Türkiye'nin 5. büyük gölüdür. (353 km²)

Nasreddin Hoca Etkinlikleri 5-10 Temmuz

Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen etkinliklere, Türkiye'nin çeşitli yörelerinden sanatçılar, yazarlar, bilim adamları ve basın mensupları katılmaktadır. 4 Temmuz günü İstanbul Haydarpaşa'dan yola çıkan "Gülmece Treni" 5 Temmuz'da başlayan etkinliklerin önemli bir parçasıdır. Gülmece Treninin karşılanması ile şenliklere başlanır, Nasreddin Hocayı temsilen canlandıran sanatçı karşılanır. (2007 - Kadir Çöpdemir)


Şehir nüfusu 60.226[1] (2000)
İlçe nüfusu 114.918[2] (2000)
Yüzölçümü 1442 km²
Koordinatlar
Posta kodu 42550-42560
Alan kodu 0 332 81* ****
İl plaka kodu 42http://konyailceleri.com/konya_resimleri/aksehir3.jpg