PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Namaz ve sağlığımız


Hasret
01-17-2009, 13:53
NAMAZ VE SAĞLIĞIMIZ

Müslüman, namazı Allahü teâlânın emri olduğu için kılar. Rabbimizin emirlerinde birçok hikmet, fayda vardır. Yasaklarında da birçok zararların olduğu muhakkaktır. Bu fayda ve zararların bir kısmı bugün tıp mütehassıslarınca tespit edilmiş durumdadır. islâmiyetin sağlığa verdiği önemi, hiçbir din ve düşünce vermemiştir. Dinimiz, ibâdetlerin en üstünü olan namazı, ömrümüzün sonuna kadar kılmayı emretmiştir. Namaz kılan, sağlık için olan faydalarına da elbette kavuşur. Namazın sağlık yönünden sağladığı faydalarından bazıları şunlardır:

1- Namazda yapılan hareketler yavaş olduğundan kalbi yormaz ve günün muhtelif saatlerinde olduğu için insanı devamlı dinç tutar.

2- Günde başını 80 defa yere koyan bir kimsenin beynine ritmik olarak fazla kan ulaşır. Bu yüzden beyin hücreleri iyi beslendiğinden hâfıza ve şahsiyet bozukluklarına, namaz kılanlarda çok daha az rastlanır. Bu insanlar daha sağlıklı bir ömür geçirirler.

3- Namaz kılanların gözleri, muntazam olarak eğilip-doğrulmaktan ötürü daha kuvvetli kan dolaşımına sahip olur. Bu sebeple göz içi tansiyonunda artma olmaz ve gözün ön kısmındaki sıvının devamlı değişmesi temin edilmiş olur. Gözü “katarakt” veya “karasu” hastalığından korur.


4- Namaz kılarken yapılan hareketler, midedeki gıdaların iyi karışmasına, safranın kolay akmasına, pankreastaki enzimlerin kolay boşalmasına yardımcı olduğu gibi, kabızlığın giderilmesinde de rolü büyüktür. Böbreğin ve idrar yollarının iyice çalkalanmasından, böbrekte taş teşekkülünün önlenmesine yardımcı olmaktadır.

5- Beş vakit kılınan namazdaki ritmik hareketler, günlük hayatta çalıştırılamayan adale ve eklemleri çalıştırarak, artroz ve kireçlenme gibi eklem hastalıklarını ve adale tutulmalarını önler.

6- Abdest ve gusül, hem maddî, hem de manevî bir temizliktir. Namaz, temizliğin kendisidir. ibâdetini yapan bir kimse, ruhen dinlenmiş ve temizlenmiş olur.

7- Namaz vakitleri, kan dolaşımını tazelemek için en uygun vakitlerdir.

8- Uykuyu tanzim eden önemli unsur namazdır. Hatta vücutta biriken statik (durgun) elektriklenme, secde yapmakla topraklama yapılmış olur. Böylece vücut zindeliğe kavuşur.

Namazın bu faydalarına kavuşmak için, namazı vaktinde kılmakla birlikte, temizliğe, çok yememeye ve yenilen gıdaların temiz, helâl olmasına da dikkat edilmesi lâzımdır.