PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jinekolojik Kanserlere Karşı Önleminizi Alın!


morciii
03-30-2008, 02:26
Jinekolojik Kanserlere Karşı Önleminizi Alın!
http://www.ailem.com/images/news/Haftanın%20uzman%20konuğu/saithalil.jpg Kadınlarda ortaya çıkan kanser türlerinin başında jinekolojik kanserler başı çekiyor. Peki kadınlarda hangi jinekolojik kanserler görülebilir? Bu kanserler nasıl teşhis edilir? Belirtileri ve alınması gereken önlemler nelerdir?... İşte yanıtlar...
Kadın vücudunda meydana gelen kanserlerin yüzde 30 - 40 kadarı meme, rahim ve yumurtalık gibi genital organlardan çıkar. Türk Böbrek Vakfı Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Op. Dr. Sait Halil'in verdiği bilgilere göre, rahim ağzı (serviks), rahim (endometriyum), yumurtalık (över) ile dış genital organ (vulva ve vajen) kanserleri jinekolojik kanserler olarak isimlendirilir.
Rahim Ağzı Kanseri
Rahim ağzında ortaya çıkan hücresel değişiklikler, kanser aşamasına gelmeden, tespit edilebilmektedir. Bu dönemde, mevcut olan patolojiye rağmen hastaların pek fazla şikayeti bulunmamaktadır. Bunun için cinsel yaşamı başlayan her kadının senede bir defa vajinal smear (akıntı tahlili) yaptırması çoğu kez erken tanı için yeterli olmaktadır. Smear, bir tarama testi olup, şüpheli bir bulgu saptandığında rahim ağzı bölgesinin optik bir yöntemle büyültülerek (kolposkopik inceleme) değerlendirilmesi ve bu alandan patolojik inceleme için doku alınması gerekmektedir. Rahim ağzı kanseri geliştikten sonra en belirgin şikayet, cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan kanlı vajinal akıntıdır. Ne yazık ki hastalığın ilerlediği safhalarda belirgin vajinal kanama ve ağrı olmaktadır. Günümüzde rahim ağzı kanserine neden olan HPV’e karşı geliştirilen aşı koruyucu bir önlem olarak uygulanmaktadır. Aşı için ideal yaş 9-12 yaş arası olup en geç 26 yaşına kadar yapılması önerilmektedir.Ancak ileri yaşlarda da koruma amaçlı aşı yapılmasında sakınca bulunmamaktadır.
Rahim Kanseri
Rahim kanseri ise genellikle 50-60 yaş grubunun hastalığıdır. Şeker hastalarında, doğum yapmamış ve şişman kadınlarda daha sık görülür. Adet düzeninin bozulması veya menopozdan sonraki dönemde olan vajinal kanama en belirgin bulgudur. Jinekolojik muayene ve beraberinde yapılan ultrasonografi rahim kanseri tanısı için yapılması gerekli olan işlemlerdir. Kesin tanı için rahmin içinden doku alarak patolojik inceleme yapmak gereklidir.
Yumurtalık Kanseri
Yumurtalık kanseri kadın sağlığını ve yaşamını ciddi olarak tehdit eden, her yaşta görülebilen çok önemli bir hastalıktır. Yumurtalık kanseri, kadın genital organı kanserleri arasında en öldürücü olanıdır. Diğer jinekolojik kanserler ile karşılaştırıldığında, erken dönemdeki yumurtalık kanserleri hemen hemen hiçbir ön belirti vermediği için genellikle çok geç tanı konulabilmektedir. Bu nedenle rutin jinekolojik USG erken tanıda önemlidir.
Dış Genital Organ Kanseri
Bu tür kanserler genellikle ileri yaş grubundaki bayanlarda görülür. Bazı virüs hastalıkları veya kronik kaşıntı ile ortaya çıkan hastalıkların zemininde kanser gelişebilir.
Vajina Kanseri
Vajina kanseri, genital bölge kanserleri arasında en az görülen türdür. Anne karnında iken maruz kalınan bir hormon bu kanser riskini arttırır.
Alınması Gereken Önlemler
• Kadınlar genital bölgelerindeki tedaviye dirençli kaşıntı, koyu renkli kokulu akıntı, cinsel beraberlik sonrası kanama, düzensiz adet kanamaları ve menopoz sonrası kanamaları mutlaka dikkate almalılar.
• Overlerle ilgili problemler özellikle menopoz döneminde belirti vermeyebilir. Düzenli jinekolojik muayene, korunma ve erken tanıda önem taşır.
• Yılda bir kez yapılan smear testi ve altı ayda bir gidilen jinekolojik muayene kadınları bu tür hastalıklardan koruyacak veya erken tanı sağlayacaktır.