PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sicilya


Kalpsiz_
05-24-2008, 16:41
Sicilya

Akdeniz’in en büyük adası olma özelliğine sahip Sicilya, İtalya anakarasından Messina Boğazı ile ayrılır. Peloritani, Nebrodi, Madonie, Iblei gibi önemli dağlara sahiptir. Ovalar açısından fakir olan Ada Catania’da bir istisna yapar. Kıyışeridi manzarası hemen hemen her yerde büyüleyici bir güzellik sunmakta; küçük şirin adalar (Eolie veya Lipari, Ustica, Egadi, Pantelleria Adası ve Pelagie) sahilde oraya buraya yayılmış görünüm arzeder. Doğu Sicilya’nın iç kısmında bulunan Etna Yanardağı Avrupanın en yüksek (3323 m) aktif yanardağı olarak bilinir. Stromboli ve Volcano Adaları da aktif yanardağlar arasınadadır.

Vikipedi

oğrafi Konumu :

Akdeniz’in en büyük adası olma özelliğine sahip Sicilya, İtalya anakarasından Messina Boğazı ile ayrılır. Peloritani, Nebrodi, Madonie, Iblei gibi önemli dağlara sahiptir. Ovalar açısından fakir olan Ada Catania’da bir istisna yapar. Kıyışeridi manzarası hemen hemen her yerde büyüleyici bir güzellik sunmakta; küçük şirin adalar (Eolie veya Lipari, Ustica, Egadi, Pantelleria Adası ve Pelagie) sahilde oraya buraya yayılmış görünüm arzeder. Doğu Sicilya’nın iç kısmında bulunan Etna Yanardağı Avrupanın en yüksek (3323 m) aktif yanardağı olarak bilinir. Stromboli ve Volcano Adaları da aktif yanardağlar arasınadadır.Önemli Şehirleri :

Palermo bölgenin merkezi olarak kabul edilmekte, kendi çevresinde merkez durumundaki diğer kentler Messina, Catania, Agrigento, Siracusa, Trapani, Ragusa, Enna, Caltanissetta olarak sıralanabilir.Sanat :

Klasik Dönemde Grek Kolonisi olan Sicilya, Ada’nın hemen hemen her tarafında bulunan Magna Graecia anıtsal yapıları ve kalıntıları daha çok Agrigento, Gela, Tindari, Erice, Taormina, Siracusa yerleşkelerinde yoğunlaşmıştır.

İki değerli taş olarak kabul edilen Segeste ve Selinunte Tapınakları. Piazza Armerina’daki mozaikleri de Roma kalıntıları arasında kabul edilirler. Kaydadeğer bir Hellenistik Miras vardır (Siracuza, Gela, Agrigento, Selinute and Eraclea). Önemli Roma kalıntıları Taormina, Siracusa, Tindari, Solunto, Eloro and Patti kentlerinde görülebilir. Takibeden Sanatsal gelişim Arap-Bizans etkisinde inşa edilmiş olan kiliseler ve saraylar bırakan Norman dönemine rastlar. Gothik tarzı mimari Catania ve Siracuza kalelerinde görülebilir. Barok tarzı mimari ise istisnai bir refah yaşamış Palermo, Catania, Ragusa, Noto and Comiso kentlerinde halen ayaktadır.Müzeler :

Görülmeye değer Etrüsk koleksiyonu, heykeller, Selinunte Tapınağı Metoplarının sergilendiği Palermo Arkeoloji Müzesi; Sicilya Bölgesel Galerisi Ada’nın en önemli sanatsal kolleksiyonuna sahiptir. Catania Şehir Müzesi arkeoloji, antik ve modern sanat, tarihi buluntulara ev sahipliği yapmaktadır. Zengin arkeolojik ve fresk kolleksiyonuna sahip Bölgesel Müze ve Bölgesel Galeri Siracusa’da bulunmaktadır. Agrigento kenti Bölgesel Arkeoloji Müzesine sahiptir.Gezilecek Yerler :

Taormina, Etna Yanardağı ve Agrigento Tapınakları Vadisi görkemli anıtları.

Agrigento Tapınakları Vadisi gezilip görülmeyi hakeder görkemlilikte, aynı biçimde Segeste ve Selinunte Dorik kompleksleri. Marsala yakınlarında birçok Fenike kalıntısının sergilendiği küçük bir ada, Mozia; sürpriz güzelliği ile dikkat çeken–büyük bir lagun- bölge. Adanın iç kesimi tablodan çıkmış görüntüsü veren bazıları çok ünlü Corleone, Prizzi and Partanna adlı köyleri ile kıraç ve yalnız bir görüntü sunar. Etna Dağı ise ilgililerine bir yandan Yanardağ bölgesine trekking olanakları sunarken, diğer yandan solukkesen güzelliği ile karlı krater gezisine davetiye çıkarmakta.

Bölgenin ünlü geleneksel festivali Agrigento Badem Çiçeği Fuarıdır.

İtalya'nın Sicilya adasında 16. yüzyıldan kalma 8000 mumyalı yer altı mezarlığı turistlerin büyük ilgisini görüyor.

Sicilyadaki bu muazzam yer altı mezarlığında bulunan boyunlarından ve ayaklarından duvara asılmış, şık giyimli mumyalar 16. yüzyıldaki adanın sakinleri. Hepsi dua eder pozisyonda asılmış bu mumyaların atası ise halkı ok etkilemiş oan bir rahip. Silvestro adındaki bu rahip, insanların kendisine olan saygısı ölümünden sonra da devam etsin diye, vasiyet olarak vücudunun mumyalanmasını istemiş. Daha sonra bu konuda rahibi takip eden Sicilyalılar, son moda kıyafetleri içinde, gayet şık ve güzel görünümlü olarak mumyalanmak istemişler. Öyleki bu ölü modasına o kadar kaptırmışlar ki, çocuklarını yan yana sallanan sandalyede gömmüşler!

1871'de resmen kapatılan yeraltı mezarlığına o güne dek tam 8000 kişi gömülmüş. Televizyon falan olmadığı zamanlarda kendilerine böyle bir eğlence ve ölü sever kültür yaratan Sicilyalıların ataları, bugünkü torunlarına öyle güzel bir miras bırakmış ki, mezarlık bugün binlerce turisti ağırlıyor.

http://www.turkforum.net/images/statusicon/wol_error.gifClick this bar to view the full image.http://img59.imageshack.us/img59/3050/capuchincatacombs2hp6.jpghttp://img80.imageshack.us/img80/7893/mendeptnp7.jpg