PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dijital baskı


zafergu
10-08-2018, 16:01
Dijital baskı nedir?

Dijital baskı, dijital tabanlı görüntüleri doğrudan çeşitli ortam alt tabakalarına yazdırma işlemidir. Ofset baskıdan farklı olarak bir baskı plakasına gerek yoktur. PDF'ler veya masaüstü yayıncılık dosyaları gibi dijital dosyalar, kağıda, fotoğraf kağıdına, kanvas, kumaşa, sentetiklere, kartlara ve diğer alt tabakalara baskı yapmak için doğrudan dijital baskı makinesine gönderilebilir.

Dijital baskı vs ofset baskı

Dijital baskı, ofset baskı gibi geleneksel, analog baskı yöntemlerinden farklıdır çünkü dijital baskı makineleri baskı plakaları gerektirmez. Bir görüntüyü aktarmak için metal plakalar kullanmak yerine, dijital baskı presleri görüntüyü doğrudan medya alt tabakasına yazdırır.

Dijital üretim baskı teknolojisi hızla gelişiyor ve dijital baskı çıktı kalitesi sürekli gelişiyor. Bu gelişmeler, ofsetleri taklit eden baskı kalitesi sunuyor. Dijital baskı, aşağıdakiler dahil ek avantajlar sağlar:

• kişiselleştirilmiş
• talep üzerine baskı
• uygun maliyetli kısa koşular
• hızlı dönüşler

Dijital yazıcı nedir?

Plakalı üretim yazıcıları, kesikli dijital baskı makineleri, üretim inkjet yazıcıları ve sürekli besleme yazıcıları gibi üretim baskı makineleri de dahil olmak üzere birçok türde dijital baskı makinesi bulunmaktadır.

Dijital yazılı ortam türleri

Dijital baskı (https://www.lacivertreklam.com.tr/digital-baski-matbaa/) makineleri, kalın kart stoğu, ağır kağıtlar ve katlanan kartonlardan kumaşa, plastikten ve sentetik alt tabakalara kadar her şeye baskı yapabilir. T-shirt baskı çok popüler bir dijital baskı uygulamasıdır ve bazı dijital yazıcılar keten ve polyester dahil olmak üzere T-shirtlerin yanı sıra diğer kumaşlara da baskı yapabilir.

Peki Dijital baskı avantajları ve dezavantajları

Dijital baskı teknolojisi, talep üzerine üretilir ve kısa yazdırma işleri hızlı ve uygun maliyetlidir. Dijital baskı da kişiselleştirme için ideal bir platformdur. Değişken veri yazdırmayı (VDP) kullanarak görüntüleri ve mesajları kolayca değiştirmek istiyorsanız, dijital baskı gitmek için tek yoldur. Teklonojinin geliştiği bu dönem içerisinde djital baskı alanında'ki gelişmeler insanların tam olarak işlevsel şekilde kullanabilecek hale gelmesinden dolayı oldukça seçilen bir durum hale geldiğini asla ama asla göz ardı etmemeliyiz. Djital baskı alanında gelişmeler her zaman devam edecektir.