PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anneye itaat..


..::duyguseli::..
12-07-2008, 20:59
Veysel Karani, aşkı Resulullah ile yanıp tutuşmuştur. Tek emeli, biricik gayesi Resulullah'ın mübarek cemalini görmekti. Bu aşk ile günler gelip geçiyordu. Bir gün annesine:

- Anneciğim! Eğer müsaade edersen gidip sevgili Peygamberimizin mübarek yüzünü göreyim. Gidip Medine'de ziyaret edeyim, dedi.

Veysel Karani'nin anası uzun uzun düşündü.
Sonra:

- Bir şartla izin veririm. Resulullah'ı hane-i saadetlerinde (mübarek evinde) ziyaret edeceksin. Başka yerde değil, dedi.

Aşık-ı Resul olan Veysel Karani anam izin verdi diye sevinç içinde Medine yoluna düştü. Günlerce yolculuktan sonra Medine'ye ulaştı. Peygamberimizin evini sordu. Gösterdiler. Hane-i Saadetin kapısını çaldı. İçeriden Hz. Aişe validemiz:

- Kim o? diye seslendi.
Veysel Karani:

- Benim, ben, Veysel, Yemen'in Karan köyünden geldim. Resulullahı ziyaret için geldim dedi.
Hz. Aişe validemiz:


Resulü Ekrem mescide gitti. Hemen oracıkta görebilirsin dedi.
Veysel Karani:


- Ah! dedi. Gidemem, anamın izni buraya kadar, dedi.

Hz. Aişe (R.A.) validemiz:


- Ey ALLAH'ın kulu! Kimsin sen? dedi.
Veysel:


- Adım Veysel'dir. Yemen'in Karan Köyündenim. Çobanlık yaparım. Sevgili Efendimizi ziyaret için buraya kadar anacığımdan izin almıştım. Demek ki görmek nasip değilmiş diyerek gerisin geriye döndü.

Resulullah, mescidden döndüklerinde:

-Ya Aişe! Buraya Üveys (Veysel) mi geldi?

Onun beni bu dünyada görmesi nasip olmayacak. ALLAH onu imtihan ediyor. Annesine olan itaatının derecesini ölçüyor, dedi.

Veysel Karani anasına geldi, olanları derin bir ah çekerek anlattı. Üzüntü ve kederinden sararıp solmuştu. Anası:

- Üzülme oğlum, üzülme dedi. Sen beni memnun ettin ya, ALLAH'ta seni memnun edecek. Sevgili Efendimizi öbür dünyada göreceksin dedi.