PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kirpik uzatan ilaç bulundu!


Hasret
01-11-2009, 03:11
http://www.ekolay.net/kadin/images/uzat300.jpg

Rimellerle uzattığımız kirpikler için kalıcı bir çözüme ne dersiniz!

Göz hastalığına karşı geliştirilen bir ilacın "yan etki" olarak kirpikleri uzattığı saptandı.

Ancak ilacın kirpikleri nasıl uzattığı henüz bilinmiyor.

Allergan tarafından geliştirilen “rimel ilacı” sayesinde maskaralar tarihe karışacak.

İlk kez geçen yıl dünyaya tanıtılan ilaç, kirpikleri uzatıp dolgun bir görünüm kazandırıyor.

Bir göz hastalığını tedavi etmek için kullanılan başka bir ilacın kirpik uzatma yan etkisinden geliştirilen ilaç, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden de onay aldı.

Dünyada olay yaratan Botox’un da yaratıcısı olan Allergan, ilaca Latisse ismini verdi ve üründen 500 milyon dolar yıllık gelir bekliyor. Latisse, günde bir kez üst gözkapağındaki kirpiklerin dibine özel bir aletle uygulanıyor. 10 hafta içinde kirpikler koyulaşıp, uzuyor.

Glokom hastalığı ilacının bu güzel yan etkisinin, maskaraların çöpe atılmasına yol açması bekleniyor. İlacın yan etkisi o kadar belirgin ki ABD'deki ilaç üreticisi kozmetik lisansı için başvurmayı planlıyor.

İlacın kirpik uzatıcı olarak piyasaya çıktığında dünya çapında 2 milyar dolarlık maskara pazarıyla rekabet edeceği bildiriliyor.

İlacın içindeki kirpik uzatıcı etkinin farkına, glokom hastalarının kirpiklerinin beklenenden daha çabuk uzadığının gözlenmesiyle varıldı.

Bu yan etki, sadece bir gözü tedavi edilen hastalarda daha belirgin olarak görüldü. Bu hastalarda tedavi gören gözdeki kirpiklerin daha uzun, sık ve koyu renkte olduğu tespit edildi.

Miami Üniversitesinde yapılan bir deneyde de söz konusu ilaç bir jelle karıştırıldı. Araştırmaya katılanlardan bir gruba ilacın etken maddesinin bulunduğu jel verilirken, diğer gruba bu maddenin bulunmadığı bir jel verildi. Deneklerden jeli her iki göze de düzenli olarak uygulamaları istendi.

İlacın bulunduğu jeli tatbik edenlerin kirpikleri 6 haftada 2 milimetre uzadı. Bu kişilerin kirpiklerinin, içinde ilacın bulunmadığı jel sürenlerinkinden iki kat hızlı uzadığı tespit edildi.