PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgisayar için pratik bilgiler


Hasret
01-10-2009, 00:06
PC nize yararlı ipuçlarıXP’nin Firewall Özelliğini Kapatmak
Bu özellik o kadar büyük bir koruma sağlamamakla internet bağlantısının hızınıda büyük oranda düşürür. Bunu kapatmak için: Start-Connect to-Show All Connection (Başlat-Bağlan- Bütün Bağlantıları Göster) bölümüne girin. Firewall koruması olan bağlantılar üzerinde bir kilit işareti görürsünüz. Bu bağlantıya sağ tıklayın ve Properties (özellikler) sekmesine girin. Daha sonra Advanced (Gelişmiş) sekmesine girin. Daha sonra Internet Connection Firewall aktif halden çıkarın.
Windows XP’yi Hızlı Kapatma
Regedit “HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop” anahtarına gidin ve “AutoEndTask” DWORD değerini “1″ yapın.
Daha da Hızlansın
Windows XP de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için pek bir anlma ifade etmez. Bunu kapatmak için Regedit den”HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetCon tr olFileSystem” anahtarına ulaşın ve “NtfsDisableLastAccessUpdate” değerini bulun ve “1″ yapın.
Açıklama Yapmasın
Windows XP Mouse okuyla bir dosyanın yada klasörün üzerine gittiğinizi zaman o dosya/klasör bilgilerini verir. Bu özelliği kapatmak için “HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCur rentV ersionExplorerAdvanced” anahtarını bulun ve “ShowInfoTip” DWORD değerini bulup değerini “0″ yapın.
Bilgisayar Otomatik Kapanmıyor
Windows XP’den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit’den “HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop” anahtarına ulaşın ve “PowerOffActive” DWORD değerini bulup değerini “1″ olarak değiştirin.
Açılış Süresini Kısaltın
NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde “NTFS Check” e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarınızın açılış süresini kısaltabilirisiniz. “CHKNTFS” komutu “AUTOCHK” başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı daha aşağıya çekmeniz mümkün. Bunun için komut satırına
“CHKNTFS/T:4″
Boot Dosyaları İle Açılışı Hızlandırın
Regedit’e giirp “HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftDfrgBootO ptimi zeFunction” anahtarına gidin, burada “Enable” adındaki string anahtarını bulun ve değerini “Y” yapın.
Windows XP’yi Hızdan Uçurun
Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetCon trolP riorityControl” anahtarına ulaşın. Boş bi yere sağ tıklayıp yeniden DOWRD değeri deyin ve isim olarak IRQ8Priority verin.. oluşturduğunuz bu DOWRD değerinin değerini “1″ yapın.
Sistemin Klavye Yardımıyla Yeniden Başlatılması
Genellikle yeni sistem kurulduğunda veya bazı boot gerektiren programlar kurulduğunda bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Buna bi klavye kısayolu atamak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCu rrent VersionWinlogon” anahtarına ulaşın. Yeni bir Dize Değeri oluşturun ve isim olarak “EnableQuickReboot” yazın ve dize değerini açın değer olarak “1″ verin. Bundan sonra bilgisayarınızı Ctrl+Shift+Alt+Del tuş kombinasyonu ile kapatabilirsiniz.
Bir Explorer Hatasında Tüm Explorer’ları Kaybetmeyin
Bunu yapmak için herhangi bir Windows penceresinde üsteki menüden Araçlar-Klasör Seçenekleri-Görünüm sekmesi içinde Gelişmiş Ayarlar ‘da “Klasör Pencerelerini Ayrı Bir İşlemde Başlat” seçeneğini aktif hale getirin.
Sisteminizi Sunucuya Çevirin
Bunu yaparak sisteminizin bir sunucu performansında ve bir sunucu olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunun için 512 MB ve üstü bellek tavsiye ediliyor. Bunu yapmak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetCon trolS ession ManagerMemory Management” anahtarına ulaşın ve “LargeSystemCache” DWORD değerinin değerini “1″ yapın.
Explorer Gibi Masaüstünüzde Ayrı Çalıştırın
Bunu yapmak için Regedit’ den “HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCur rentV ersionExplorer” anahtarına ulaşın ve bu anahtar altında yeni bir DWORD değeri oluşturun. İsim olarak “DesktopProcess” yazın ve değerini “1″ yapın.
Gereksiz Servislerden Kurtularak Performansı Arttırın
Bunu yapmak için Başlat-Çalıştır ‘a “services.msc” yazın. Daha sonra Burada işinize yarmayan servisleri kapatarak hızınızı arttırın. Servisleri yukarıdaki Durum çubuğu ile çalışma durumuna göre sıralayabiliriz. Servisleri kapatmak için ise çift tıklayıp Başlangıç Türünüde Devre Dışı Veya Elle olarak Seçebilirsiniz. Şimdi Bazı servislere ve görevlerine bakalım.
a-DHPC İstemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu kapatabilirsiniz.
b-DNS İstemcisi : Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi kapatabilirsiniz.
c- Nvidia Driver Help Service : Nvidia ‘nın yardım Servisi eğer gerek duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.
d- Internet Bağlantı Güvenlik Duvarı (ICS) : Eğer firewall kullanmıyorsanız ve Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptal edebilirsiniz.
e- Görev Zamanlayıcı : Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.
f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa kapatın gitsin.
g- Taşınabilir Ortam Seri No : Bu servis portatif müzik çalarınızın seri numarasını alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunu bilmiyorsanız hemen durdurun)
h- Terminal Hizmetleri : Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.
j- Hata Bildirim Hizmeti : Bir çok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.
k- Otomatik Güncelleştirme : Windows’un otomatik güncelleştirilmesini istemiyorsanız durdurun.
l- Messenger: Eğer bir Windows2000 domain’e bağlı değilseniz durdurun.
Sistemi Hızlı Kapatın
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMControlSet001ControlWaitTo KillServiceTimeout anahtarındaki değeri düşürün.
Sistemdeki gizli programlar
Sesli okuyucu system32 nin içinde narrator.exe
Windows kısa kapan aç logon.exe
Yazı karakteri oluşturucusu eudcedit.exe
Gerçek bağlantı kurduğunuz yerin IP adresini bulun nslookup.exe
Paylaşılan klasör oluşturmak için shrpubw.exe
Windows şifreleme syskey.exe (not şifreyi bir kez girerseniz bir daha devre dışı bırakamazsınız)
Sistemi 60 saniyede kapatır C:WINDOWSsystem32tsshutdn.exe
Sistemdeki diyalogları siler kurar C:WINDOWSsystem32webfldrs
Sistemdeki .dll .exe .inf vs.. uzantılı dosyaları listeler C:WINDOWSsystem32attrib.exe