PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mutfakta Pratik Olmak İyidir


Hasret
01-10-2009, 00:17
Mutfakta Pratik Olmak İyidirTEMİZLİK

http://www.bigglook.com/biggmenu/images/nokta3.gifÇaydanlığınızın içinde biriken kireç tortusunu temizlemek için, 15 dakika kadar içinde sirke
kaynatın.

http://www.bigglook.com/biggmenu/images/nokta3.gifSürahinizin dibi kir tutmuş ise, içine bir avuç tuz ile sirke koyup çalkalayınız, tertemiz olacaktır.
http://www.bigglook.com/biggmenu/images/nokta3.gifBakır kaplarınızı parlatmak için bir bezi sirke ile hafifçe ıslatıp, bakırı ovun.

http://www.bigglook.com/biggmenu/images/nokta3.gifYağlı şişeleri temizlemek için önce yıkamak gerekir. Sonra durulanan şişenin içine sodalı su koyarak sallamaya başlanır. Beş dakika kadar sallanan şişe çalkalanıp bu sefer içine kahve telvesi ilave edilir. Bir sürede bu şekilde sallanan şişe kısa zaman sonra yağlardan tamamen temizlenmiş duruma gelecektir.

http://www.bigglook.com/biggmenu/images/nokta3.gifEvde ortaya çıkan karıncaları yok etmek için kahve telvesi kullanmanız iyi sonuç verecektir.

http://www.bigglook.com/biggmenu/images/nokta3.gifBulaşık suyunuza bir kaşık sirke katmakla bulaşıklarınızın daha kolay ve güzel yıkandığını göreceksiniz.

http://www.bigglook.com/biggmenu/images/nokta3.gifPaslanmaz çelikten tencereler zamanla parlakligini kaybedebilir. Biraz sirkeyi atese koyup isitin. Sonra yumusak bir bezi bu ilik sirkeye batirarak iyice ovun. Ama sonra da iyice durulayin. Bir fanila parçasiyla parlatirsaniz, çelik tencereniz piril piril olur.


http://www.bigglook.com/biggmenu/images/nokta3.gifKristallerin isil isil parlamasi için, yikadiktan sonra durulama sirasinda sirkeli suya batirin. Göreceksiniz bardaklariniz, kadehleriniz piril piril olacaktir.

http://www.bigglook.com/biggmenu/images/nokta3.gifSebzelerinizi tuzlu suda yikamayi aliskanlik haline getirin. Tuzlu su, sebzeleri daha etkili ve çabuk temizler.

http://www.bigglook.com/biggmenu/images/nokta3.gifParlakligini yitirmis bir sürahiye eski halini kazandirmak için yarisina kadar yirtilmis gazete kagidi doldurun, üçte birine de sicak su doldurup sıkı sıkı sallayın.

http://www.bigglook.com/biggmenu/images/nokta3.gifTeflon tavalar, tencereler çok kullanilmaktan ötürü zamanla sararir. Bunu önlemek için zaman zaman, içine su biraz da çamasir suyu koyduktan sonra atesin üstünde kaynatin. Indirince de önce sicak, sonra da soguk suyla iyice durulayin. Teflonunuzun sari rengi kaybolacaktir.

http://www.bigglook.com/biggmenu/images/nokta3.gifPisirirken tencerenin dibi mi tuttu? Bir gece tuzlu suda bekletin, tencere daha kolay temizlenecektir