PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Altın Portakal'a ''Yumurta'' damgasını vurdu


Kalpsiz_
11-23-2007, 03:27
http://www.maksimum.com/sinema/images/haber/altin-portakal-44_2910.jpg

44. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'na Semih Kaplanoğlu'nun yönettiği ve ''çok kişisel bir film'' diye tanımladığı ''Yumurta'' 6 ödülle damgasını vurdu.
Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi'nde yapılan törenle sona eren 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması, 12 aday film arasındaki 4 filmin ödülleri paylaşmasıyla ilginç bir sonuç ortaya koydu.

Semih Kaplanoğlu'nun yönettiği ''Yumurta'' festivalden, En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kostüm ve Behlül Dal Digitürk Genç Yetenek Jüri Özel Ödülü'nün yer aldığı toplam 6 ödülle ayrıldı.

''Yumurta'' filmi, Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nın yanı sıra Asya Sineması Tanıtım Ağı (NETPAC) ödülünü de kazandı.

Törende Genco Erkal'ın başkanlığındaki Ulusal Uzun Metrajlı Film Jürisi, ''Yumurta'' filmini, ele aldığı temayı sade ve ustalıkla işlediği gerekçesiyle En İyi Film Ödülü'ne layık gördüğünü de açıkladı.

Altın Portakal heykelciğini 5 ödülle kucaklayan filmlerden ''Mutluluk'' da, En İyi Müzik Ödülü'nü Zülfü Livaneli'ye, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü Özgü Namal'a, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü Murat Han'a, En İyi Ses Tasarımı Ödülü'nü Orçun Korluca'ya ve En İyi Saç ve Makyaj Ödülü'nü de Songül İbrahim ile Fatma Kardeş'e kazandırdı.

Cannes Film Festivali'nde ödül kazanan filmi ''Yaşamın Kıyısında'' ile Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde de yarışan yönetmen Fatih Akın, festivale En İyi Yönetmen Ödülü'nü kazanarak veda ederken, film, Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü, Nursel Köse'ye En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Tuncel Kurtiz'e En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Andrew Bird'e de En İyi Kurgu ödüllerini kazandırdı.

Öte yandan 12 film arasında toplam 17 ödülü toplayan ''Yumurta'', ''Mutluluk'' ve ''Yaşamın Kıyısında'' filmlerinin yanı sıra Turgut Yasalar'ın yönettiği ''Sis ve Gece'' filmi de En İyi Laboratuvar Ödülü'nü kazandı.

Festivalde En İyi Kısa Film Ödülü'nü de Serhat Koca'nın yönettiği ''Hoşgeldin Bebek'' filmi kazandı.

Belgesel Film Jürisi ise 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Film Yarışması'nda, ''dünya standartlarında eser bulunamadığı, teşvik edici olması gerekçesiyle'' bu yıl ödül vermeme kararı aldığını bildirdi.

Festivalde ödüller şöyle dağıldı:

En İyi Film: Yumurta

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Yaşamın Kıyısında

Behlül Dal Digitürk Genç Yetenek Jüri Özel Ödülü: Saadet Işıl Aksoy (Yumurta)

En İyi Yönetmen: Fatih Akın (Yaşamın Kıyısında)

En İyi Senaryo: Semih Kaptanoğlu-Orçun Köksal (Yumurta)

En İyi Müzik: Zülfü Livaneli (Mutluluk)

En İyi Kadın Oyuncu: Özgü Namal (Mutluluk)

En İyi Erkek Oyuncu: Murat Han (Mutluluk)

En İyi Sanat Yönetmeni: Naz Erayda (Yumurta)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Özgür Eken (Yumurta)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nursel Köse (Yaşamın Kıyısında)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Tuncel Kurtiz (Yaşamın Kıyısında)

En İyi Kurgu: Andrew Bird (Yaşamın Kıyısında)

En İyi Laboratuvar: Şafak Stüdyo (Sis ve Gece)

En İyi Saç ve Makyaj: Songül İbrahim-Fatma Kardeş (Mutluluk)

En İyi Kostüm: Naz Erayda (Yumurta)

En İyi Ses Tasarımı-Miksaj: Orçun Korluca (Mutluluk)

En İyi Özel Efekt: Ödüle değer çalışma yok

29.10.2007

Kaynak : AA