PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bali Adası


Kalpsiz_
11-29-2007, 22:48
Endonezya’nın 15 bin adasından sadece birinden bahsediyoruz. Ama öyle on binlerin arasında herhangi bir ada değil Bali Adası… Kendisine aşık edecek, yeryüzü cenneti kıvamındaki bir adadan bahsediyoruz. Enfes kumlar, enfes deniz, doğanın muhteşem görüntüsü, yeryüzündeki tüm renklerin ahenginin izlenebildiği bir manzara… Endonezya’nın en büyük turizm kaynağı… Dünyanın en lüks otellerinin bulunduğu Bali Adası’nda, dünya jet-sosyetesinin ünlü isimleri ile karşılaşmanız bir tesadüf olmayacak!Uçuş süresi: 13 saat
Para birimi: Endonezya Rupiahı
Resmi dil: Bahaya Endonezyaca, ancak İngilizce anlaşmak mümkün
Vize: Türk vatandaşlarından vize istenmiyor
Gezilecek yerler: Pura Besakih Tapınağı, Gunung Agung, Kuta bölgesi, Ubud Bölgesi.


Bali Adası, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle gelişmiş, büyümüş fakat özünden, geleneklerinden, göreneklerinden ve inançlarından ödün vermemiş bir şehirdir. Bali Adalarının her sokağında, caddesinde görebileceğiniz tapınaklar, heykel atölyeleri, binalar, yaşam tarzları ile bir kültür mozaiğini gözler önüne seren bir yer…


Avrupa’nın neresine giderseniz gidin, Doğu’nun o mistik duruşunu, tropik iklimini, gizemli doğasını bulamayacaksınız. Eğer kocaman gökdelenler arasında, Avrupa’nın o teknolojiden nasibini almış havasını soluyacağım derseniz o başka tabiî ki. Ama şimdi bir düşünün. Balayınızda sevdiğinizle gittiğiniz bir tatil ya da maceraperest arkadaş grubunuzla gittiğiniz bir tatil. Bali Adası’ndasınız. Geleneksel dansçıları izleyip, tropik içkilerin tadına varırken, bir yandan güneşin üzerine doğduğu okyanusun mavisinin ihtişamında olduğunuzu hayal edin. Şimdi hayalden çok gerçekliğe gidiyoruz ve Bali Adası’nda neler yapabilirsiniz onlara bakıyoruz;


Uzakdoğu kültürüne yakınsanız eğer Uzakdoğu insanının dine verdiği önemi de biliyorsunuzdur. Nereye giderseniz gidin, onların dinlerine duyduğu saygıyı ihtişamlı tapınaklarından anlayabilirsiniz. İşte Bali turunuzda öncelikli görmeniz yerlerden biri; 11. yy’da inşa edilmiş olan Pura Besakih Tapınağı… Tapınağın içerisine girmeniz yasak ama dışarıdan bile bakmak sizin için büyük bir şans olacaktır. Bali’ye gidipte “Ana Tapınak” olarak adlandırılan bu tapınağı görmeden dönmemelisiniz.


Bali Adası’nda bulunan ve 40 küsür yıl önce yaklaşık 2 bin kişinin ölümüne neden olan Gunung Agung yanardağı da turunuzun dahilinde olması gereken bölgelerden. Bali Adası’nı en güzel görebileceğiniz noktada olmak, Bali’de geçireceğiniz zamanları ölümsüzleştirmek adına oldukça iyi bir fikir olsa gerek. Macera tutkunlarının trekking gibi etkinlikler için de kullandığı Gunung Agung Dağı’nın eteklerinde bulunan Pura Bedakih Tapınağı’nı da ziyaret etmelisiniz.


Bali Adası’na tatile gidip de paradan kaçmak olmaz! Adanın birbirinden iddialı otellerinde konaklayarak kendinizi ömrünüzde belki de ilk defa bu denli şımartabilirsiniz!


Bali Adası'nda tapınakları gezebilir, alışveriş yapabilir, mükemmel doğal güzelliklerini, yanardağları keşfedebilir ve tabii ki de mükemmel beyaz kumsallarında, masmavi denizinde dilediğiniz gibi keyif yapabilir, spor aktivitelerinde bulunabilirsiniz. Ve bütün bunları Bali'de bulunan farklı bölgelerde gerçekleştirebilirsiniz.

Eğlencenin kalbi; Kuta Bölgesi'nde atıyor!
Kuta Bölgesi Bali’nin eğlence ve plaj keyfinin kalbi konumunda bulunuyor. Dünyaca ünlü “ Bali Masajı” Kuta Bölgesi’nin eşsiz plajlarında, güneş keyfinin ya da palmiye ağaçlarının gölgesinin altında yapılıyor. Bali Adası’nın her tarafında bu masajı yaptırmanız mümkün olsa bile, Kuta Bölgesi bu konuda biraz daha uzman konumunda bulunuyor. Ne demiştik Bali Adası’na yapacağınız tatil, kendinizi şımartmaktan ibaret olabilir. Kendinizi mutlu etmek ve şımartmanın bir başka yolu da, aromatik yağlar ve kokulu mumlar eşliğinde yaptıracağınız Bali Masajı olabilir. Masajın size vereceği rahatlığı hissederken bir yandan da adaya özel tropik meyvelerden yapılan buz gibi kokteylleri içmek, ardından da masmavi okyanusa kendinizi bırakmak istemez misiniz? Kendinize tatilinizde verebileceğiniz en güzel hediye bu olsa gerek…

Bali'nin sanat merkezine ziyaret!
Bali Adası’nın sanat merkezi ise Ubud Bölgesi’nde bulunuyor. Birçok tapınağın, gezilecek yerlerin toplandığı bölge olan Ubud’da “Maymunlar Ormanı”nı mutlaka görmelisiniz! Lüks oteller, mağazalar, egzotik Bali yemekleri kısacası tatil tadında bulabileceğiniz her şey Bali’de toplanmış…


Yemekten bahsetmişken, bu kadar güzel bir yerde yemekler nasıldır acaba diye düşünmüşsünüzdür? Adada bütün yemeklerde muhtemelen hepsinde pirinç ile karşılaşacaksınız. Adaya görsel bir zenginlik katan pirinç tarlalarının görünüşü, her yemekte sofralardan eksik olmamasıyla size bambaşka bir şölen yaşatacak. Bali halkının dini inanışlarının yanında, kutsal saydığı pek çok şey mevcuttur. “Nasi Goreng” adını verdikleri kutsal yemekleri ise yine pirinçten yapılıyor. Bali tatilinizde çok sağlıklı beslendiğinizi hissedeceksiniz çünkü pirincin dışında Bali geleneksel sofralarında taze meyveler ile sıkça karşılaşacaksınız. Endonezya mutfağı ile benzerlikleri bulunan Bali yemeklerinde tek fark, değişik sosların yemeklere değişik bir renk katmasıdır. Zencefil köklerinden yaptıkları, değişik karışımlar ile ortaya çıkardıkları soslar, Bali yemeklerine ayrı bir lezzet katıyor… Özellikle "Balinese Spice Mix" adı verilen 13 baharatın karışımı olan, yabani zencefil sadece Bali Adalarında bulunduğu için değişik aromatik tatlarla bezenmiş olan Bali yemeklerini başka bir yerde bulabilme imkanınız yoktur. Ayrıca Bali'de değişik bitkilerden yapılan yemeklerin tadına bakabilirsiniz, özellikle yemeklerde muz yaprağı gibi değişik tatlar kullanılır. Bali’de etli bir yemek yerseniz eğer, kebap tarzında pişiriliyor olması sizi şaşırtmasın. Şekilsel de olsa kendinizi Türk mutfağının kollarına atmış gibi hissedebilirsiniz. Ben değişik şeyler yemem ve denemem diyorsanız eğer, Maymunlar Ormanı ve Kuta Bölgesi’nde damak tadınıza uygun yemekler bulmanız mümkün. Ama bizden tavsiye Bali yemeklerini kesinlikle deneyin!

Bali'den ne alacaksınız biliyor musunuz?


Tatile gidince mutlaka yapılması gereken bir faaliyet vardır; Alışveriş! Bali’nin yöresel giysileri, oyma işçiliğinin eşsiz ürünleri ve hediyelik eşyaları ülkenize dönerken bavulunuzda mutlaka olmalı. Lüks mağazalardan alışveriş yapmak isterseniz eğer Nusa Dua ve Kuta Bölgesi’ne gitmeniz yeterli… Evinize Bali’den bir hatıra götürmek isterseniz eğer, Ubud kasabasından duvarınıza asacağınız resimler, aksesuarlar bulabilirsiniz.
Bali Masajı yaptırdınız, yemeklerini tattınız, az çok yaşayış tarzlarını ve dinlerine de şahit oldunuz. Peki bitti mi? Tabiî ki bitmedi. Bali halkının yöresel danslarını izlemeden, müziklerini içinizde hissetmeden dönüşe geçmemelisiniz. Bali de Hinduizm inançlarından kaynaklanan bir sebeple hemen hemen her gün, dini bir gün olarak ilan ediliyor. Bu sebeple bu günler, yani hemen hemen hergün Bali’de karnaval havasında geçiyor. 24 saat süren bir eğlencenin içerisinde olduğunuzu bilin. Dünyanın büyük zincir otellerinin şubelerinin burada olması da Bali eğlencelerinin sınırsız olmasını sağlıyor. Bali halkının 24 saat süren dans, müzik ve eğlencesine hazır olun!


Adada bir yerden bir yere gidebilmek için, eğer kendinize güveniyorsanız bisiklet, ya da hiç yorulmayayım diyorsanız motosiklet kiralamanız yeterli olacaktır.