PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İngilterede yapılan bir ankete göre....


Hasret
01-17-2009, 03:51
'Ev dIvalarInIn' zamanIdIr şImdI!

'Çocuk da yapan ama kariyer de isteyen' modern kadın imajı yıkılıyor! Yerini 'evde oturan ama ev işi yapmayan' kadınlar alıyor...

İngiltere'de 2100 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, günümüz kadınlarının çoğunluğu, kariyerlerini bırakıp evde oturmayı istiyor. Ancak bir şartla: Ev işi yapmamak.
Reklam sektöründe strateji şefi olarak çalışan Marian Salzman, bu araştırmaya dayandırarak yazdığı raporda, çalışan modern annelerin yerini 'ev divaları'nın alacağını söylüyor. 'Trend gurusu' Salzman, kadınlar arasındaki yeni trendin stresli iş yaşamından vazgeçip evde oturmak olacağını söylüyor. 2004'ün 'mükemmel annesi'nin, çocuklara bakması için bir dadı, temizlik ve ütü gibi ev işleri için de özel elemanlar tutarak kendine zaman ayıran kadınlar olduğunu belirtiyor.
Çift maaşlı, çift kariyerli ailelerin modasının geçtiğini söyleyen Salzman, "Kadınlar iş hayatının gerçeklerini gördü; stres, entrikalar, baskı, kıyafet yönetmelikleri yüzünden kendilerine ayıracak zamanları kalmadığını fark ettiler" diyor.
Erkek, istemiyor!
Araştırmanın ilginç bir bulgusu da, bir zamanlar kadınların evlerinde oturup kariyer peşinde koşmamalarını tercih eden erkeklerin de, bu tercihlerinin değişmiş olması. Kadınların yüzde 69'u maaş almamak ve ev kadını olmayı iyi bir tercih olarak değerlendirirken, erkeklerin yalnızca yüzde 48'i kadınların iş hayatından uzaklaşması gerektiği görüşünde birleşti.
Sebep, kişisel
Salzman, bu konuda erkeklerle kadınların yine görüş ayrılığı içinde olduğunu söylüyor. "Bu kez de evde oturmak isteyen kadınlar, kadınların çalışmasını isteyense erkekler" diyen Salzman, kadınların evde oturmak istemesinin sebebinin, çocuklarıyla birlikte olmaktan çok 'kişisel' bir yaklaşımdan kaynaklandığını kaydediyor. Salzman, kadınların bugünkü özgürlük anlayışının, 'modern çağın çalışan annesinin yaşadığı baskılardan kurtulmak' olduğunu belirtiyor.( Nevsal Elevli- MİLLİYET : 12 Mayıs 2004 )

NOT : BİLİNDİĞİ GİBİ İSLAM ŞERİATINA GÖRE KADIN İSTERSE KOCASINDAN YEMEK,BEBEK BAKIMI...GİBİ İŞLER İÇİN HİZMETÇİ İSTEME HAKKINA SAHİPTİR.KISACA İNGİLİZ KADINLARI İSLAM'I İSTİYORLAR AMA HABERLERİ YOK!