PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dişte Ara Yüzeyleri Temizlemek


Hasret
01-21-2009, 16:50
Dişlerinizin aralarını temizlemek, diş fırçalarının ulaşamadığı yüzeylere ulaşmanızı sağladığı için diş eti hastalıklarını, nefes kokusunu ve diş çürümelerini önlemede önemli bir rol oynar. Diş ipi kullanımı diş aralarını temizlemede en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

Diş ipini nasıl kullanmalıyım?

Birinci Adım:
Yaklaşık 50 cm uzunluğunda diş ipini alarak her iki elinizin orta parmaklarına, aralarında 5 cm boşluk kalacak şekilde fazla sıkı olmamak koşuluyla dolayın (parmaklarınızdan birine daha fazla diş ipi dolamalasınız).
http://www.natureldis.com/1.JPG İkinci Adım:
Baş ve işaret parmaklarınızla diş ipini gerginleştirerek, yavaşça dişlerinizin arasına geçirin. Bu arada diş ipini koparmamaya ve diş etlerini zedelememeye dikkat edin.
http://www.natureldis.com/2.JPG
Üçüncü Adım:
Diş ipini C şeklinde eğerek dişlerinizi kavrayacak şekilde diş aralarında aşağıya ve yukarıya doğru yavaşça gezdirin; diş eti çizgisinin altını da temizleyin. Her bir dişe geçtiğinizde parmağınıza doladığınız diş ipinden yeni bir bölüm kullanın.
Diş ipi kullanımı başlangıçta size değişik gelebilir. Ancak kullanmaya devam edin! Biraz sabır ve pratik yapmakla, dişlerinizi fırçalamak kadar doğal gelmeye başlayacak.
http://www.natureldis.com/3.JPG
Diş ipi kullanımı faydalarını ne kadar bir sürede gösterir?
Doğruyu söylemek gerekirse, diş ipi kullanımı ilk günden itibaren tartışmasız faydalar sağlar. Diş ipi kullanımından sonra dişleriniz ve diş etleriniz daha temiz olur, çünkü diş ipi diş fırçalarının ulaşamadığı yerlere ulaşır. Nefesiniz tazelenir ve diş etlerinizin sağlığı iyileşir. Öyleyse banyonuzun raflarında tozlanmaya bıraktığınız diş ipini neden alıp tekrar denemiyorsunuz? Başlangıçta biraz değişik gelse bile pratik yapmaya devam edin. Kısa bir süre sonra farkı hissedeceksiniz ve diş ipi kullanımı günlük yaşantınızın bir parçası haline gelecek.

Diş ipi kullandığım sırada diş etlerim kanıyor; kanama halinde diş ipi kullanımını bırakmalı mıyım?
Diş ipini ilk kullanmaya başladığınızda diş etlerinizin kanaması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu bir tür diş eti hastalığına sahip olduğunuzun işareti de olabilir. Ancak birkaç günlük kullanımdan sonra diş etleriniz daha sağlıklı bir hale geleceği için kanamanın durması gerekir. Kanamanın devam etmesi durumunda diş hekiminize danışın.

Daha önce diş aralarımı hiç temizlemedim, başlamak için çok mu geç?
Hiçbir zaman geç değildir. Hangi yaşta olursanız olun, dişlerin ara yüzlerinin temizlenmesi diş ve diş etlerinize hemen fark edebileceğiniz çok önemli faydalar sağlar, o nedenle diş ipini ne kadar çabuk kullanmaya başlarsanız o kadar iyi edersiniz. Ara yüzlerin temizliği, diş fırçalarının ulaşamadığı yerlere ulaşılması nedeniyle etkili bir temizlik, taze bir nefes sağlar ve her şeyden önemlisi diş eti hastalıklarını önler.

En iyi diş ipi hangisi?
Farklı türde birçok diş ipi bulunmakla birlikte, hepsi diş aralarına ve diş eti çizgisinin altına ulaşarak bakteri plağını temizlemek üzere tasarlanmıştır.
En önemli nokta sizin için kullanımı en elverişli ve rahat diş ipini bulmaktır.
Eğer diş ipini tutmakta ya da kullanmakta zorluk çekiyorsanız, dental flossette/floseti deneyebilirsiniz. Bu ürünü kullanırken diş ipini parmağınıza dolamanıza ve parmağınızla yönlendirmenize gerek yoktur. Floseti diş aranıza geçirdikten sonra yukarıda tarif edilen şekilde diş ipi kullanımına devam edebilirsiniz. Flosetlerin kullanımı, özellikle diş ipi kullanımını yeni öğrenen çocuklar için oldukça kolaydır.

Özel durumlar için diş ipleri var mı?
Ağzınızda normal diş ipi kullanımında zorluk yaratacak braketler (diş teli) ya da köprü gibi onarıcı uygulamalar bulunuyorsa, sert uçlu diş iplerini deneyebilirsiniz. Sert ucu, dişlerinizin arasına, braketlerin etrafına ya da köprülerin altına kolayca girerken, süngerimsi kısmı diş aralarındaki geniş boşlukları temizler ve normal bölümü doğal dişleri ve diş eti çizgisinin altını temizlemeye yardımcı olur. Süngerimsi kısım diş macunu, florür ya da antibakteriyel bir madde ile birlikte kullanılabilir.

Diş aralarını temizlemenin başka yöntemleri var mı? Diş iplerine ek olarak diş aralarını temizlemek üzere tasarlanmış başka ürünler de vardır. Hangi ürünlerin sizin için en iyisi olduğunu belirlemek için diş hekiminize danışın. Size tavsiye edecekleri ürünleri belirlemede aşağıdaki faktörler etkili olacaktır;
Diş aralarındaki boşlukların genişliği
Ağzınızda ortodontik braketlerin ya da köprü gibi onarıcı uygulamaların varlığı
İmplantların varlığı ya da diş eti ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde olup olmadığınız
Hangi tür diş iplerini kullanmayı daha kolay bulduğunuz

İnterdental (Diş arası) Fırçaları Eğer diş aralarınızda geniş boşluklar ya da ağzınızda braketler, köprüler ve implantlar varsa İnterdental diş fırçası kullanımı sizin için daha faydalı olabilir. Bu diş fırçası konik veya silindir şeklindeki çok küçük fırça başına ve ince kıllara sahiptir.
http://www.natureldis.com/4.JPGhttp://www.natureldis.com/5.JPG
Çocuklar ne zaman diş ipi kullanımına başlamalı? Genel kural iki dişin birbirine değdiği zaman diş ipi kullanımına başlanması gerektiğidir. Genelde öncelikle arka dişler birbirine değmeye başlar. Dental floset sizin ve çocuğunuzun diş ipi kullanmaya alışmasını sağlayabilir. Ancak çocuğunuz diş ipini kendi başına kullanmaya tamamıyla alışıncaya kadar onu denetlemeye devam etmelisiniz.